vyhľadávanie
Dnes je 4.3.

Kameninová strešná krytina

Zverejnené: 6. 4. 2009

Tak ako v minulosti, tak aj dnes má glazovaná krytina svoje miesto v produkcií podniku Sedlecký kaolín a.s. Božičany, ktorý je vlastníkom PKZ Keramika Poštorná a.s. Lesklá sklovitá glazúra umožňuje dokonalú zmáčavosť povrchu strešnej krytiny. Tašky a kôrky (vlnovky) sú mrazuvzdorné a majú dobrú samočistiacu schopnosť Na ich povrchu sa nedrží mach ani zelená farba mikroorganizmov.

Vlastná surovinová základňa podniku Sedlecký kaolín a.s. v niekoľkých častiach Českej republiky aj na Slovensku, moderná technológia úpravy surovín a prípravy ich zmesí, rozvoj nových vytváracích a vypaľovacích metód, tradičný dizajn výrobkov aj vnášanie progresívnych prvkov, technická zručnosť pracovníkov a pružnosť v riešení atypických objednávok – to všetko umožňuje dobre sa uplatniť na trhu.

Vedľa rekonštrukcií a opráv historických budov ide o mimoriadne stavby často spájajúce minulosť s prítomnosťou. Pekná kameninová strešná krytina „šitá na mieru,” pálená cca od 400 °C a vyššie než klasická tehlová, dopĺňa tak na trhu bežné tehlové výrobky.

Po stáročia pretrvávajúca krása

História výroby kameninových strešných tašiek v podniku Břeclav – Poštorná je veľmi bohatá, spadajúca do 19. storočia, kedy v lichtenštejnskej tehelni boli pálené klasické tehly, krytina, dlaždice a ďalšie výrobky pre stavebníctvo.

Bobrovky, hrebenáče a odvetrávacie tašky sú pýchou mnohých zámkov, katedrál, kláštorov, kostolov aj múzeí, fár a iných historických budov. Aj v dnešnom veľmi uponáhľanom čase však krásne farebná a glazúrovaná, lesklá bobrovka vnáša pocit pokoja aj pre moderného človeka. Je pravda, že cena takejto tašky je vyššia než u bežných a veľmi dobrých tehliarskych výrobkov, ale aj napriek tomu dosť ľudí dokáže investovať do peknej a zvláštnej strechy, mať tak niečo iné než čo je bežne používané. Zaujímavou formou strešných krytín sú moderné kameninové kôrky (vlnovky) ladené do teplých prírodných farieb, ktoré môžu byť podobne ako bobrovky riešené podľa prianí zákazníka v modernom štýle s uplatnením ostrých odtieňov, napr. modrá, žltá, svetlo zelená a pod. Lesklá sklovitá glazúra umožňuje dokonalú zmáčavosť povrchu strešnej krytiny. Tašky a kôrky sú mrazuvzdorné a majú dobrú samočistiacu schopnosť. Na ich povrchu sa nedrží mach ani zelená farba mikroorganizmov.

Rekonštrukcie a opravy historických budov aj vzrastajúca obľúbenosť kameninových strešných krytín umožňujú aj v dnešnej dobe rozvíjať v PKZ Keramika Poštorná a. s. túto tradičnú, často ručnú prácu podloženú však modernou technológiou výroby. Tradičná kameninová strešná krytina tak môže vhodne dopĺňať bežné prevedenie striech.

Autor: Ing. František Pticen
Foto: Archiv firmy
reklama

Nové

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Zverejnené 2.3. O alternatívnych zdrojoch vykurovania a najmä o tepelných čerpadlách toho bolo na našom webe napísaného už mnoho. Ako to ale vyzerá s aktuálnym dopytom a vývojom v oblasti predaja tepelných čerpadiel a aké sú v tomto ohľade možnosti? Na tieto otázky… ísť na článok

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Zverejnené 27.2. Už pred rokom sa manželský pár rozhodol vymeniť starú garážovú bránu za novú. Na situáciu sa postupne prišli pozrieť traja obchodní zástupcovia od rôznych výrobcov garážových brán. Dvaja povedali, že výmena nepôjde, vysvetlili prečo a manželia… ísť na článok

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Zverejnené 26.2. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa rodinné aj bytové domy, zastarané objekty sa modernizujú, existujúce budovy dostávajú nový účel. Spoločnosť Xella má riešenie pre všetky veľké aj malé… ísť na článok

reklama