HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 19.5.

Odvetranie strešného plášťa je nevyhnutnosť

Zverejnené: 13. 10. 2008

K odvetraniu strešných plášťov sú hneď dva významné dôvody – vznik kondenzátu na vnútornej strane krytiny pri nepriaznivom počasí a odvetranie prehriateho strešného plášťa v letnom „tropickom“ období.

V oboch prípadoch zaisťujú aktívne, priebežné a trvalé odvetranie ventilačné turbíny, ktoré si za desať rokov vydobyli na našom trhu významné miesto a výrazným spôsobom pomohli veľakrát zjednodušiť prácu pri odvetraní priestor, v ktorých klasické spôsoby odvetrania neboli dostatočné.

Vznik kondenzátu

Prvý dôvod k odvetrávaniu strešných plášťov je už stovky let známy vznik kondenzátu na vnútornej strane krytiny pri nepriaznivom počasí. Kondenzovaná vodná para sa usádza na spodnej strane krytiny a následne steká po konštrukcii a spôsobuje škody. Aby sa tomuto nežiaducemu javu predišlo, je potrebné zrealizovať dostatočne veľké odvetrávacie medzery medzi strešnou fóliou a krytinou.

Ďalej sa v hornej časti umiestňujú odvetrávacie komínky, odvetrávacie tašky, alebo hrebeňové pásy. Napriek tomu však dochádza len k veľmi slabej prirodzenej výmene vzduchu. Pokiaľ sa pod plášťom objavuje nadmerné množstvo kondenzátu, nie sú už tieto bežné odvetrávacie prvky dostatočné a je potrebné hľadať účinnejšie riešenie.

Ventilačné turbíny

V túto chvíľu prichádza na rad LOMANCO, teda presnejšie ventilačná turbína. Turbína dokáže svojou aktívnou funkciou a veľkým súčtovým výkonom odvetrať až sedemdesiať násobok vzduchu proti klasickým pasívnym prvkom odvetrania. Lomanca sú teda k nezaplateniu u ťažko odvetrateľných a extrémne namáhaných striech.

Najbežnejšie sa tieto samotiažne vetracie hlavice používajú k odvetraniu plechových hál, hangárov, skladov atď. a všade tam, kde je ťažko priedušná strešná krytina (asfaltové pásy, PVC fólie, trapézové plechy, falcové plechy, lisované plechy atď). Plechová krytina je totiž okrem prevádzkovej vlhkosti silne zaťažovaná premŕzaním v zimnom období, ktoré má za následok usadzovanie nežiaducej vody v konštrukcii.

Najhoršie teploty pre strechy boli v posledných rokoch, keď sa vonkajšie teploty pohybovali často okolo teploty rosného bodu, tzn. 3°C. Preto sa objavili problémy s kondenzátom aj na starších a relatívne bezproblémových stavbách. Pokiaľ je strecha kvalitne odvetraná, zaisťuje spoľahlivú ochranu po desaťročia.

Odvetranie strešného plášťa

Druhým dôvodom, oveľa modernejším a aktuálnejším je odvetranie prehriateho strešného plášťa v letnom „tropickom” období, keď sa krytina ohreje na teploty cez 70 °C a prenáša postupne teplo cez izolačné vrstvy do interiéru stavby. Dochádza tým k citeľnému tepelnému zaťaženiu stavby.

Predovšetkým domy opatrené klimatizačnými jednotkami túto záťaž významne pocíti na zvýšenom výkonu klimatizácie a tým aj cene jej prevádzky. Pokiaľ sa na streche použijú turbíny LOMANCO, ktoré dokážu znížiť teplotu pod strešným plášťom až o 40 °C, tak sa významne odľahčí celej stavbe. Výsledkom je tak výrazné zníženie spotreby klimatizačnej jednotky. Tento dôvod použitia turbín je prenesený z USA, kde sú klimatizované domy veľmi rozšírené a kde sa im veľmi osvedčili ventilačné turbíny. V takom prípade je návrat investície do turbíny rádovo iba v mesiacoch, takže je takmer okamžitý.

Prečo vymýšľať niečo, čo je už vymyslené a overené desiatkami rokov v praxi?

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: Ing. Radim Otýpka

Tématické odbory

reklama

Nové

Krása a dynamika dreva - to je jedinečná tvorba drevených sôch od maďarského umelca

Krása a dynamika dreva - to je jedinečná tvorba drevených sôch od maďarského umelca

Zverejnené 19.5. Gábor Miklós Szőke sa preslávil svojimi monumentálnymi sochami zvierat. Jeho úžasné výtvory vznikajú z kusov stavebného dreva a vytvára ich tím sochárov, tesárov a iných profesionálov. ísť na článok

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Zverejnené 18.5. Na jeseň tohto roka spustí Ministerstvo životného prostredia SR Plán obnovy. Jeho cieľom je eliminovať vplyv klimatických zmien a neustáleho zvyšovania cien energií na energetickú náročnosť budov. Dotácie až do výšky 60 % môžu žiadatelia získať aj… ísť na článok

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Zverejnené 17.5. V súčasnosti sú sadrokartónové dosky jedným z najvhodnejších a najrýchlejších riešení suchej výstavby. Dajú sa využiť ako pri rekonštrukciách, tak aj pri novostavbách. Odborník vám poradí, ako na ich jednoduché a správnu inštaláciu. ísť na článok

reklama