vyhľadávanie
Dnes je 5.12.

Phoenix: 100% recyklované okná budúcnosti

Zverejnené: 6. 6. 2022

Európa má svoj prvý systém 100 % recyklovaných okenných a dverových profilov. Nielen jadro profilu je z recyklátu, ako je to u iných výrobcov, ale recyklovaný je skutočne celý profil. Pilotný projekt prebieha v Holandsku – prvé budovy s oknami Phoenix tu už stoja. Objednať si ich ale môžu zákazníci aj u nás.

PVC sa vyrába z ropy, ide teda o neobnoviteľný zdroj. To samo o sebe nabáda k jeho recyklácii. Argumentov je však oveľa viac:

- pri recyklácii PVC sa spotrebuje o 90 % menej energie než pri výrobe panenského PVC.

- Zatiaľ čo pri výrobe 1 tony prvomateriálu (panenského PVC) vznikajú až 2 tony emisií CO2, pri jeho recyklácii vzniká len asi 135 kg CO2.

- PVC sa dá bez straty kvality recyklovať až 10x. Zatiaľ čo obvyklá životnosť plastových okien je asi 35 rokov, môže sa životnosť jedného materiálu predĺžiť recykláciou až na 350 rokov.

- „Naviac recyklát nestráca žiadne materiálové vlastnosti, práve naopak, vďaka opakovanému spracovaniu dosahuje lepšiu pevnosť zvaru než pôvodný prvomateriál, čo potvrdili i uskutočnené testy,“ vysvetľuje Radek Pergler, technický a produktový manažér spoločnosti Deceuninck.

Čo konkrétne rad Phoenix ponúka?

Nový profilový systém pre okná a dvere sa vyrába v Belgicku a nesie príznačný názov – Phoenix. V rámci tohto radu sa konečne podarilo uzavrieť výrobnú slučku u PVC okien. Metafora fénixa vstávajúceho z popola sa odráža v celom procese – staré okná, ktoré dosiahli koniec svojho životného cyklu sa rozdrvia a extrúziou (lisovaním pri vysokých teplotách) sa menia na nové produkty.

V rade Phoenix sú k dispozícii dve stavebné hĺbky rámov – 76 a 115 mm, ktoré sú vystužené nie oceľou, ako je to bežné, ale tepelnou výstuhou Forthex. Tieto rámy je možné kombinovať s rovným krídlom Infinity, ktoré zaujme predovšetkým priamymi líniami, jednoduchosťou a moderným štíhlym vzhľadom.

Okenné profily Phoenix sú k dispozícii v bielej vonkajšej farbe plastu a môžu byť potiahnuté jednostrannou alebo obojstrannou fóliou. Farebnosť povrchových fólií je rovnaká ako u profilového systému Elegant, teda 50 fólií v štyroch rôznych štýloch:

- prírodné drevo (napr. pre stavby v dedinskom alebo tradičnom štýle),
- farebné drevo,
- plné farby (pre mestský štýl) a
- metalické farby (vhodné skôr pre štýl industriálny).

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Deceuninck

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Zverejnené 5.12. Nová budova materskej školy v nemeckom Niederwerrne ponúka miesto až pre 125 detí. Tri vzájomne prepojené budovy pripomínajú horské vápencové masívy – majú snehobielu fasádu aj strechu z odolnej zliatiny hliníka spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte. ísť na článok

reklama