vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

LiCrete® - kombinácia nadčasovosti a efektivity

Zverejnené: 5. 2. 2015

Spoločnosť Beton Brož, s.r.o. prináša inovatíny stavebný produkt, ktorý je tvorený z betónu a priehľadných prvkov. Vďaka tomuto spojeniu je tento výrobok veľmi pevný, prepúšťa vysoké percento denného svetla a dáva tak možnosť vyniknúť úžasným svetelným efektom.

LiCrete® je nový stavebný materiál tvorený z betónu a priehľadných prvkov z UV stabilného plexiskla, ktoré slúži ako vnútorný svetlovod. Vďaka spojeniu týchto materiálov ponúka výsledný prvok vysokú nosnosť a zároveň skrz seba dokáže prenášať viac než 20 % denného alebo umelého osvetlenia. Architektom a dizajnérom ponúka tento produkt nové možnosti, ktoré môžu byť využité aj v nadčasových projektoch. Pre vykonávacie firmy je hlavnou prednosťou jednoduchá inštalácia.

Výrobok LiCrete® spoločnosti Beton Brož s.r.o. je nové betónové „Know-how”. LiCrete® bude k dostaniu v niekoľkých farebných variantoch. Vďaka patentovanej technológii vkladania priehľadných prvkov bude tiež možné vytvárať rôzne dizajny. Vďaka týmto prednostiam je LiCrete® vhodný aj pri výstavbe interiérových priečok. Po dodatočne prevedenej hydrofobizácii vhodným prostriedkom je prvok vhodný aj do vlhkého prostredia ako sú napr. kúpelne. V základnej podobe je prvok vyrábaný ako „cihla”o skladobných rozmeroch 300/150/75 mm a polovičná tehla 150/150/75. Každá tvárnica je vybavená systémom pero-drážka pre presnú montáž. Inštalácia prebieha pomocou špeciálneho lepidla, ktoré sa z kartuše nanáša na hornú plochu tehly.

Popis materiálov

Prvok je zložený zo špeciálneho samozhutniteľého betónu a z priehľadných plastových členov. Betón je modifikovaný plastifikačnou prísadou, ktorá umožňuje pri veľmi nízkej dávke vody vyrobiť betón riedkej konzistencie, ktorý nesegreguje použité kamenivo a umožňuje vyrobiť veľmi pevný betón. Plastové členy boli vybrané z takého materiálu, ktorý dobre vedie svetlo, dá sa dobre leštiť a nemení svoj objem v závislosti na zmenách teplôt. Jedine takýto materiál môže byť použitý v kombinácii s tak odlišným materiálom, ako je betón. Kombinácia týchto vlastností je celkom unikátna a výrobok tak ponúka celosvetové využitie v architektúre a interiérovom dizajne v podobe interiérových deliacich priečok. Najčastejšie využitie je v miestach s nedostatkom prístupu denného svetla (podobné využitie ako sklenené tvárnice luxfery). Materiál LiCrete®je inovatívny tiež vďaka možnosti prenášať svetlo všetkými svojimi povrchmi, teda aj z bočných strán. Toho sa dá s výhodou využiť pri výrobe schodiskových stupňov, ktoré je možné nasvietiť z boku betónovej stupnice pomocou LED diód a slúžia tak ako bezpečnostný prvok.

Technológia výroby

Pre výrobu LiCrete® slúžia špeciálne vyrobené výrobné podložky a profilované formy. Aj napriek tomu, že výroba je koncipovaná ako automatizovaná, veľkú časť predstavujú práce ručné. Predovšetkým uloženie priehľadných členov a zostavenie výrobných foriem na podložkách sa bez ručnej práce nezaobíde. Po zostavení foriem nasleduje fáza uloženia betónu a začína 24 hodinová fáza zrenia. Aj v tejto fáze je betón ošetrovaný, aby mal ideálne podmienky pre vytvrdnutie. Pevnosť betónu je v tejto fáze cca 40 N/mm2. Po jednom dni sú formy rozobrané a prvky prevezené do komôr kde dochádza k zreniu a to na dobu 7 dní. Po tejto dobe je prvok pripravený k finálnej úprave brúsenia a leštenia. Jeho pevnosti dosahujú hodnôt okolo 55 N/mm2. Tieto finálne úpravy prebiehajú na špeciálnom zariadení s niekoľkými brúsiacimi a leštiacimi pozíciami. Tak je na konci dosiahnuté vyleštenie povrchu. Tieto úpravy prebiehajú vo vodnom kúpeli, aby bolo zaručené dostatočné chladenie. Pevnosť materiálu po 28 dňoch zrenia je viac ako 60 N/mm2. Výrobky boli po prvýkrát uvedené na trh na veľtrhu For Arch v Prahe v septembri 2014. Daný produkt je vyrábaný na samostatnej výrobnej linke v novej výrobnej hale.

Výhody použitia

Na celosvetovom trhu je veľmi malé množstvo materiálov, ktoré by mali nosnú funkciu a zároveň prenášali svetlo. Pre staviteľov a architektov na trhu chýba vhodná funkčná alternatíva za tieto sklenené kocky. LiCrete® vďaka svojim vlastnostiam ponúka obidve spomenuté vlastnosti v celkom novom prevedení. Vďaka úsporám elektrickej energie a zvýšenému prísunu denného svetla do budov je možné povedať, že využívanie materiálu LiCrete® má priaznivý dopad na životné prostredie.

Výrobok LiCrete® je tiež zaradený do súťaže Výrobok roku 2015. Viac informácií na www.vyrobekroku.cz.

¹) Spracované z podkladov firmy Beton Brož, s.r.o.
Autor: Zuzana Mrázková¹)
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama