Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 4.10.

Kazetové, či špaletové okná po novom

Zverejnené: 25. 4. 2016

Dreveným oknám v súčasnosti dominujú tzv. eurookná. V prípade, že je potrebné špeciálne riešenie v pamiatkových zónach, či štýlových stavbách, vyrábajú sa tiež moderné kazetové, či špaletové okná, ktoré sa svojimi tepelne izolačnými vlastnosťami vyrovnajú moderným úsporným dreveným eurooknám.

Špaletové okná pre historické rekonštrukcie

Špaletové okná boli klasickou súčasťou stavieb v minulom storočí. Kto by si nevybavil klasický bytový dom v historickom centre veľkých miest alebo typický štýlový vidiecky domček. Dnes už tieto okná často dosluhujú a je potrebné nahradiť ich modernými prvkami, ktoré vyhovujú súčasným potrebám z hľadiska tepelnej úspory.

Pokiaľ je potrebné riešiť požiadavky pamiatkarov alebo designovo prispôsobiť rázovitú novostavbu, je možnosť osadiť ich novými kazetovými, alebo inak špaletovými oknami. Samozrejmosťou sú štýlové doplnky a detaily, ktoré podtrhnú osobitý design.

Konštrukcia kazetových, či špaletových okien

Kazetové, či inak špaletové okná sú zostavené z dvoch okenných krídiel vyrobených z lepených eurohranolov a špeciálnej dosky „škárovky“, ktorá tvorí tzv. doskovanie, teda spojenie krídiel, ktoré je zabudované do ostenia stavby. Celková stavebná hĺbka tohto typu okien je potom individuálna podľa potrieb konkrétnej stavby.

Výborné izolačné vlastnosti kazetových či inak špaletových okien zaisťuje izolačné dvojsklo osadené do okenného krídla na vonkajšej strane. Toto umiestnenie dvojskla a teplý izolační rámček zasklenia obmedzujú prípadné rosenie špaletových okien. Z interiérovej strany je potom krídlo osadené jednoduchým sklom. Z pamiatkových dôvodov je niekedy nutné izolačné zasklenie osadiť z interiérovej strany, ale z hľadiska tepelnej izolácie a vlastností okna nie je toto riešenie ideálne. Moderné špaletové okná majú veľmi dobrý útlm vonkajšieho hluku, čo je zvlášť v rušných centrách historických miest veľmi potrebná vlastnosť.

Dolná časť okna je chránená drevenou odtokovou lištou. Okná je možné osadiť tiež ozdobnými prvkami, ktoré v maximálnej miere prispôsobujú vzhľad pôvodným oknám.

Kvalitná povrchová úprava špaletových okien

Povrchová úprava drevených okien, teda aj kazetových, či špaletových okien zaručuje ich dlhú životnosť, podobne ako je tomu pri moderných eurooknách. „Viacvrstvová povrchová úprava špaletových okien VEKRA zaručuje ich výbornú odolnosť pred poveternostnými vplyvmi,“ vraví Ing. J. Scheidel, technický manažér značky VEKRA a dodáva, „podobne ako eurookná vyrábame tiež špaletové okná tzv. dielcovou metódou, teda impregnáciou jednotlivých častí okna, po ktorej nasleduje nanášanie farebného základu a lazúry na už zostavené okno.“ Kvalitná povrchová úprava potom zaručuje jednoduchú starostlivosť o drevené špaletové okná.

Moderné špaletové okná tak predstavujú prvok, ktorý zodpovedá požiadavkám na úžitkové vlastnosti a zároveň vychádza v ústrety nárokom na historický vzhľad.

Autor: Ing. Jaroslava Dlouhá
Foto: Archiv firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

HELUZ uvádza na trh šikovný komínový komplet HELUZ SMART

HELUZ uvádza na trh šikovný komínový komplet HELUZ SMART

Zverejnené 3.10. Spoločnosť HELUZ už dlhodobo udržuje trend zjednodušovania výstavby. Výsledkom tohto úsilia je aj novinka HELUZ SMART, s ktorou rozširuje ponuku svojich komínových kompletov. Už názov tohto produktu napovedá, že ide o mimoriadne šikovný a praktický… ísť na článok

Jeseň je za oknami. Kedy zazimovať vonkajšie rolety?

Jeseň je za oknami. Kedy zazimovať vonkajšie rolety?

Zverejnené 2.10. Prvé žlté lístie padá na zem a hlavným motívom výzdob sa stávajú tekvice. Jeseň je tu a s ňou prichádzajú aj niektoré povinnosti okolo domu – napríklad zazimovanie vonkajších roliet. ísť na článok

Limity využitia kvalitného kompozitu určuje odvaha investorov a fantázia architektov

Limity využitia kvalitného kompozitu určuje odvaha investorov a fantázia architektov

Zverejnené 1.10. Kompozitné dosky sa dnes najčastejšie uplatňujú v exteriéroch rodinných domov v podobe terás, plotov alebo obkladov stien. Popredný európsky výrobca a dodávateľ dosiek Terafest®, česká spoločnosť WPC – Woodplastic, však registruje stále väčší… ísť na článok

reklama