YTONG - Kompletné stavebné riešenie od pivnice po strechu
vyhľadávanie
Dnes je 21.1.

Je možné zriadiť na dome dodatočne lodžie?

Zverejnené: 7. 1. 2020

Bývanie v bytovom dome bez lodžií môže byť komfortné, napriek tomu sa byt s lodžiou umiestňuje v rebríčku popularity na vyšších priečkach. Vyjsť len tak von na čerstvý vzduch, pokochať sa výhľadom na panorámy, zaliať kvety alebo si čítať v kresle pod slnečnými lúčmi je na nezaplatenie. Výstavba bytových domov, najmä v rokoch minulých, však mnohokrát prebehla bez lodžií.

Čo je v prvom rade dôležité povedať? To, že absencia lodžií v bytovom dome nemusí byť definitívnym stavom. Vďaka technologickému pokroku je možné zriadiť ich (doinštalovať) aj dodatočne. Konštrukcia pozostávajúca zo stenových panelov, vodorovného podlahového dielu a zábradlia sa totiž k pôvodne rovnej fasáde budovy montuje pomerne ľahko. Dom vo výsledku lepšie vyzerá, ale hlavne obytná plocha je väčšia, rovnako ako komfort a pohoda bývania. Realizáciou sa samozrejme zvýši aj hodnota bytu.

Konštrukčné typy

Lodžia môže byť z hľadiska svojej konštrukcie zapustená, polozapustená alebo predsadená. Zapustené a polozapustené sú ale z dvoch dôvodov nevýhodné - "ukrajujú" z vnútornej plochy bytu a zhoršujú jeho presvetlenie. U predsadenej lodžie je tomu naopak. Úžitkovú plochu bytu nezmenšuje, neuberá na svetle a k tomu ponúka lepší výhľad. Je skrátka komfortnejšia a preto je tiež inštalovaná najčastejšie.

Založenie

Nosné betónové konzoly, na ktoré sa lodžie pripevňujú, sa zakladajú buď na vlastný samostatný základ do zeme, alebo sú opreté o už existujúci základ budovy, prípadne je nová konštrukcia nad zemou zavesovaná na budovu. Založenie nad zemou je výhodné preto, že nie je potrebné zabezpečiť preklad inžinierskych sietí (vodovodu, kanalizácie, plynu a ďalších) a niekedy ani odkupovať pozemok okolo domu v prípadoch, kedy má iného majiteľa, než je SVJ alebo bytové družstvo.

Realizačná firma s dobrým menom

Neratovická spoločnosť KASTEN si počas dvadsiatich piatich rokov dobrej práce získala na stavebnom trhu skutočné renomé. V oblasti rekonštrukcií a modernizácií budov patrí k tým najlepším. Zakladá si na profesionalite, na odvedenej práci v tej najvyššej kvalite a precíznom vykonaní všetkých detailov. Preto je o ňu záujem. Klienti, ktorým pred rokmi dom revitalizovala a zatepľovala, sa na ňu dnes obracajú s prianím, aby im inštalovala predsadené lodžie. A to sú zrejme tie najlepšie referencie.

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: Archív Kasten

Tématické odbory

reklama

Nové

Viac času v prírode by rado trávilo až 95 % Slovákov

Viac času v prírode by rado trávilo až 95 % Slovákov

Zverejnené 18.1. Súčasné trendy v životnom štýle upozorňujú na to, že čas strávený v prírode prospieva zdraviu. Nielen fyzickému, ale aj psychickému. Práve teraz v zimnom období čoraz viac ľudí pociťuje nedostatok denného svetla a čerstvého vzduchu. ísť na článok

Architektúra a dizajn dopravných terminálov

Architektúra a dizajn dopravných terminálov

Zverejnené 15.1. S výstavbou moderných, mnohokrát až futuristických dopravných terminálov sa doslova roztrhlo vrece a po celom svete vznikajú ohromujúce stavby tohto typu. Dôraz je pritom kladený nielen na vonkajší efekt, ale tiež na interiéry, ktorými cestujúci… ísť na článok

Zlatá strecha na ostrovnej hale v Lindau

Zlatá strecha na ostrovnej hale v Lindau

Zverejnené 20.1. Mimoriadna poloha Ostrovnej haly a predovšetkým jej veľkolepá funkcia, ktorú plní, ju predurčili k rekonštrukcii, ktorej výsledok dnes oslňuje a prekvapuje. Unikátny objekt, kde sa okrem iného stretávajú aj nositelia Nobelovej ceny, bol obdarený… ísť na článok

reklama