Malta HELUZ SIDI
vyhľadávanie
Dnes je 14.8.

Oplatí sa zvyšovať tepelný odpor muriva

Zverejnené: 22. 9. 2008

Rodinný rozpočet stále viac zaťažujú rastúce ceny energií. Túto skutočnosť odráža zvýšený záujem širokej verejnosti o problematiku znižovania energetickej náročnosti budov a hľadania možných variant úspor nákladov na kúrenie.

Požiadavka na úsporné a kvalitné bývanie je hlavným faktorom pri výbere murovacieho materiálu. V súčasnosti sa preto mnohí stavebníci snažia ušetriť náklady na vykurovanie navyšovaním izolačných vlastností stien.

Rodinný dom Neptun z POROTHERMU 44 P+D

„Majitelia rodinných domov často preceňujú podiel vonkajšieho muriva na tepelných stratách,” hovorí Ing. Petr Veleba zo spoločnosti Wienerberger. O únikoch tepla si možno urobiť predstavu veľmi jednoducho. „Uvažujme s prízemným, samostatne stojacím typovým domom NEPTUN z programu POROTHERM DŮM, vykurovaným zemným plynom,” upresňuje Veleba. Stavba domu bola realizovaná z tehiel POROTHERM 44 P+D a doplnená obyčajnou omietkou. Na časti vonkajšieho muriva sú použité obkladové pásky TERCA.

„V prípade typového domu NEPTUN máme k dispozícii tieto údaje,” vypočítava Veleba. „Obvodové murivo s celkovou plochou 97 m2, okná aj dvere 16 m2, podlahová plocha meria 100 m2, v dome je pevný strop s prevetrávanou strechou, celkový objem vzduchu v miestnostiach činí 361 m3. U všetkých častí domu zistíme ich súčiniteľ prechodu tepla,” približuje Veleba. „Z hodnôt, ktoré sa nám podarilo získať, je jasné, že stavba už v základnom prevedení plne zodpovedá požiadavkám na tepelnú ochranu budov a s rezervou spĺňa všetky požadované parametre.”

Kadiaľ uteká teplo

Informáciu, ktorú sa podarilo vďaka výpočtom zistiť, je podiel tepelných strát, ktoré pripadajú na jednotlivé časti typového domu NEPTUN. Stenami, o ktorých sa stavebníci často domnievajú, že majú najväčší vplyv, sa však stratí len asi 25 % tepla. Vetraním však prídeme o 33 %. Samotnými oknami a dverami unikne 19 % tepla, podlahou 12 % a 10 % tepla uniká strechou.

„Na základe všetkých údajov sme mohli spracovať energetický štítok budovy, ktorý je podobný tomu, aký známe z elektrospotrebičov,” dodáva Ing. Petr Veleba. „NEPTUN už v uvedenom základnom vyhotovení patrí do kategórie B, je teda hodnotený ako energeticky úsporný.”

Čo je efektívne?

Pri štandardnej podobe (murivo PORO-THERM 44 P+D, malta POROTHERM TM a obyčajná omietka) dosahuje v prípade domu NEPTUN hodnotu súčiniteľu prechodu tepla U = 0,317 W/(m2·K). „To zodpovedá hodnote tepelného odporu muriva R = 3,00 m2·K/W,” dopĺňa Petr Veleba. „Pri týchto hodnotách zaplatíme ročne, pri cenách plynu k 1. novembru 2007, za vykurovanie približne 17 042 Kč.”

Vzhľadom na neustále rastúce ceny energií sa však mnohí stavebníci snažia získať ďalšie úspory. Najpoužívanejšou metódou v praxi je ďalšie navyšovanie tepelného odporu muriva, a to pridaním dodatočnej tepelnej izolácie.

„Tento krok je opodstatnený u starších domov,” potvrdzuje Veleba. „V prípade novej výstavby z moderných tehlových blokov POROTHERM sú však samotné hodnoty tepelného odporu muriva také dobré, že ich doplnením o izoláciu vzniknú len minimálne úspory ročných nákladov na vykurovanie. Pokiaľ sa napríklad použije tepelná izolácia o hrúbke 4 cm, tepelný odpor muriva R vzrastie na 4,00 m2·K/W a ročné náklady na vykurovanie objektu budú predstavovať 16 058 Kč (úspora 984 Kč/rok). V prípade R = 6,00 m2·K/W (pri použití izolácie hrúbky 12 cm) zaplatíme 15 075 Kč (úspora 1 967 Kč/rok).” Ako Ing. Veleba dodáva, aby sme objektívne zistili skutočný ekonomický prínos prípadného zateplenia, musíme úspory v nákladoch na vykurovanie porovnať s obstarávacou cenou a životnosťou zateplovacieho systému uvádzanú jeho výrobcami.

Vliv R stěny na náklady na vytápění
Vliv R stěny na náklady na vytápění

Ako na úspory

„Záujemcom, ktorí by radi dosiahli vyššieho tepelného odporu vonkajšieho muriva, odporúčam výstavbu z tehiel POROTHERM Si, tzv. superizolačných,” radí Veleba. „Okrem toho sa oplatí zamerať sa tiež na zlepšenie tepelnoizolačných schopností okien, napríklad použitím predokenných roliet do systémových prekladov POROTHERM RONO.”

Ako je z uvedených údajov zrejmé, moderné tehlové bloky POROTHERM umožňujú svojimi parametrami stavať domy, ktoré ponúkajú príjemný život s minimom nákladov na energie. Vonkajšie murivo z POROTHERMU je preto už zbytočné dodatočne zateplovať.

Viac informácií na www.porotherm.cz.

Autor: Kolektiv autorov Wienerberger
Foto: Archiv Wienerberger

Tématické odbory

reklama

Nové

Ťažká šikmá strecha z keramicko-betónových panelov HELUZ  je odolná, trvanlivá a tepelne aj zvukovo výborne izoluje

Ťažká šikmá strecha z keramicko-betónových panelov HELUZ je odolná, trvanlivá a tepelne aj zvukovo výborne izoluje

Zverejnené 13.8. Konštrukcia strechy z odolných masívnych keramicko-betónových panelov HELUZ má vysoký používateľský štandard. Medzi jej prednosti patrí trvanlivosť, výhodné statické priťaženie stavby, zvýšenie tepelnej akumulácie a zlepšenie zvukovej izolácie (Rw >… ísť na článok

Vonkajšie žalúzie – svetlo, energetika a vnútorná klíma vo vašich rukách

Vonkajšie žalúzie – svetlo, energetika a vnútorná klíma vo vašich rukách

Aktualizované 10.8. Vonkajšie žalúzie sú vysoko účinnou tieniacou technikou. Ich obľuba je na vzostupe a stávajú sa neodmysliteľným doplnkom moderných stavieb. Používajú sa tam, kde chceme dosiahnuť čo najväčšiu energetickú úspornosť budov, regulovať si vnútornú klímu… ísť na článok

Tichý génius: pohon Becker EVO, vďaka ktorému nie sú automatizované rolety takmer počuť a sú flexibilné ako nikdy predtým

Tichý génius: pohon Becker EVO, vďaka ktorému nie sú automatizované rolety takmer počuť a sú flexibilné ako nikdy predtým

Zverejnené 12.8. Znalci už dlho vedia, že pohony roliet od firmy Becker sú mimoriadne tiché. Avšak aj napriek tomu vyvstáva otázka: Nedalo by sa to ešte tichšie? Experti z Hesenska na ňu odpovedali a ako výsledok svojho výskumu prezentovali novú generáciu drôtových… ísť na článok

reklama