Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 24.4.

INTRO 12 - Betón: Na rozhraní tiaže a ľahkosti

Zverejnené: 18. 7. 2020

Júlové číslo, ktoré v týchto dňoch mieri do vašich schránok, sa tematicky navracia k materiálu, ktorý si mnohí spájajú s určitým brutalizmom a šeďou panelových sídlisk socialistickej éry. Niektorí však betón vnímajú ako variabilnú substanciu, ktorá má vďaka novým receptúram a technológiám nakročené k tomu, stať sa odznakom ľahkosti a tvorivej slobody.

Počet betónových receptúr neustále rastie a vlastnosti tohto materiálu sa postupne menia V desiatom čísle časopisu INTRO venovanom vode sme sa v článku o lávke cez Dřetovický potok (Hľadanie hraníc na brehu vody) dotkli téme takzvaného UHPFRC čiže ultravysokopevnostného vláknobetónu, na ktoré v aktuálnom vydaní v rozhovore Petra Volfa nadväzuje Petr Tej. „Normálny betón sa väčšinou rozpadne po simulácii osemdesiatich cyklov, teda po osemdesiatich rokoch. Zatiaľ, čo na UHPFRC nie sú ani po päťsto cykloch vidieť zásadné zmeny. To je niečo úplne jedinečné," hovorí architekt.

V ďalšom rozhovore sa dozviete o minimalistickom stavaní z liaporbetónu - experimentálneho izolačného betónu - a na siedmich stranách si priblížite tvorbu otca a syna Makovských, architektov, ktorí majú k betónu veľmi blízky vzťah.

O využití betónu v architektúre osemdesiatych rokov sa môžete dočítať v článku, ktorý pre vás pripravil architekt a historik architektúry Petr Vorlík, pôsobiaci na Fakulte architektúry ČVUT v Prahe. Naopak o súčasnom použití betónu, jeho možnostiach a výrobkoch z neho sa dozviete vo firemnej časti Materiály a technológie.

Čínsku porcelánku BingDing, ktorá zdobí aj titulnú stranu nového INTRA, vám vo svojom článku predstaví autorka Tereza Šváchová. Betónová stavba s výrazne esteticky tvarovanou fasádou od ateliéru AZL Architects je jednou z posledných porcelánok v oblasti Fuliang na juhovýchode Číny, kde sa uchovalo historické vypaľovanie porcelánu v peci na drevo. Pre svoju jedinečnosť bola táto dielňa sprístupnená aj verejnosti.

Za nám blízkou realizáciou sa vydáme do chránenej krajinnej oblasti Moravskoslezských Beskýd, kde sa nachádza víkendový dom od štúdia Pavel Míček Architects. Prečo návrh u úradníka z CHKO prešiel až na druhýkrát? A za akých okolností sa architekt Pavel Míček rozhodne použiť pre stavbu práve betón? Odpovede na tieto otázky a ďalšie zaujímavé články o betónových stavbách nájdete v aktuálnom čísle časopisu INTRO.

Betón za korunu!

Utieklo vám prvé "betónové" vydanie, ale chceli by ste mať obe? Využite našu aktuálnu ponuku, objednajte si predplatné a dostanete k nemu číslo „02 Betón" z roku 2017 len za 1 KČ! Predplatné môžete objednávať na webových stránkach.

Autor: Kristýna Brožová
Foto: Archív redakcie

Tématické odbory

reklama

Nové

Pivnica na záhrade má zmysel. S klenutým stropom má výborné statické vlastnosti a je možné ju postaviť aj svojpomocne

Pivnica na záhrade má zmysel. S klenutým stropom má výborné statické vlastnosti a je možné ju postaviť aj svojpomocne

Aktualizované 24.4. Dôvodom pre výstavbu pivnice je väčšinou požiadavka na vytvorenie priestorov na uskladnenie potravín, napríklad zemiakov alebo jabĺk. Ďalej môže ísť o pivnicu určenú na posedenie pri dobrom víne či kombinácii vyššie uvedeného. Využitie priestorov s… ísť na článok

Za architektúrou do USA: 5 skvostov New Yorku

Za architektúrou do USA: 5 skvostov New Yorku

Zverejnené 22.4. New York? To nie je len pestrý nočný pouličný život, nákupy a reštaurácie, ale aj nápaditá architektúra. Svetové hlavné mesto mrakodrapov zaberá plochu asi 80 tisíc hektárov a ponúka množstvo zaujímavých stavieb, ktoré významne ovplyvnili americké… ísť na článok

Stavebný veľtrh Brno ponúkne riešenia pre lepšie bývanie

Stavebný veľtrh Brno ponúkne riešenia pre lepšie bývanie

Zverejnené 20.4. Chcete lepšie bývať? Chystáte sa stavať, rekonštruovať alebo modernizovať svoj domov? Hľadáte informácie o dotačných programoch, nových stavebných materiáloch a technológiách? Zaujímajú vás udržateľné a energeticky úsporné riešenia? Potom navštívte… ísť na článok

reklama