Zadovážte si vonkajšiu roletu
a dajte zbohom horúčave
vyhľadávanie
Dnes je 24.7.

Fasáda z lícových tehál a obkladových pásikov

Zverejnené: 15. 11. 2018

Rovnako ako ľudia, aj domy a budovy majú svoje tváre. Tvárou domu je jednoznačne jeho fasáda, ktorá nám na prvý pohľad prezradí veľa o svojom majiteľovi. Vyjadruje jeho vkus a nápaditosť.

Svoj domov si vytvárame tak, aby sme sa v ňom cítili dobre. Kúsok po kúsku skladáme zložitú mozaiku rôznych stavebných prvkov a snažíme sa dosiahnuť harmóniu tvarov a farieb. Významnou súčasťou tejto mozaiky, ktorá na prvý pohľad upúta či už našich hostí, tak aj náhodných okoloidúcich, je zaujímavá, vkusná a zároveň originálna fasáda.

Fasáda domu je jedným z najzaťažovanejších miest celej stavby. V priebehu roku je vystavená intenzívnemu pôsobeniu mnohých atmosférických vplyvov. Je teda potrebné zvážiť všetky možnosti jej úpravy, ktoré nám dnešná doba ponúka. Tradičný materiál – tehly, sú produktom, ktorý je zdanlivo obyčajný, pritom však skutočne nenapodobiteľný a jedinečný. Jedná sa o najstarší stavebný materiál, ktorý si človek vyrobil k budovaniu svojho obydlia. Ide o stavebný prvok, ktorý sa uplatňuje už od nepamäti a ktorý mal v rôznych časových érach rôzne postavenie na stavebnom trhu. Pálená tehla je čisto prírodný materiál, ktorý vzniká spojením základných prírodných živlov, teda zeme, vody, vzduchu a ohňa.

Zatiaľ, čo kedysi boli nenahodené tehlové domy výrazom chudoby, s postupom času sa ľuďom práve tento hrubý a neotesaný vzhľad domov a budov začal páčiť. Na začiatku druhého tisícročia obľuba pálených tehlových materiálov ako pohľadového muriva čím ďalej, tým viac rastie.

Fasáda stvárnená z tehlových obkladových pásikov. Foto:Shutterstock
Fasáda stvárnená z tehlových obkladových pásikov. Foto:Shutterstock

Lícové tehly a obkladové pásiky

Široká ponuka lícových tehál, tehál a obkladových pásikov od firmy Brickland s.r.o. umožňuje splniť rozličné priania zákazníkov. Tento krásny, prírodný materiál má množstvo výhod, ktoré plynú z technológie ich výroby. Lícové tehly a obkladové pásiky sú vyrobené z hliny, jedná sa teda o celkom prírodný a ekologický materiál, ktorý je veľmi odolný proti poveternostným vplyvom, počasiu a takmer bezúdržbový. Farebnosť je daná miešaním rôznych typov hlín, nie povrchovým farbením, čo prináša ďalšiu výhodu, ktorou je stálofarebnosť materiálu. Lícové tehly a pásky majú veľmi nízku nasiakavosť a vysokú životnosť. Možnosti využitia lícových tehál a obkladových pásikov sú veľké. Tieto materiály je možné použiť nielen na fasády rodinných domov, ale tiež k vymurovaniu či obloženiu plotov, komínov, kozubov apod.

S tehlovým obkladom váš dom získa jedinečný ráz.Foto:Brickland, obkladový pásik Magnolia, Brickland
S tehlovým obkladom váš dom získa jedinečný ráz.Foto:Brickland, obkladový pásik Magnolia, Brickland

Odporúčanie

Pri práci s lícovými tehlami a obkladovými pásikmi je kvalita prevedenia rozhodujúca pre výslednú kvalitu celého diela. Existuje niekoľko všeobecných zásad, ktoré je potrebné pri realizácií z lícových tehál a obkladových pásikov dodržať:

• Príprave a rozplánovaniu fasády je potrebné venovať maximálnu starostlivosť
• Jedná sa o prírodný materiál, u ktorého nie je možné žiadnym spôsobom zabezpečiť rovnakú farebnosť. Odporúča sa odoberanie tehál či pásikov súčasne z viacerých paliet
• Pri skladovaní aj v priebehu stavby je potrebné všetky materiály chrániť pred dažďom. Na prácu s lícovým murivom a obkladovými pásikmi by ste mali používať iba špeciálne – odporúčané malty, lepidlá a škárovacie hmoty.
• K zabránenie vniknutia vody do muriva je potrebné v určitých miestach aplikovať hydroizoláciu.

Aj veľké stavby získajú s tehlovým obkladom nezameniteľný, jedinečný vzhľad, tehla: Halle, Brickland
Aj veľké stavby získajú s tehlovým obkladom nezameniteľný, jedinečný vzhľad, tehla: Halle, Brickland
Tehla: Halle, Brickland
Tehla: Halle, Brickland

Na zachovanie jednotného dizajnu domu je možné použiť ďalšie tehlové prvky, akými sú napríklad parapetné dosky, striešky na stĺpiky, tehlová dlažba či pálená strešná krytina. Pri zvažovaní realizácie fasády z lícových tehál či obkladových pásikov sa prosím obráťte na našich obchodných zástupcov, ktorí Vám radi pomôžu s výberom materiálu a zodpovedajú na Vaše prípadné otázky.

Viac tiež na http://www.brickland.sk/galeria/

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Archív firmy Brickland, Shutterstock
reklama

Nové

Nízkoenergetický dom postavíte z tehál bez potreby dodatočného zateplenia

Nízkoenergetický dom postavíte z tehál bez potreby dodatočného zateplenia

Zverejnené 22.7. Pol storočia uplynulo od doby, kedy sa v dôsledku svetovej krízy začala riešiť energetická náročnosť budov. Jedným z riešení bolo dodatočné zateplenie domov. Súbežne s tým sa však výrobcovia stavebných materiálov venovali zdokonaľovaniu tepelno… ísť na článok

Potiahnutie povrchových plôch v exteriéroch fóliami skai – Design Meets Function

Potiahnutie povrchových plôch v exteriéroch fóliami skai – Design Meets Function

Zverejnené 19.7. V obci Weissbach, oblasti Hohenlohe neďaleko Stuttgartu, sa nachádza výrobný podnik spoločnosti Continental (kedysi Konrad Hornschuch AG), ktorá produkuje výrobky špičkovej kvality na poťahovanie okenných profilov, vchodových dverí, garážových brán… ísť na článok

V Čechách odštartovala stavba prvého vzorového domu e4

V Čechách odštartovala stavba prvého vzorového domu e4

Zverejnené 24.7. Projekt prvého vzorového domu e4 autora Ing. arch. Bohumila Brůži vyhral v architektonickej súťaži firmy Wienerberger, ktorej hlavným zadaním je výstavba domov s takmer nulovou spotrebou energie. Prvý realizovaný dom podľa princípov e4 má… ísť na článok

reklama
trackimg