PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 27.5.

Je možné zriadiť na dome dodatočne lodžie?

Zverejnené: 7. 1. 2020

Bývanie v bytovom dome bez lodžií môže byť komfortné, napriek tomu sa byt s lodžiou umiestňuje v rebríčku popularity na vyšších priečkach. Vyjsť len tak von na čerstvý vzduch, pokochať sa výhľadom na panorámy, zaliať kvety alebo si čítať v kresle pod slnečnými lúčmi je na nezaplatenie. Výstavba bytových domov, najmä v rokoch minulých, však mnohokrát prebehla bez lodžií.

Čo je v prvom rade dôležité povedať? To, že absencia lodžií v bytovom dome nemusí byť definitívnym stavom. Vďaka technologickému pokroku je možné zriadiť ich (doinštalovať) aj dodatočne. Konštrukcia pozostávajúca zo stenových panelov, vodorovného podlahového dielu a zábradlia sa totiž k pôvodne rovnej fasáde budovy montuje pomerne ľahko. Dom vo výsledku lepšie vyzerá, ale hlavne obytná plocha je väčšia, rovnako ako komfort a pohoda bývania. Realizáciou sa samozrejme zvýši aj hodnota bytu.

Konštrukčné typy

Lodžia môže byť z hľadiska svojej konštrukcie zapustená, polozapustená alebo predsadená. Zapustené a polozapustené sú ale z dvoch dôvodov nevýhodné - "ukrajujú" z vnútornej plochy bytu a zhoršujú jeho presvetlenie. U predsadenej lodžie je tomu naopak. Úžitkovú plochu bytu nezmenšuje, neuberá na svetle a k tomu ponúka lepší výhľad. Je skrátka komfortnejšia a preto je tiež inštalovaná najčastejšie.

Založenie

Nosné betónové konzoly, na ktoré sa lodžie pripevňujú, sa zakladajú buď na vlastný samostatný základ do zeme, alebo sú opreté o už existujúci základ budovy, prípadne je nová konštrukcia nad zemou zavesovaná na budovu. Založenie nad zemou je výhodné preto, že nie je potrebné zabezpečiť preklad inžinierskych sietí (vodovodu, kanalizácie, plynu a ďalších) a niekedy ani odkupovať pozemok okolo domu v prípadoch, kedy má iného majiteľa, než je SVJ alebo bytové družstvo.

Realizačná firma s dobrým menom

Neratovická spoločnosť KASTEN si počas dvadsiatich piatich rokov dobrej práce získala na stavebnom trhu skutočné renomé. V oblasti rekonštrukcií a modernizácií budov patrí k tým najlepším. Zakladá si na profesionalite, na odvedenej práci v tej najvyššej kvalite a precíznom vykonaní všetkých detailov. Preto je o ňu záujem. Klienti, ktorým pred rokmi dom revitalizovala a zatepľovala, sa na ňu dnes obracajú s prianím, aby im inštalovala predsadené lodžie. A to sú zrejme tie najlepšie referencie.

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: Archív Kasten

Tématické odbory

reklama

Nové

Čerstvý vzduch v interiéri ako základ zdravého života

Čerstvý vzduch v interiéri ako základ zdravého života

Zverejnené 20.5. Pri slovách vydýchaný vzduch sa nám vybavia priestory s veľkou kumuláciou ľudí, kde "atmosféra hustne". Nedochádza tu k dostatočnej výmene vzduchu a stúpa preto hladina CO2, ktorá môže spôsobiť problémy aj stav pridusenia. Stáva sa tak nielen vo… ísť na článok

Rolety, žalúzie, markízy, plachy a slnečníky...čo vybrať?

Rolety, žalúzie, markízy, plachy a slnečníky...čo vybrať?

Zverejnené 25.5. Už je to tu, leto je za dverami. A s ním aj potenciálne prehrievaniu interiéru. Ak ste tento problém už úspešne vyriešili, patríte k skupine spokojných užívateľov bytov a domov. Tým ostatným, ktorí sa na zatienenie svojich domovov ešte len chystajú,… ísť na článok

Zaobstarajte si screenové clony – získate 3 v 1

Zaobstarajte si screenové clony – získate 3 v 1

Zverejnené 23.5. Je to ako zabiť niekoľko múch jednou ranou. Vďaka modernej technológii výroby získate tienenie, ktoré dokáže oveľa viac, ako len tieniť. Potom je už len na vás, či uprednostníte komfort bývania, ktorý ponúkajú práve screeny alebo napríklad… ísť na článok

reklama