vyhľadávanie
Dnes je 12.8.

Škola z/lomu. Komunitná škola v terénnom zlome

Zverejnené: 18. 10. 2024

Na pozemku okolo zatopeného lomu v Posázaví postupne vzniká súbor drobných stavieb. Po dokončení rodinného domu s technickým zázemím bola realizovaná aj stavba školy. Výchova detí investora prebiehala v rámci domáceho vzdelávania. Skúsenosti s výučbou vyústili do myšlienky postaviť školu a ponúknuť tak alternatívu klasickému vzdelávaciemu systému.

Hĺbka dispozície je presvetlená a preslnená dvoma átriami. Foto: Jiří Hroník

Skúsenosti s výučbou vyústili do myšlienky postaviť školu a ponúknuť tak alternatívu klasickému vzdelávaciemu systému. Škola pre deti zo susedstva na seba nadväzuje ďalšie aktivity, ordináciu čínskej medicíny, dielňu, priestor na cvičenie jogy. Základným zadaním bolo vytvoriť pre školu autonómny priestor, ktorý nebude narúšať život existujúceho domu. Hľadanie umiestnenia a formy objektu vyústilo k zakopanému, jednopodlažnému objemu prekrytému zelenou strechou. Historická skládka kamennej sutiny bola odtiahnutá a vzniknutý priestor bol doplnený novým objemom. Vzniknutý terénny zlom vytvára autonómne poschodie pre priestor školy.

Foto: Jiří Hroník
Foto: Jiří Hroník

Dom preberá formu erozívneho odtrhnutého svahu, akéhosi protipólu ťažobnej jamy lomu. Nevytvára viditeľný objem. Zelená strecha školy plynule nadväzuje na lúku pred domom.

Hlavný priestor školy 25 × 10 m je delený pomocou sklenených priečok a nábytkových stien. Hĺbka dispozície je presvetlená a preslnená dvoma átriami. Konštrukcia je prevedená ako biela vaňa vodostavebným betónom v kombinácii s oceľovými stĺpmi. Materiály sú použité vo svojej rýdzej forme. Farebnosť sa odohráva v prírodných odtieňoch. Dom je vykurovaný podlahovým vykurovaním pomocou elektrokotla, je napojený na domácu čistiareň odpadových vôd. Objekt bol postavený svojpomocne s minimálnym vstupom odborných profesií.

Hĺbka dispozície je presvetlená a preslnená dvoma átriami Foto: Jiří Hroník
Hĺbka dispozície je presvetlená a preslnená dvoma átriami Foto: Jiří Hroník

Škola funguje na princípe domáceho vzdelávania. Priestor je využívaný celý deň, dopoludnia škola, ordinácia, potom cvičenie a joga.

Foto: Jiří Hroník
Foto: Jiří Hroník

Autor: A69 - architekti s.r.o. | Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig
Spolupráca: Šárka Andrlová
Adresa: Kamenná Lhota, Česká republika
Realizácia: 2021
Technické riešenie, spolupráca: OMEGA project s.r.o., František Denk – statika
Zhotoviteľ: stavba svojpomocne

Pohľad zvrchu na bývalý z/lom, v ktorého priestoroch vznikla nová škola. Foto: Jiří Hroník
Pohľad zvrchu na bývalý z/lom, v ktorého priestoroch vznikla nová škola. Foto: Jiří Hroník

Zdroj: https://www.archiweb.cz/b/skola-z-lomu

Súvisiace články:

Autor: A69 - architekti s.r.o. | Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig
Foto: Jiří Hroník
reklama

Nové

Akustické zasklenie IZOS s overenými hodnotami zvukovej nepriezvučnosti

Akustické zasklenie IZOS s overenými hodnotami zvukovej nepriezvučnosti

Zverejnené 10.8. Pri výbere zasklenia sa zameriavame predovšetkým na jeho tepelnoizolačné vlastnosti, nemenej dôležité sú však aj schopnosti v oblasti akustickej izolácie. Spoločnosť HELUZ IZOS ponúka jedno z najkomplexnejších riešení na trhu – spája špičkovú… ísť na článok

Hviezdy ako na dlani: Planetárium Praha bude mať najmodernejšiu technológiu v Európe

Hviezdy ako na dlani: Planetárium Praha bude mať najmodernejšiu technológiu v Európe

Aktualizované 9.8. Predstavte si, že sa ocitnete uprostred vesmíru – hviezdy žiaria všade okolo vás, Mliečna dráha sa rozprestiera nad hlavou a planéty sa zdajú byť na dosah ruky. Presne taký zážitok ponúkne Planetárium Praha, ktoré prechádza najväčšou modernizáciou… ísť na článok

CADKON+ Architecture 2027 prináša AI asistenta a vylepšuje možnosti projektovania

CADKON+ Architecture 2027 prináša AI asistenta a vylepšuje možnosti projektovania

Zverejnené 7.8. Nová verzia CADKON+ Architecture 2027 rozširuje možnosti projektovania stavebných konštrukcií. Prináša AI asistenta, vylepšené delenie okenných rámov, nové funkcie na položkovanie oceľových konštrukcií a rozšírené možnosti vkladania oceľových… ísť na článok

reklama