Zadovážte si vonkajšiu roletu
a dajte zbohom horúčave
vyhľadávanie
Dnes je 22.8.

Letné horúčavy nemusia znamenať neznesiteľné teplo v dome!

Zverejnené: 6. 6. 2019

V lete slnko páli tak, že sa nemáme pred horúcimi lúčmi kam schovať. Neskutočne sa potíme a ani klimatizácia často nestačí, nehladiac na negatívny vplyv striedania horka a chladného fúkajúceho vzduchu. K slovu prichádza chladivý nápoj alebo tieň v lese či parku. Cez deň sa to ešte dá, ale čo robiť večer a v noci?

Ani doma často nenájdeme vytúžený chládok. Aspoň v noci by sme radi nabrali sily do nového dňa. V domoch sa však nedá kvôli horúčave spať. Slnko rozžhavilo strechu, hlavne v spálniach v podkroví sa nedá vydržať. Keď už zaspíme, budíme sa spotení. Máme prepotené povlečenie, vďaka neustálemu vstávaniu kvôli smädu sa ráno prebúdzame ešte unavenejší než večer.

Čo je príčinou? Teplo z rozpálenej strechy prechádza stropom do domu. Viete, že teplota pod krytinou hlavne u plochých striech alebo u striech so sklonom menším než 5 stupňov dosahuje viac ako 80 stupňov?

Keď je zo spálne sauna

Istotne, budujeme si doma sauny pre svoj vlastný relax. Nebolo by skvelé mať tento komfort v spálni? Lenže nie je sauna ako sauna. Tá letná tropická horúčava v spálni, ktorá bráni zdravému osviežujúcemu spánku, spôsobuje zle izolovaný strop v poslednom podlaží. Otvorené okná nič nevyriešia. Horko je aj vonku a ani chladnejší vzduch by sálanie stropu príliš nezmiernil. Existuje nejaké východisko? Áno. Najlepším riešení je zatepliť strechu, to znamená kvalitne tepelne izolovať strop posledného poschodia.

Strešné izolácie

Tepelná izolácia zložitých neprístupných striech je často tvrdým odborným orieškom. Je potrebné minimálne zasahovať do konštrukcie a zároveň zabezpečiť dostatočnú vrstvu izolácie aj v neprístupných miestach. Medzi ľahšie konštrukcie patria väzníkové strechy. Tu nie je možné účinne rozprestrieť vrstvu tepelnej izolácie z rohoží kvôli zlému prístupu a zložitosti drevených prvkov. Ak ale využijeme systém fúkanej minerálnej vlny MAGMARELAX®, sme schopní aj takto zložitú strechu účinne zatepliť behom niekoľkých hodín.

Ak použijeme systém fúkanej minerálnej vlny MAGMARELAX®, sme schopní aj členité priestory účinne zatepliť len za niekoľko hodín
Ak použijeme systém fúkanej minerálnej vlny MAGMARELAX®, sme schopní aj členité priestory účinne zatepliť len za niekoľko hodín

Strechy bytových domov majú spravidla konštrukcie vhodné k dodatočnému zatepleniu. Je možné tak úspešne využiť nízkonákladové opatrenie – dodatočnú izoláciu minerálnou vlnou MAGMARELAX®. To zaistí výrazné zníženie nákladov na vykurovanie a to rýchlo, bez veľkých zásahov do konštrukcie. Návratnosť zateplení stropu domu je rýchla a je jedným z najvhodnejších krokov v úspore energie.

Ak máte neprístupnú plochú strechu s vyšším sklonom, tzv. pultovou strechou, odporúčame vytvoriť do nej vstupný otvor. Jedná sa o osadenie vikiera a tým zaistenie revízneho vstupu do priestoru strechy. Pokiaľ si majiteľ toto zaistí, jednak môže kedykoľvek izolovať a navyše môže v priestore vykonať opravy alebo kontroly a zásahy, s ktorými by bol bez možnosti vstupu problém (napríklad uhniezdenie vtáctva, osí, sršňov a podobne).

Medzi skutočne neprístupné konštrukcie patria dvojplášťové strechy panelových domov. Tu býva potrebné vytvoriť vstupné otvory do priestoru strechy. Často sa ku slovu pridá aj diamantový brúsny kotúč. To keď je potrebné vyrezať otvor v betónovom paneli. Riešenie pneumatickou fúkanou izoláciou MAGMARELAX® je často jediná účinná možnosť ako priestor zatepliť. Pokiaľ by sme totiž izolovali horný plášť, hrozí riziko, že izolácia nebude fungovať, pretože teplo utečie prázdnou dutinou ešte skôr, než narazí na novú vrstvu izolácie.

Izolácia stropu

Izolácia stropu sa najčastejšie vykonáva fúkaním do pôdnych medzipriestorov alebo do dutín. Tadiaľto totiž z obytných miestností uniká tretina tepla. Teplý vzduch je ľahší než studený a stúpa k stropu vykurovaných miestností. Väčšinou si nájde nejaké medzierky a prúdi bez úžitku na povalu. Nafúkaním izolácie sa utesnia aj tie najmenšie štrbinky a otvory. Vlastná aplikácia čadičovej vaty MAGMARELAX®je veľmi jednoduchá. Hadicou sa zo špeciálneho prístroja, ktorý je umiestnený na nákladom voze, ženie materiál do izolovaného priestoru. To všetko sa deje počas bežnej prevádzky domácnosti. Nie je ani potrebné príliš vypratávať povalu. Pracovníci nenarobia neporiadok a sú s prácou hotoví počas niekoľkých hodín.

Izolácia stropu sa najčastejšie robí fúkaním do pôdnych medzipriestorov alebo do dutín
Izolácia stropu sa najčastejšie robí fúkaním do pôdnych medzipriestorov alebo do dutín

Izolácia podlahy

Stropný systém MAGMARELAX® je ideálnym spôsobom izolácie podlahy na povalách rodinných aj bytových domov. Systém je predovšetkým ľahký, presný, variabilný a vysoko únosný. To zabezpečuje nášľapná vrstva z OSB dosiek na pero a drážku. Má skvelé tepelnoizolačné vlastnosti a vyhovie tak aj požiadavkám na žiadosť o dotácie. Je tiež rýchlo dostupný, konštrukcia je hotová za jeden deň. A čo je možno najdôležitejšie, je táto izolácia podlahy finančne nenáročná.

Vďaka novej zateplenej podlahe povaly môžete podkrovie využívať na tradičné aj netradičné účely, napr. na umiestnenie novej izby.

Na nič nečakajte!

Objednajte si ešte dnes nezáväznú schôdzku s našim obchodným poradcom a zistite, čo môžete spraviť pre váš dom. Komfort bývania oceníte v lete aj v zime. S fúkanou minerálnou izoláciou MAGMARELAX® v lete zamedzíte prechodu tepla z rozpálených striech do vnútra domu a v zime si pekne udržíte teplo. Ročne ušetríte až stovky eur.

Viac informácii nájdete na stránkach www.mojeizolace.cz alebo na telefóne 800 100 533.

Autor: Šárka Vaňková
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Tepelné čerpadlá v novostavbách

Tepelné čerpadlá v novostavbách

Zverejnené 21.8. Výber vykurovacieho systému patrí v prípade výstavby nového domu medzi priority. V ideálnom prípade je o ňom rozhodnuté už pred vznikom architektonickej štúdie stavby, čo nielenže výrazne zjednoduší stavebné postupy, ale predovšetkým náklady na… ísť na článok

Krásny priestor medzi strechami

Krásny priestor medzi strechami

Zverejnené 20.8. Pod strechami sa kedysi nežilo, priestory povaly boli voľné. V súčasnosti tu bývame aj pracujeme – a hodnotne presvetliť, otvoriť priestor starého podkrovia v pamiatkovo chránených zónach je ťažkých orieškom, má to svoje pevné pravidlá. ísť na článok

Automatické záložné zdroje. Ako správne vybrať?

Automatické záložné zdroje. Ako správne vybrať?

Zverejnené 19.8. Bez automatických záložných zdrojov (ATS) sa nezaobídu úrady, výrobné podniky, väčšie firmy, serverovne, dátové centrá, ale ani inteligentné rodinné domy. V prípade výpadku elektrickej energie musí kvalitný generátor automaticky naskočiť, aby došlo… ísť na článok

reklama
trackimg