Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 13.6.

Nábytok z OSB dosiek? 3 dôvody, prečo sa oplatí

Zverejnené: 31. 5. 2021

OSB dosky sa v minulosti používali najmä pri stavebných prácach. Napríklad na obloženie vonkajších múrov či na podbitie strechy. Dnes však majú svoje miesto už aj v interiéri. Populárne sú nielen na výrobu predeľovacích stien, ale aj nábytku.

Páči sa vám netradičný nábytok, ktorý len tak niekde nenájdete? Tak to je pre vás ten z OSB dosiek ideálnou voľbou. Zdroj: bigstockphoto.com

Ako sa OSB dosky vyrábajú?

OSB dosky sa vyrábajú lisovaním veľkoplošných drevených triesok. Tie najčastejšie pochádzajú zo smrekového alebo borovicového dreva. Jedna OSB doska je tvorená z troch vrstiev takýchto napevno zlisovaných triesok. Jednotlivé vrstvy sú potom k sebe prilepené polyuretánovou živicou. Tá neobsahuje žiaden formaldehyd, takže je zdravotne nezávadná.

Vďaka spôsobu výroby sú OSB dosky kvalitné, pevné, odolné a tvarovo stále. Poskytujú rovnaké výhody ako drevený masív, no nerobia sa na nich rôzne praskliny či hrče. Tie sú pri klasických drevených doskách veľmi častý problém. Aj na OSB dosky môžete použiť rôzne nátery a prispôsobiť si ich tak podľa svojich preferencií. Navyše sú veľmi bezpečné, keďže patria k ohňovzdorným materiálom.

Jedna OSB doska je tvorená z troch vrstiev napevno zlisovaných triesok. Zdroj: bigstockphoto.com
Jedna OSB doska je tvorená z troch vrstiev napevno zlisovaných triesok. Zdroj: bigstockphoto.com

Prečo zvoliť nábytok z OSB dosiek?

1. Je ekologický

Aj v interiérovom dizajne sa čoraz viac dbá na využívanie ekologických a udržateľných materiálov. A OSB dosky k takýmto materiálom rozhodne patria, keďže triesky sa vyrábajú zo zvyškov guľatiny, ktorá sa už nedá inak spracovať.

Ak si teda vyrobíte alebo necháte vyrobiť nábytok z OSB dosiek, získate kúsky šetrné k životnému prostrediu. Aj tu však platí, že ak chcete byť naozaj ekologickí, najlepšie je siahnuť po nábytku z druhej ruky. Ak ale túto možnosť nemáte alebo ju nechcete využiť, nábytok z OSB dosiek môže byť vhodným kompromisom.

2. Šetrí peňaženku

Nábytok z dreveného masívu je síce krásny, no poriadne si zaň priplatíte. Ak si ho nevyrobíte svojpomocne, pripravte sa na vysokú cenu nielen za materiál, ale aj za prácu. Tá je však pochopiteľná, keďže veľakrát musí stolár drevo najprv opracovať, aby sa z neho dalo ďalej tvoriť.

Zdroj: bigstockphoto.com
Zdroj: bigstockphoto.com

Nábytok z OSB dosiek vás, na druhej strane, príliš finančne nezaťaží. Samotný materiál je veľmi lacný, a hoci stále budete musieť zaplatiť aj za prácu, dokopy vás to bude stáť oveľa menej ako pri nábytku z dreveného masívu.

3. Dizajnovo netradičný

Páči sa vám netradičný nábytok, ktorý len tak niekde nenájdete? Tak to je pre vás ten z OSB dosiek ideálnou voľbou. Stoly, stolíky, stoličky, skrinky či celá kuchynská linka – vyrobiť sa z nich dá naozaj všetko. Ak dosky neskryjete pod vrstvu farebného náteru, skvelo vynikne ich zaujímavá triesková štruktúra. Takýto trochu „surový“ vzhľad sa hodí najmä do interiérov zariadených v industriálnom štýle, kde je veľa kovu, betónu, priznaných trámov či tehál.

OSB dosky sa stali populárnym materiálom aj u rôznych svetoznámych interiérových dizajnérov. Tí z nich dokonca vytvorili celé kolekcie. Niet sa čomu diviť, keďže majú naozaj veľký potenciál. Sú lacné a majú zaujímavý vzhľad, ktorý sa dá ľahko pozmeniť pigmentovou lazúrou či vybrúsením.

Autor: Kolektív autorov
Foto: BigStockphoto

Tématické tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Aké sú výhody a funkcie vonkajšej tieniacej techniky

Aké sú výhody a funkcie vonkajšej tieniacej techniky

Zverejnené 12.6. Vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na prostredie vnútri budovy patrí tieniaca technika prakticky ku každému rodinnému domu či bytu. Jej prednosti boli opísané v mnohých článkoch. Dokáže usporiť energiu, znížiť hluk, zvýšiť bezpečnosť proti krádeži,… ísť na článok

Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?

Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?

Zverejnené 11.6. Balkón je praktickým miestom, ktoré má široké využitie. Niektorým slúži ako záhradka, pre iných ide zas o oddychový priestor na čítanie knihy alebo pitie kávy. Zariaďujete si balkón a neviete, ako na to? Máme pre vás zopár praktických tipov, ktoré… ísť na článok

Ako dosiahnuť dokonalý povrch stien

Ako dosiahnuť dokonalý povrch stien

Zverejnené 9.6. Možno ste to už zažili – sedíte u známych v novom byte, obdivujete dokonalé hladké steny a premýšľate o tom, že tie u vás doma by potrebovali vylepšiť. Aj vaše steny môžu byť perfektné. Treba si len vybrať správne materiály a pri úprave povrchu… ísť na článok

reklama