vyhľadávanie
Dnes je 5.12.

Keď nechá kameň vyniknúť oheň

Zverejnené: 15. 2. 2019

S postupom času a vývojom nových technológií vykurovania sa do interiérov vracia trend kozubov. Kozub sa tak opäť stáva dôležitou súčasťou obývacej izby a vytvára atmosféru v akomkoľvek ročnom období.

Obklad a výstelka ohniska v jednotnom dizajne kameňa. Kozubová vložka Kalfire GP 115/75S

Moderné kozuby

Dnes je pri výbere a stavbe kozubu kladený dôraz nielen na funkčnosť, ale aj na vzhľad. Kozub sa bežne používa k vytvoreniu príjemnej atmosféry, k ozvláštneniu interiéru a ako dizajnový prvok. Týmto spôsobom sú veľmi často využívané plynové kozuby.

Vzhľad a dizajn kozubu je prakticky neobmedzený a každý užívateľ si môže vybrať zo širokej škály rôznych možností a variantov. Od technických vlastností až po vonkajší vzhľad kozubu tj. obostavbu. Tu je práve veľmi časté využitie kameňa. Kamenné obklady sú skutočne luxusnou záležitosťou.

Je možné vyberať z materiálov akými je žula, mramor, travertín, bridlica, pieskovec či kvarcit. Kamenné obloženie podčiarkne a zvýrazní kúzlo živého ohňa. Kameň navyše nevyžaduje žiadne špeciálne zaobchádzanie, je pevný, úplne odolný a ekologický. Súčasťou celkového dizajnu kozubu je vzhľad jeho vnútornej časti – výstelky, ktorá je dôležitým a kľúčovým prvkom. Pôsobí ako kulisa k ohňu, poskytuje kontrast alebo dokonca odráža a zosilňuje hru plameňov. Keď oheň nehorí, stáva sa hlavnou dominantou kozubu.

Výstelka z kameňa plynule nadväzuje na okolitý vzhľad. Kalfire kozubová vložka G 90/44S
Výstelka z kameňa plynule nadväzuje na okolitý vzhľad. Kalfire kozubová vložka G 90/44S

Spoločnosť Kalfire, výrobca plynových kozubov, prišiel s atraktívnym riešením. Výstelka ohniska, často zhotovená práve z kameňa, môže plynule nadväzovať na okolitý obklad kozubu. Tento detail, umocnený absenciou kovového rámu dvierok, utvára kozub s čistými líniami, moderného vzhľadu, ktorý sa bez problémov hodí do každého prostredia. Je tak vytvorený dojem otvoreného kozubu. Pokiaľ sa týka druhov kameňa, dá sa použiť napríklad žula alebo mastenec. Dôležitá je žiaruvzdornosť kameňa a to do 400 °C.

Svetová novinka. Kalfire vyvinul prvý plynový kozub s reálnymi iskrami
Svetová novinka. Kalfire vyvinul prvý plynový kozub s reálnymi iskrami

Tento článok vyšiel v časopise INTRO - www.introonline.cz

Autor: Mgr. Alena Křečková
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Zverejnené 5.12. Nová budova materskej školy v nemeckom Niederwerrne ponúka miesto až pre 125 detí. Tri vzájomne prepojené budovy pripomínajú horské vápencové masívy – majú snehobielu fasádu aj strechu z odolnej zliatiny hliníka spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte. ísť na článok

reklama