Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 23.10.

Požiarna odolnosť stavebných konštrukcii Knauf

Zverejnené: 20. 5. 2019

V lyžiarskom areáli Vesec pri Liberci (ČR) sa uskutočnila pod patronátom firmy Knauf výnimočná akcia s názvom Deň dreva. Odborná, ale aj laická verejnosť sa mohla na vlastné oči presvedčiť, že drevo v kombinácii s materiálmi Knauf je perspektívny konštrukčný materiál a jeho toľko obávaná horľavosť nie je dôvodom, prečo na neho v budúcnosti nespoliehať.

Celodenný akčný deň začal ukážkou horľavosti jednotlivých stavebných materiálov vrátane základnej sadrokartónovej dosky Knauf. Tá bola nútená odolať útoku plameňometu, zatiaľ čo na druhej strane dosky sa demonštratívne popíjala káva. Nasledovali ukážky zásahov hasičov HZS Libereckého kraja, ďalej prezentácia náradia, techniky a materiálov pre stavbu modernej drevostavby. Vrcholom dňa bola skúška horľavosti jednotlivých fasádnych systémov na vopred postavenom modely drevostavby, ktorý bol zložený z typových konštrukcií a materiálov firmy Knauf.

Knauf systém

Zatiaľ, čo strop modelového domu bol tvorený samonosným podhľadom, základnou vrstvou pre všetky štyri steny bol systém Knauf ProtectWall. Čo je unikátna konštrukcia, ktorá pri použití dvoch vrstiev sadrokartónových dosiek Knauf, odolá spoľahlivo požiaru po dobu 120 minút.

Experiment predstavoval konkrétne požiarne zaťaženie trvajúce 45 minút. Cieľom bolo preukázať nielen odolnosť základnej nosnej konštrukcie, ale hlavne preskúmať správanie povrchových vrstiev pri požiare a v skutočnosti dokázal, že požiarna odolnosť drevených konštrukcií nie je podmienená použitím „horľavého” dreva, ale typom použitého vnútorného aj vonkajšieho opláštenia. V každej stene modelového objektu bol vytvorený otvor, ktorým vnútorný požiar prenikal von a vzhľadom k štyrom rozdielnym povrchovým úpravám bol hodnotený efekt požiarneho zaťaženia na šírenie požiaru na ďalšie poschodia potenciálneho viacposchodového objektu. Požiarne zaťaženie bolo vyvolané hranicami dreva, ktoré zodpovedali „bežnému” zariadeniu v rodinných a bytových domoch (45 kg smrekového dreva/m2). Stena s dverným otvorom bola postavená na báze typovej konštrukcie Knauf ProtectWall, u ktorej je povrchová vrstva zložená z drevovláknitej izolačnej dosky montovanej priamo na nosnú kostru objektu a jediné, čo ju chráni pred účinkami požiaru, je omietkový systém (v tomto prípade Knauf Uniritmo a Knauf Kbelorit).

Praktická skúška

Steny, ktoré boli vopred považované za požiarne „najhoršie”, boli umiestnené proti sebe a ich povrchová vrstva bola tvorená zatepľovacím systémom Knauf Marmorit Energie s izolantom EPS tl. 60 mm a proti nej bola spravená steny s palubovkovým obkladom hrúbky 15 mm na pero a drážku.

Spodný rošt pre prevetrávanú fasádu z paluboviek bol tvorený drevenými latkami s celulózovým nástrekom, rovnako ako pre fasádu (bez spár) z cementových dosiek Knauf Aquapanel.

Paradoxne obidva kontaktné systémy vykázali veľmi slušnú odolnosť voči požiaru. Očakávaným kontroverzným bodom celého experimentu bolo šírenie plameňa a teplôt v dutine prevetrávaných systémov. Výsledok ukázal, že vďaka doskám Knauf Aquapanel, použitých na obklade prevetrávaného fasádneho plášťa, nedochádza vplyvom šírenia plameňa a teplôt v dutine k ohrozeniu ďalšieho poschodia objektu.

Praktická skúška horľavosti v objekte teda jednoznačne potvrdila správny smer výskumu a vývoja firmy Knauf a partnerov v oblasti drevostavieb. Bolo preukázané, že pokiaľ sú všetky materiály aplikované s technologickou kázňou, v logickej a funkčnej zostave, nie je potrebné sa konštrukčného materiálu, obávať.

Hlavými partnermi akcie boli: Alo Group, s.r.o., Archa 13, HZS Libereckého kraja, Lesy ČR, Lumbre, s.r.o., Knauf Praha, s.r.o., Mesto Liberec, Natur Haus, s.r.o., PAVUS, a.s., VVÚD s.p., Knauf Insulation, s.r.o. a ČVUT.

Autor: Ing. Ivan Sklenář
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Neunaviteľný pomocník pri práci – predstavujeme vám rýchlobežné fóliové brány

Neunaviteľný pomocník pri práci – predstavujeme vám rýchlobežné fóliové brány

Zverejnené 20.10. Riešite vo vašej firme problém s častým vozením výrobkov a prechádzaním cez klasické dvere, ktoré je treba neustále otvárať a za sebou zatvárať? Tak by ste mali vedieť o rýchlobežných fóliových bránach Minirol na elektrické ovládanie, ktoré vám… ísť na článok

Zo svojich nových terás vidí rodina v Lelekoviciach ďaleko do údolia

Zo svojich nových terás vidí rodina v Lelekoviciach ďaleko do údolia

Zverejnené 19.10. Dom, záhrada, bazén, terasa – v jednoduchosti je krása. Svoje o tom vedia aj majitelia parcely v Lelekoviciach pri Brne, ktorí si podľa tejto jednoduchej poučky postavili dom, navrhli záhradu a naplánovali stavbu bezúdržbových terás WoodPlastic®. ísť na článok

Nová akustická doska Knauf

Nová akustická doska Knauf

Aktualizované 18.10. Akustické dosky Knauf si za dobu svojej existencie získali značnú priazeň projektantov, o čom svedčí množstvo realizovaných projektov. Teraz prichádza Knauf s ďalšou, v poradí štvrtou akustickou doskou BLUE AKUSTIK, ktorá dopĺňa ponuku týchto… ísť na článok

reklama