vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Nábytok z OSB dosiek? 3 dôvody, prečo sa oplatí

Zverejnené: 31. 5. 2021

OSB dosky sa v minulosti používali najmä pri stavebných prácach. Napríklad na obloženie vonkajších múrov či na podbitie strechy. Dnes však majú svoje miesto už aj v interiéri. Populárne sú nielen na výrobu predeľovacích stien, ale aj nábytku.

Páči sa vám netradičný nábytok, ktorý len tak niekde nenájdete? Tak to je pre vás ten z OSB dosiek ideálnou voľbou. Zdroj: bigstockphoto.com

Ako sa OSB dosky vyrábajú?

OSB dosky sa vyrábajú lisovaním veľkoplošných drevených triesok. Tie najčastejšie pochádzajú zo smrekového alebo borovicového dreva. Jedna OSB doska je tvorená z troch vrstiev takýchto napevno zlisovaných triesok. Jednotlivé vrstvy sú potom k sebe prilepené polyuretánovou živicou. Tá neobsahuje žiaden formaldehyd, takže je zdravotne nezávadná.

Vďaka spôsobu výroby sú OSB dosky kvalitné, pevné, odolné a tvarovo stále. Poskytujú rovnaké výhody ako drevený masív, no nerobia sa na nich rôzne praskliny či hrče. Tie sú pri klasických drevených doskách veľmi častý problém. Aj na OSB dosky môžete použiť rôzne nátery a prispôsobiť si ich tak podľa svojich preferencií. Navyše sú veľmi bezpečné, keďže patria k ohňovzdorným materiálom.

Jedna OSB doska je tvorená z troch vrstiev napevno zlisovaných triesok. Zdroj: bigstockphoto.com
Jedna OSB doska je tvorená z troch vrstiev napevno zlisovaných triesok. Zdroj: bigstockphoto.com

Prečo zvoliť nábytok z OSB dosiek?

1. Je ekologický

Aj v interiérovom dizajne sa čoraz viac dbá na využívanie ekologických a udržateľných materiálov. A OSB dosky k takýmto materiálom rozhodne patria, keďže triesky sa vyrábajú zo zvyškov guľatiny, ktorá sa už nedá inak spracovať.

Ak si teda vyrobíte alebo necháte vyrobiť nábytok z OSB dosiek, získate kúsky šetrné k životnému prostrediu. Aj tu však platí, že ak chcete byť naozaj ekologickí, najlepšie je siahnuť po nábytku z druhej ruky. Ak ale túto možnosť nemáte alebo ju nechcete využiť, nábytok z OSB dosiek môže byť vhodným kompromisom.

2. Šetrí peňaženku

Nábytok z dreveného masívu je síce krásny, no poriadne si zaň priplatíte. Ak si ho nevyrobíte svojpomocne, pripravte sa na vysokú cenu nielen za materiál, ale aj za prácu. Tá je však pochopiteľná, keďže veľakrát musí stolár drevo najprv opracovať, aby sa z neho dalo ďalej tvoriť.

Zdroj: bigstockphoto.com
Zdroj: bigstockphoto.com

Nábytok z OSB dosiek vás, na druhej strane, príliš finančne nezaťaží. Samotný materiál je veľmi lacný, a hoci stále budete musieť zaplatiť aj za prácu, dokopy vás to bude stáť oveľa menej ako pri nábytku z dreveného masívu.

3. Dizajnovo netradičný

Páči sa vám netradičný nábytok, ktorý len tak niekde nenájdete? Tak to je pre vás ten z OSB dosiek ideálnou voľbou. Stoly, stolíky, stoličky, skrinky či celá kuchynská linka – vyrobiť sa z nich dá naozaj všetko. Ak dosky neskryjete pod vrstvu farebného náteru, skvelo vynikne ich zaujímavá triesková štruktúra. Takýto trochu „surový“ vzhľad sa hodí najmä do interiérov zariadených v industriálnom štýle, kde je veľa kovu, betónu, priznaných trámov či tehál.

OSB dosky sa stali populárnym materiálom aj u rôznych svetoznámych interiérových dizajnérov. Tí z nich dokonca vytvorili celé kolekcie. Niet sa čomu diviť, keďže majú naozaj veľký potenciál. Sú lacné a majú zaujímavý vzhľad, ktorý sa dá ľahko pozmeniť pigmentovou lazúrou či vybrúsením.

Autor: Kolektív autorov
Foto: BigStockphoto

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama