Dnes je 19.1.

Kozuby z lícových tehál

Zverejnené: 6. 11. 2018

Tehlový kozub bol už v minulosti považovaný za jeden z najviac dekoratívnych prvkov. Aj v dnešnej dobe sú vonkajšie aj vnútorné kozuby vymurovávané z lícových tehál stále viac v móde a vkusne podčiarkujú kúzlo každého domu, chalupy aj záhrady.

Už od nepamäti si ľudia chceli podriaďovať prírodu k vlastnému úžitku. Dnes už vieme, že nie je možné prírodu ani prírodné živly riadiť. Môžeme však využiť dary, ktoré nám ponúka. Oheň ako jeden z prírodných živlov býva vyhľadávaný hlavne pre jeho životodarné teplo, ale tiež pre očarujúci vzhľad horiacich plameňov a upokojujúci zvuk horiaceho dreva. A práve k izolácii tohto krásneho a zároveň rešpekt vzbudzujúceho živla sú dnes stále viac v obľube kozuby.

Kozub je dominantou celej miestnosti, Foto: Brickland
Kozub je dominantou celej miestnosti, Foto: Brickland

Prírodný materiál lícovej tehly je ako stvorený na výstavbu kozubov rôznych veľkostí a typov. Vhodnosť ich použitia je daná ich veľmi dobrými technickými vlastnosťami, ale tiež faktom, že k prírodnému živlu patrí prírodný materiál. Medzi hlavné prednosti lícových tehál a tehál patrí ich vysoká životnosť, stálofarebnosť, bezúdržbovosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom počasia.

(Foto:Shutterstock)
(Foto:Shutterstock)

Okrem krbov je možné lícové tehly a obkladové pásiky z tehál použiť na fasády domov, vymurovanie plotov či komínov a dať tak jednotný raz domu a jeho okoliu. Jedná sa o celkom prírodný materiál, ktorý dodá nielen moderným mestským domom, ale aj rôznym dedinským domom a chalúpkam, celkom výnimočný a originálny vzhľad. Z širokej ponuky lícových tehál a tehál od firmy Brickland s.r.o. si istotne vyberiete aj vy.

Odporúčanie pri výstavbe kozubu

Pokiaľ sa niekedy rozhodnete pre výstavbu kozubu, platí tu podobne ako pri murovaní tehlového plotu niekoľko zásad na ktoré musíte dať pozor.

Voľba materiálov

Čo sa týka voľby lícových tehál či tehál vhodných k vymurovaniu kozubu, nie je tu v zásade žiadne obmedzenie. Rozhodujúcim parametrom pri výbere je iba váš vkus. Na murovanie z lícových tehál a tehál značky BRICKLAND odporúčame použiť špeciálne murovacie malty pre súčasné murovanie a škárovanie takisto z ponuky firmy BRICKLAND s.r.o.

Srdce kozubu alebo ohnisko

Lícové materiály nie sú určené na priamy kontakt s ohňom. Ohnisko krbu preto z tohto dôvodu odporúčame vymurovať buď zo šamotových tehál, alebo použiť vhodnú kozubovú vložku.

(Realizácia od firmy Brickland)
(Realizácia od firmy Brickland)

Hydroizolácia

Pokiaľ sa jedná o vonkajší krb, veľmi dôležitá je správna aplikácia hydroizolantu v spodnej aj hornej časti kozubu, ktorá zabráni vnikaniu vlhkosti do muriva.

Realizácia záhradného altánku od firmy Brickland
Realizácia záhradného altánku od firmy Brickland
Realizácia záhradného altánku od firmy Brickland
Realizácia záhradného altánku od firmy Brickland

Pri zvažovaní realizácie výstavby kozubu odporúčame obrátiť sa na kvalifikovanú realizačnú firmu, ktorá má s murovaním kozubov z tohto typu materiálu už skúsenosti. Pokiaľ neviete, na koho sa obrátiť, kontaktujte prosím našich obchodných zástupcov, ktorí vám radi odporučia overenú realizačnú firmu a zodpovedajú na vaše prípadné otázky.

Príďte navštíviť showroom spoločnosti Brickland na ulici Orešianska v Trnave
Príďte navštíviť showroom spoločnosti Brickland na ulici Orešianska v Trnave
Katalóg realizácií od firmy Brickland spolu s obkladovým pásikom Barnsteen
Katalóg realizácií od firmy Brickland spolu s obkladovým pásikom Barnsteen

Kontakty:
Brickland SK s.r.o.
Orešianska 3167/11, 917 01 Trnava
Tel: 033/534 40 04
E-mail: brickland@brickland.sk
http://www.brickland.sk

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Archív firmy Brickland, Shutterstock

Nové

Originálna podlaha ARTURO v školiacom centre

Zverejnené 19.1. ARTURO je značka epoxidových a polyuretánových liatych a priemyselných podláh a už v samotnom názve je obsiahnuté umenie (ART = umenie). ARTURO umožňuje vytváranie tzv. Floorstylingu, čo je moderný a kreatívny dizajn na podlahách. Je odolná… ísť na článok

Dom ako socha

Zverejnené 18.1. Neďaleko Prahy – v Pyšeliach, dokončuje štúdio David Architekti rekonštrukciu prvorepublikovej vily. Do záhrady jasne vystupuje atypická dostavba, ktorá prekvapuje svojim architektonickým poňatím. ísť na článok

Farebná symbióza fasád a tieniacej techniky

Zverejnené 17.1. V dnešnej dobe sa fantázií medze nekladú, nech už sa jedná o akékoľvek odvetvie. To platí aj pre firmu Building Plastics, ktorá ponúka najrôznejšie farebné prevedenia screenov, roliet, dverí aj sietí. Stačí si len vybrať. Pri tomto výbere sa však… ísť na článok