vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Látkové rolety – nestarnúca elegancia

Zverejnené: 25. 8. 2015

Látkové rolety sú aj dnes bežnou výbavou interiérov, čo vypovedá o tom, že nejde o módnu vlnu, ale prvok, ktorý je pevne a trvalo spätý s ľudskou kultúrou. Súčasťou tejto nadčasovosti je aj komfort ovládania, ktorý dnes využíva čerstvých technických výdobytkov, vrátane konceptu tzv. múdrych domov. Krása, farby, dizajn, funkčnosť, účinnosť a radosť z bývania. To sú látkové rolety Bematech.

Látkové rolety sú vhodné pre každý byt a každé okno. Jedná sa o vysoko funkčný, rokmi preverený, jednoduchý tieniaci prvok, ktorý je pritom veľmi pôsobivý. Veľký výber látok a farieb je vhodný pre všetky štýly bývania. Možnosti, ako využiť látkové rolety sú neobmedzené. Je možné žiadať rolety do strešných okien, rolety na balkón alebo pre zatienenie kolmých plôch. Štandardné textilné rolety sú určené do interiéru, najobľúbenejšie sú textilné rolety v spálni alebo obývacích priestoroch.

Ovládanie látkových roliet

Látkové rolety môžeme ovládať pomocou retiazky, pružinou, kľučkou alebo motoricky. V súčasnosti je novinkou, že zákazník môže ovládať roletu na batériový pohon, týka sa to látkových roliet s hriadeľom, u ktorých je maximálna šírka 2 900 mm a maximálna výška 3 000 mm. Batériový pohon prináša vysoký komfort ovládania bez potreby pripojenia k elektrickej sieti. Súčasťou dodávky sú nabíjacie batérie s vysokou kapacitou a dlhou životnosťou.

Motorizácia sa hodí hlavne u ťažších roliet veľkých rozmerov a takisto ako súčasť systému inteligentného riadenia v dome (tzv. múdry dom). Počas našej neprítomnosti tak môžeme rolety ovládať na diaľku, alebo ich ovláda automat. Dom potom navonok vyzerá, že v ňom niekto je. Múdry systém je možné doplniť aj slnečnou automatikou, ktorá ovláda látkové (aj iné) rolety podľa intenzity oslnenia.

Bematech tiež ponúka združenie roliet, ktoré pomocou združovacieho mechanizmu umožňuje ovládanie až troch roliet jedným pohonom. K vyťahovaniu a sťahovaniu všetkých združených roliet dochádza súčasne. Výhodou je, popri použití jediného pohonu pre viac roliet, tiež minimalizácia potrebnej medzery medzi látkami. V ponuke je aj združenie roliet pod uhlami 0 až 45° a 0 až 90°.

Výber vhodnej látky

Aktuálna kolekcia látok tvorí širokú farebnú škálu predovšetkým jednofarebných materiálov. Vzhľad domova je možné zvýrazniť originálnou potlačou roliet. V kolekcii sú zaradené aj látky, ktoré tlmia nežiaduci hluk z okolia.

Samostatnú skupinu tvoria tzv. screenové látky, ktoré zamedzia prenikaniu slnečných lúčov do interiéru bez straty kontaktu s vonkajším prostredím. Súčasná kolekcia zahŕňa aj nehorľavé látky alebo látky s teflónom určené do vlhkého prostredia.

Možnosť kombinácie jednotlivých komponentov

Interiérové rolety Bematech sa vyrábajú presne na mieru. Zákazník si môže vybrať zo širokej škály konzol, boxov, retiazok alebo spodných líšt. Niektoré prvky sú viac dizajnové, iné sú podstatné pre správnu funkciu výrobkov. Dôležitý je napr. vhodný výber spodnej záťažovej lišty. Uloženie lišty do tunela ponúka jednoduché, ničím nerušené zakončenie látky v spodnej časti okennej rolety. Pohľadové lišty sú väčšinou ťažšie a popri estetickej funkcii zabezpečujú aj dostatočné zaťaženie látky. Častejšie sa nachádzajú u vnútorných roliet veľkých rozmerov. Spodné záťažové lišty sú vyrobené z PVC profilu alebo hliníku. Aj tie je však možné farebne prispôsobiť podľa potrieb a prianí zákazníka.

Autor: Jiří Hejhálek¹)
Foto: Archív Bematech

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama