Akcia HELUZ - Za pár eur v chládku!
vyhľadávanie
Dnes je 28.2.

Recyklovaný betón – český príspevok cirkulárnej ekonomike

Zverejnené: 14. 10. 2019

Česká spoločnosť ERC-TEC, ktorá vyvinula revolučný recyklovaný betón sa spojila s firmou Skanska. Spoločne prinášajú na trh riešenia, ktoré umožnia znovu využiť odpad pochádzajúci zo zdemolovaných stavieb.

Materiál nazvaný Rebetong je tvorený až zo 100% recyklovanou stavebnou sutinou. Má podobné vlastnosti ako betón, avšak vďaka nano-prímesi využíva miesto prírodného kameniva stavebnú suť. Nová technológia umožňuje z materiálu po ukončení životnosti stavieb postaviť celkom nové objekty.

Ide o účinné riešenie obrovského objemu odpadu, ktorý doteraz končil na skládkach. Životnému prostrediu zároveň uľaví znížením uhlíkovej stopy a to napríklad obmedzením ťažby aj dopravy potrebnej k prevezeniu kameniva z obmedzeného počtu lomov na betonáreň. Využívanie stavebnej sutiny má výraznú výhodu z hľadiska ceny stavby. Peniaze bude budova navyše majiteľovi šetriť aj v priebehu celého životného cyklu. Rebetong má totiž nižší koeficient tepelnej vodivosti, čo znamená nižšiu energetickú náročnosť budov.

"Produkty vyrobené podľa nášho patentovaného technologického know-how sa po ukončení svojej životnosti opäť použijú pre stavebný priemysel. Je tak zaručený nekonečný životný materiálový cyklus. Betóny a výrobky z betónu spĺňajú najprísnejšie kritéria požiadaviek betonárskych noriem. V súčasnej chvíli sa jedná o jediný betón na svete vyrobený zo 100% recyklovaných kamenív. Vďaka partnerstvu spoločnosti ERC-TECH a Skanska sa otvára šanca túto inováciu používať po celom svete," uvádza Pavol Górecki, výkonný riaditeľ spoločnosti ERC-TECH, ktorá spoločne s firmou Skanska prináša túto technologickú inováciu na trh.

Zvyšovanie podielu recyklovaných materiálov v stavebníctve je kvôli stále silnejšiemu dôrazu na cirkulárnu ekonomiku dôležitou témou. Len Praha napríklad v súčasnej dobe spotrebováva 13 miliónov ton stavebných materiálov ročne, z toho iba 10% je recyklátom. Zdrojov prírodného kameniva pritom ubúda. Do 9 rokov bude mať z 221 českých lomov zásoby len 107 z nich a k úplnému vyčerpaniu by v tuzemsku pri súčasnom priemernom tempe spotreby malo dôjsť už okolo roku 2062.

Skanska v súčasnosti vlastní osvedčenia a normy pre transportný betón a stenové prefabrikáty, na základe ktorých už Rebetong oficiálne vyrába. Materiál je tak už v súčasnosti pripravený stať sa plnohodnotnou súčasťou stavby rodinných a bytových domov, základových konštrukcií alebo napríklad podkladovej vrstvy vozoviek.

V novo otvorenom parkour parku v pražských Modranoch bol Rebetong dosť  využitý
V novo otvorenom parkour parku v pražských Modranoch bol Rebetong dosť využitý

"Aby v betóne mohlo byť využité až 100% recyklátu a podporené širšie využitie, musí vzniknúť nová národná norma. Jej vznik sme už v prvej polovici tohto roka s podporou Ministerstiev životného prostredia,priemyslu a obchodu iniciovali a vlastný proces sa začal v minulom mesiaci. Sme jeho aktívnym účastníkom a dúfame v jej vydania do konca roka 2020," dopĺňa Bohuslav Slánský, vedúci technického rozvoja a inovácií spoločnosti Skanska.

Dňa 10. 10. 2019 prebehlo slávnostné otvorenie parkourového parku v komunitnom priestore Cukrkandl v pražských Modřanoch. Ten je postavený práve z Rebetongu a bude tak slúžiť nielen ako ihrisko pre mládež, ale zároveň ako prvá vonkajšia expozícia nového materiálu.

Súvisiace články:

Vodopriepustný betón - pervious concrete

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Skanska
reklama

Nové

Zistite, či sa k vám domov viac hodia vonkajšie screeny, alebo rolety

Zistite, či sa k vám domov viac hodia vonkajšie screeny, alebo rolety

Zverejnené 27.2. Áno, čítate správne. Výber vhodného tienenia by totiž mal vychádzať z vašich potrieb, očakávaní a spôsobu života. Vzhľadom na životnosť tienenia, ktoré vám môže slúžiť pekných pár rokov, by nemalo ísť o spontánnu voľbu ovplyvnenú len trendmi. Aj keď… ísť na článok

Terasy WoodPlastic® ponúkajú svetovú  kvalitu

Terasy WoodPlastic® ponúkajú svetovú kvalitu

Zverejnené 24.2. Sú atraktívne a z funkčného hľadiska len ťažko prekonateľné. Každá z dosiek terasy od spoločnosti WPC – WoodPlastic je extrudovaná s pomocou špičkovej laserovej technológie Strandex. Základom výrobnej zmesi je kombinácia čistej, starostlivo… ísť na článok

Odzimovanie bazénov

Odzimovanie bazénov

Zverejnené 28.2. Tohtoročná zima bola "taká nijaká", ako sa hovorí a vyzerá to, že sa pomaly blíži jar. A čo je potrebné urobiť s bazénom po zime, aby bol pripravený na ďalšiu sezónu? Tak s tým vám dnes poradíme.   ísť na článok

reklama