Akcia HELUZ - Za pár eur v chládku!
vyhľadávanie
Dnes je 18.2.

Minimalistické okná, maximálne spojenie s prírodou

Zverejnené: 24. 1. 2020

Jednoduchá manipulácia s posuvnými veľkoformátovými oknami a to aj napriek ich vysokej hmotnosti, subtílnosť rámov iba päť centimetrov. Firma Janošík prekonáva doterajšie limity okien a posúva ich znovu o kus ďalej.

Firma Janošík, výrobca okien pre súčasnú architektúru, sa špecializuje na celosklenené steny a bezrámové okná, ktorá ponúka v nadštandardných veľkostiach - fixné okná môžu mať sklá bez delenia s rozmerom až 16 × 3,2 metra. Novinkou sú posuvné okná Sparrow, ktoré sa dajú ľahko odsúvať aj napriek ich hmotnosti, dosahujúcej až tisíc kilogramov (čo zodpovedá rozmeru približne 6 × 3 metra). Navyše sú subtílnejšie ako kedykoľvek predtým - ich hrúbka dosahuje iba päťdesiat milimetrov.

"Princíp okien sa zmenil. Namiesto okien uprostred steny sa oknami stávajú celé steny, ktoré prepájajú interiér s okolitou krajinou. My sa snažíme, aby spojenie bolo čo najsilnejšie a nič ho nerušilo. Hovorí sa totiž, že polovicu kvality domu tvorí okolitá záhrada, narastené stromy a ďaleké výhľady," približuje Jakub Janošík.

Okná pre pocit slobody

Okná tohto výrobcu sú navrhované s ohľadom na funkčnosť, krásu architektúry a ich cieľom je vnášať do vnútorných priestorov viac prirodzeného svetla, vytvárať ilúziu, že medzi užívateľom a okolitou krajinou vlastne nestojí žiadna prekážka. Vďaka veľkoformátovým posuvným plochám sa z interiéru a záhrady stáva jeden priestor.

Panoramatické okná s veľkosťou až šestnásť metrov bez delenia, zaručia ničím nerušené výhľady a vy sa tak môžete kochať prírodnými scenériami. Okná splývajú s domom, v ideálnom prípade ani nespoznáte, že tam nejaké sú. Bude sa vám zdať, že okolitá príroda je priamo u vás doma. Nová konštrukcia nám umožnila vyrábať posuvné okná v hrúbke len päťdesiat milimetrov, čo im navracia zabudnutú eleganciu, "dodáva Jakub Janošík a poukazuje na to, že mnoho ľudí sa neuspokojí s domom z katalógu, ale sníva o sofistikovanejšom bývaní - o rozvážne riešenom priestore, navrhnutom s ohľadom na okolitý kontext a starostlivo premyslenom do posledného detailu.

Tým náročnejším chce preto firma Jánošík dopriať dôstojné riešenie okien, teda „ničím nerušený priestorový zážitok a pocit slobody“.

Súvisiace články:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Jánošík

Tématické odbory

reklama

Nové

Kanadský vizionár si postavil dom v zemi. Má celoročne stálu teplotu aj dostatok svetla

Kanadský vizionár si postavil dom v zemi. Má celoročne stálu teplotu aj dostatok svetla

Zverejnené 17.2. Podzemná stavba na "veternej hôrke", ktorej interiérová teplota sa celoročne drží na úrovni 15 ° C - to je dom kanadského vizionára a amatérskeho staviteľa Williama Lishmana. Inšpirovaný architektúrou iglu navrhol a postavil objekt, ktorý doslova… ísť na článok

Sklo prináša do interiéru jedinečný dizajn a viac svetla

Sklo prináša do interiéru jedinečný dizajn a viac svetla

Zverejnené 15.2. Sklo ľudstvo sprevádza tisíce rokov. Objavili ho Egypťania už 3 000 rokov pred naším letopočtom. Dnes hrá tento materiál jednu z hlavných úloh pri tvorení interiérov i exteriérov. Používa sa či už na dvere, okná, strechy či ako deliaca priečka. Je… ísť na článok

22. ročník veľtrhu Strechy Praha. Čo nás na veľtrhu zaujalo?

22. ročník veľtrhu Strechy Praha. Čo nás na veľtrhu zaujalo?

Zverejnené 14.2. Ak by som hodnotila 22. ročník veľtrhu Strechy Praha ako vystavovateľ, dostal by odo mňa desať bodov z desiatich. Zásluhu by na tom mala predovšetkým vysoká účasť návštevníkov, ktorých sa občas v uličkách nahromadilo také množstvo, že nešlo… ísť na článok

reklama