vyhľadávanie
Dnes je 27.1.

Kameninová strešná krytina

Zverejnené: 6. 4. 2009

Tak ako v minulosti, tak aj dnes má glazovaná krytina svoje miesto v produkcií podniku Sedlecký kaolín a.s. Božičany, ktorý je vlastníkom PKZ Keramika Poštorná a.s. Lesklá sklovitá glazúra umožňuje dokonalú zmáčavosť povrchu strešnej krytiny. Tašky a kôrky (vlnovky) sú mrazuvzdorné a majú dobrú samočistiacu schopnosť Na ich povrchu sa nedrží mach ani zelená farba mikroorganizmov.

Vlastná surovinová základňa podniku Sedlecký kaolín a.s. v niekoľkých častiach Českej republiky aj na Slovensku, moderná technológia úpravy surovín a prípravy ich zmesí, rozvoj nových vytváracích a vypaľovacích metód, tradičný dizajn výrobkov aj vnášanie progresívnych prvkov, technická zručnosť pracovníkov a pružnosť v riešení atypických objednávok – to všetko umožňuje dobre sa uplatniť na trhu.

Vedľa rekonštrukcií a opráv historických budov ide o mimoriadne stavby často spájajúce minulosť s prítomnosťou. Pekná kameninová strešná krytina „šitá na mieru,” pálená cca od 400 °C a vyššie než klasická tehlová, dopĺňa tak na trhu bežné tehlové výrobky.

Po stáročia pretrvávajúca krása

História výroby kameninových strešných tašiek v podniku Břeclav – Poštorná je veľmi bohatá, spadajúca do 19. storočia, kedy v lichtenštejnskej tehelni boli pálené klasické tehly, krytina, dlaždice a ďalšie výrobky pre stavebníctvo.

Bobrovky, hrebenáče a odvetrávacie tašky sú pýchou mnohých zámkov, katedrál, kláštorov, kostolov aj múzeí, fár a iných historických budov. Aj v dnešnom veľmi uponáhľanom čase však krásne farebná a glazúrovaná, lesklá bobrovka vnáša pocit pokoja aj pre moderného človeka. Je pravda, že cena takejto tašky je vyššia než u bežných a veľmi dobrých tehliarskych výrobkov, ale aj napriek tomu dosť ľudí dokáže investovať do peknej a zvláštnej strechy, mať tak niečo iné než čo je bežne používané. Zaujímavou formou strešných krytín sú moderné kameninové kôrky (vlnovky) ladené do teplých prírodných farieb, ktoré môžu byť podobne ako bobrovky riešené podľa prianí zákazníka v modernom štýle s uplatnením ostrých odtieňov, napr. modrá, žltá, svetlo zelená a pod. Lesklá sklovitá glazúra umožňuje dokonalú zmáčavosť povrchu strešnej krytiny. Tašky a kôrky sú mrazuvzdorné a majú dobrú samočistiacu schopnosť. Na ich povrchu sa nedrží mach ani zelená farba mikroorganizmov.

Rekonštrukcie a opravy historických budov aj vzrastajúca obľúbenosť kameninových strešných krytín umožňujú aj v dnešnej dobe rozvíjať v PKZ Keramika Poštorná a. s. túto tradičnú, často ručnú prácu podloženú však modernou technológiou výroby. Tradičná kameninová strešná krytina tak môže vhodne dopĺňať bežné prevedenie striech.

Autor: Ing. František Pticen
Foto: Archiv firmy
reklama

Nové

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Zverejnené 24.1. Autorom návrhu dvojpodlažného rodinného domu v mestskej časti Košice - Myslava, v ktorom býva rodina pána Júliusa, je samotný investor. Ten pracuje v oblasti stavebníctva, čo mu uľahčilo nielen prípravu projektu a voľbu stavebného materiálu Ytong,… ísť na článok

Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

Zverejnené 21.1. Zvýšený záujem o slnečné kolektory, ale aj ďalšie druhy OZE, trvá hneď od začiatku roku 2023. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov, firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., tento zvýšený záujem registruje od júna 2023, kedy sa zásadne zmenili… ísť na článok

Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

Zverejnené 20.1. Neustále navyšovanie cien energií je dôvodom, prečo začať pátrať po všetkých únikoch tepla z vašej domácnosti. Často sú príčinou staré netesniace okná. S ich výmenou nemusíte čakať, kým bude vonku pekne. Inštalácia je možná do -10 °C. ísť na článok

reklama