Vonkajšie žalúzie ISOTRA priamo od výrobcu
vyhľadávanie
Dnes je 30.4.

Rozmach pasívnych domov

Zverejnené: 5. 11. 2019

Pasívne domy zažívajú v súčasnosti rozmach a to nielen u nás, ale aj v zahraničí. Ich výhodou je energetická úspornosť a vysoký štandard bývania. Novinkou sú aj tzv. Green Buildings – domy navrhované s ohľadom na životné prostredie.

Výhody pasívnych domov

Pasívny dom spája nízke náklady na prevádzku a vysoký komfort bývania. Aby bol pasívny dom maximálne funkčný, je potrebné pri jeho plánovaní zohľadniť niekoľko kritérií: napríklad vhodné umiestnenie domu na pozemku, správna orientácia voči svetovým stranám, kompaktný tvar domu, dostatočná vrstva tepelnej izolácie, okná a dvere s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami alebo riadené vetranie so spätným získavaním tepla takzvanou rekuperáciou. Pri stavbe domu sa odporúča využiť služby odborníkov, projektantov, architektov aj stavebného dozoru. V pasívnych domoch sa čoraz viac uplatňujú tradičné prírodné materiály ako drevo, hlina, kameň, v modernom poňatí, či už pri konštrukcii domov, tak aj v interiéri. "Popri tom, že sú šetrnejšie k životnému prostrediu, vytvárajú príjemnú atmosféru a majú pozitívny vplyv na zdravie a psychickú pohodu," hovorí Peter Dusil zo spoločnosti Domy ATREA.

Tzv. Green Buildings získavajú svoju popularitu aj v Európe

Novinkou, ktorá v posledných rokoch prestupuje z európskych krajín aj k nám sú tzv. green buildings. Zatiaľ sa uplatňujú skôr vo väčších komerčných projektov akými sú kancelárie a bytové domy, čiže trvalo udržateľné budovy. Cieľom je nájdenie rovnováhy medzi užívateľským komfortom a dopadom stavieb na životné prostredie. Stavby nasledujú pozitívny prístup k ekológii a dbajú na ochranu životného prostredia. Dôraz sa kladie na šetrné a efektívne využívanie energie v celom životnom cykle budov a sú využívané technológie a postupy, ktoré znižujú negatívny vplyv na životné prostredie. Deje sa to napr. v konštrukcii budovy, a to v podobe obnoviteľných stavebných materiálov a využívania miestnych zdrojov, tak aj pri prevádzke budovy v podobe úsporných technológií a obnoviteľných zdrojov energie: vetranie s rekuperáciou, osvetlenie, hospodárenie s vodou, odpadové hospodárstvo a pod. Uplatňujú sa princípy nízkoenergetických a pasívnych domov.

Certifikáty sa považujú za určitý znak prestíže

Na porovnanie úrovne kvality budov v súlade s princípmi trvalo udržateľnej výstavby, sa vo svete používajú prepracované systémy certifikácie, napríklad LEED, ktoré sú pôvodom z USA a BREEM, pôvodom z Veľkej Británie a nemecký certifikát DGNB. V Českej republike je od roku 2010 k dispozícii národný certifikačnej nástroj SBToolCZ. V rámci prípadovej štúdie bola jednou z prvých hodnotených budov v Českej republike budova školiaceho strediska spoločnosti ATREA, prvá energeticky nulová budova v ČR, ktorá získala zlatý certifikát. Certifikačné nástroje popri dopade na životné prostredie, hodnotia tiež budovy po stránke technického prevedenia, užívateľského komfortu, zohľadňujú sociálne dopady stavby a inšpirujú architektov a investorov k hľadaniu inovatívnych riešení. Na západe sú certifikáty vnímané ako určitý symbol prestíže.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Zverejnené 25.4. Postaviť dom je pre väčšinu z nás veľký životný krok, ktorý sa málokedy opakuje. Často počujeme „staviam raz v živote“, ale čo keď sa pri realizácii zabudne na kľúčové detaily? Alebo sa ušetrí na nevhodnom mieste? Presne na také situácie reaguje… ísť na článok

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Zverejnené 24.4. Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo sú obľúbené predovšetkým v bytovej výstavbe. Výrazne zjednodušiť hrubú stavbu však dokážu aj stavebníkovi amatérovi, o čom sa presvedčil aj pán Ján s rodinou, ktorý sa rozhodol postaviť svojpomocne… ísť na článok

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Zverejnené 30.4. Trendy sa netýkajú len nábytku alebo farieb stien, ale podliehajú ním aj schodiská, ktoré už dávno nie sú len obyčajným spojovacím prvkom medzi poschodiami. Dnes dokážu oživiť interiér, dodať mu jedinečný štýl a stať sa jeho výraznou dominantou. Aké… ísť na článok

reklama