Po viac ako tridsiatich rokoch intenzívneho využívania prestali pavilóny spĺňať súčasné nároky na výstavné priestory. Revitalizácia mala preto za cieľ nielen technicky modernizovať budovy, ale aj im vtlačiť novú funkčnosť, ktorá by zahŕňala široké spektrum využitia. Od výstav a veľtrhov, cez koncerty, až po televízne natáčanie.
Interiér pavilónov prešiel výraznou premenou. Výstavný priestor je scelený čiernym matným náterom a dáva tak priestor vyniknúť exponátom. Technické a hygienické zázemie je pre lepšiu orientáciu navrhnuté vo svetlých tónoch. Betónové konštrukcie v interiéri sú ponechané vo svojej surovej podobe a spolu s prvkami z nerezovej ocele, ako sú zábradlia, madlá či zariaďovacie predmety, posilňuje industriálny charakter priestoru a konštrukčné princípy budovy.
Jedným z kľúčových prvkov revitalizácie je úprava strechy, ktorá získala úplne nový charakter. Pôvodne nevyužité a zanedbané plne betónové plochy boli premenené na aktívne zelené strechy prístupné verejnosti. Táto koncepcia zelených striech reaguje na aktuálnu potrebu udržateľných mestských zásahov, čo znižuje efekt tepelného ostrova a zlepšuje odtokovú bilanciu zrážkových vôd. Súčasne vytvárame priestor s rôznorodou funkciou, umožňujúcou celoročné využitie. Okrem oddychu a relaxácie v zeleni chceme umožniť jednoduché stravovanie aj športové a spoločenské aktivity. Na streche sa teraz nachádza bufet, bežecká dráha a herné prvky, ktoré premieňajú tento priestor na miesto s multifunkčným využitím.
Pôvodne tvorila nášľapnú vrstvu celého povrchu strechy tmavá betónová dlažba, tá absorbovala cez deň obrovské množstvo tepla a pôsobila tak efekt „tepelného ostrova“ kedy zvyšovala teplotu v okolí o 1–3 °C (vo večerných hodinách to môže byť až o 10 °C). Celková betónová plocha bolo redukovaná o cca 5000 m². Vysadená intenzívna vegetácia na streche spomaľuje pohyb vzduchu a prachu, čo vedie k výraznému spríjemneniu lokálnej klímy. Výsadba 1850 m² zelene okrem okysličovania vzduchu zvyšuje vlhkosť, čím pozitívne ovplyvňuje kvalitu vzduchu. Novým súvrstvím prevádzkovej strechy (kombinácia zelenej intenzívnej strechy s akumulačnou vrstvou a pochôdznych plôch) dochádza k zníženiu množstva dažďových odpadových vôd odvádzaných do areálovej kanalizácie o cca 1000 m³/rok. Toto množstvo zostáva pri zrážkach akumulované v súvrství zelenej strechy a je následne využité na rast zelene a odpar z vegetačných plôch.
Revitalizácia Křižíkových pavilónov tak predstavuje spojenie histórie a modernej architektúry, ktoré reaguje na aktuálne potreby mestského priestoru a ponúka kvalitné multifunkčné využitie v srdci Prahy.
O projekte:
Štúdio: Výstavisko Praha
Autor: Ondřej Píhrt, Štefan Šulek, Ondřej Laciga, Kateřina Luftová, Štěpán Tomš, Matěj Střecha, Vendulka Vaněčková, Pavel Dostal
Autor pôvodnej stavby: Michal Brix
Umiestnenie projektu: Výstavisko 170 00
Krajina projektu: Česká republika
Rok dokončenia: 2024
Čítajte tiež: