Bioklimatická pergola ARTOSI
vyhľadávanie
Dnes je 1.5.

Polystyrén, vata a PUR pena: Aké sú trendy v zatepľovaní?

Zverejnené: 23. 11. 2018

Jeseň je v plnom prúde a s ním aj vykurovacia sezóna. Mnohí z nás sa už teraz obávajú vysokého účtu za vykurovanie a chystajú sa svoj domov dodatočne zaizolovať. Premýšľate, aký izolačný materiál zvoliť? Pripravili sme pre vás porovnanie najčastejšie používaných izolačných materiálov, polystyrénu, minerálnej vaty a polyuretánovej peny.

Precízne zaizolovaný domov sa oplatí nielen v zime, kedy tepelnými mostami neuniká teplo, ale aj v lete, kedy sa interiér neprehrieva. Investícia do vhodnej izolácie sa tak rozhodne oplatí kvôli zimnej úspore za vykurovanie aj letnej úspore za klimatizáciu.

Ako je to s najpoužívanejším polystyrénom?

Polystyrén láka nízkou obstarávacou cenou, nízkou hmotnosťou a odolnosťou proti vode. V prípade, že práve staviame dom, býva z hľadiska úspory najčastejšou voľbou a to najmä EPS70F a EPS100F, ktoré sa líšia iba objemovou hmotnosťou a odolnosťou proti poškodeniu a stlačeniu.

Medzi jeho najväčšie nevýhody patrí krátka životnosť. Vplyvom vysokých teplôt sa začína drobiť a postupom času ubudne natoľko, že prestáva izolovať. Veľkým problémom však je aj jeho ekologická záťaž. Keďže polystyrén je ťažko recyklovateľný plast, možno do budúcna počítať s jeho postupným nahradením ekologickejším materiálom.

.

Minerálna vata, potrava pre hlodavcov

Minerálna vata má skvelé tepelnoizolačné vlastnosti, tlmí zvuk, je nehorľavá a paropriepustná. Má ale celý rad nevýhod, má vysokú objemovú hmotnosť a chutí hlodavcom, ktorí ju radi hryzú a tvoria v nej chodbičky, v ktorých sa množia. Nevýhodou je tiež vysoká cena, ktorá má v poslednom čase aj stúpajúcu tendenciu v súvislosti s vysokým dopytom a nedostatkom vaty.

Je PUR pena riešením?

Polyuretánová pena, známa tiež pod názvom Chytrá pena si v poslednej dobe získava stále viac priaznivcov. PUR pena sa vyrába priamo na mieste aplikácie v aplikačnej pištoli a po nanesení niekoľkonásobne naberá na objeme. Vďaka tomu je možné ju rovnomerne naniesť aj do horšie prístupných miest v tenkej vrstve, hlodavce si na nej nepochutnajú a okrem toho je jej dostatok. Medzi jej nevýhody patrí to, že si ju nemôžete naniesť sami kvôli zachovaniu náročného technického postupu a je nutné si pozvať tzv. aplikátora. Vyššie náklady na izoláciu sa však vrátia do 3-5 rokov na tepelných úsporách. Polyuretánová pena má totiž životnosť až niekoľko desiatok rokov.

Kontakty:
IMP net s.r.o.
Šimáčkova 137, 628 00 Brno
Dominik Bezděk/Linkbuilder
Tel.: +420 739 323 310
www.impnet.cz

Autor: Redakcia
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Zverejnené 25.4. Postaviť dom je pre väčšinu z nás veľký životný krok, ktorý sa málokedy opakuje. Často počujeme „staviam raz v živote“, ale čo keď sa pri realizácii zabudne na kľúčové detaily? Alebo sa ušetrí na nevhodnom mieste? Presne na také situácie reaguje… ísť na článok

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Zverejnené 24.4. Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo sú obľúbené predovšetkým v bytovej výstavbe. Výrazne zjednodušiť hrubú stavbu však dokážu aj stavebníkovi amatérovi, o čom sa presvedčil aj pán Ján s rodinou, ktorý sa rozhodol postaviť svojpomocne… ísť na článok

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Zverejnené 30.4. Trendy sa netýkajú len nábytku alebo farieb stien, ale podliehajú ním aj schodiská, ktoré už dávno nie sú len obyčajným spojovacím prvkom medzi poschodiami. Dnes dokážu oživiť interiér, dodať mu jedinečný štýl a stať sa jeho výraznou dominantou. Aké… ísť na článok

reklama