Pergoly ISOTRA na mieru - inšpirácie
vyhľadávanie
Dnes je 25.6.

Strecha v tvare tryskajúceho prameňa na kúpalisku v Podhájskej

Zverejnené: 27. 10. 2021

Ateliér na bašte patrí k duchovným otcom termálneho kúpaliska v Podhájskej. Väčšina miestnych objektov novodobej výstavby a rekonštrukcii starších stavieb vznikala práve na rysovacích stoloch architekta Ladislava Bakšu a jeho kolegov. Inak tomu nebolo ani v prípade vstupnej haly, ktorá podobne ako objekt wellness centra utvára imidž termálneho kúpaliska. Má podobu lievikovitej strechy v tvare tryskajúceho prameňa.

Kúpalisko v Podhájskej má vo svojom znaku symbol prameňa. Novo naň odkazuje aj strecha novostavby vstupnej haly. Tá sa stala nielen spojnicou svetov pred a vo vnútri kúpaliska, ale aj tvárou celého areálu. Nahradila pôvodný vstupný objekt z osemdesiatych rokov minulého storočia. Novostavbu tvorí nepodpivničená budova s jedným nadzemným podlažím, ktorá je zastrešená centrálnou strechou kónického tvaru a dvoma rovinnými strechami. Prístup k objektu z verejného priestoru je po existujúcich spevnených plochách. Rovnako tak aj napojenie na inžinierske siete zostalo pôvodné.

Prevádzkovo a dispozične je budova členená na hlavný vstupný priestor, kde sú umiestnené kancelárie, zázemie personálu, pokladne či predajňa s kaviarňou a bočné krídla s toaletami, skladmi, šatňami a kotolňou. Celá vstupná hala je jedným otvoreným priestorom, v strede pozdĺžne rozdeleným pokladňami. Prepojenie interiéru s exteriérom je realizované cez presklené steny fasády.

Budova je pod nosnými stenami založená na základových pásoch. V pôdoryse je 39 metrov široká a 24 metrov dlhá, dlhšími stranami orientovaná na východ a západ. Zvislé nosné konštrukcie tvoria železobetónové stĺpy a murivo, steny prebiehajú v dvoch na seba kolmých smeroch. Nosná konštrukcia tzv. hríbovitej časti strechy je navrhnutá z drevených plnostenných a atypicky ohýbaných oblúkových nosníkov, ktoré tvoria požadované zaoblenie, lievikovito spadajúce z každej strany k objektu až k úrovni spevnených plôch. S ohľadom na exponovaný tvar, rad technicky náročných detailov a požadovaný farebný odtieň bola na zastrešenie vybraná drážkovaná krytina PREFALZ v odtieni P.10 zinkovo šedá. Plochá nosná konštrukcia bočných krídiel je navrhnutá z OSB dosiek a pokrytá aj hliníkovou strešnou krytinou PREFALZ v rovnakom odtieni. V strednej časti budovy sú nad plnostennými nosníkmi navrhnuté CLT panely z vrstveného dreva.

Preverené časom

Ateliér na bašte sídli v Nových Zámkoch a môže sa pochváliť viac ako 25-ročnou históriou a viac-menej nemenným osadenstvom. „Tímová práca je pre nás z dlhodobého hľadiska veľmi dôležitá. Každý v tíme má svoju úlohu a tvorí tak neoddeliteľnú časť fungujúceho celku, ktorý postupne generuje ako malé projekty, ako sú rodinné domy, chaty, garáže, ako aj veľké projekty typu hotely, bytové domy, verejné priestranstvá, wellness objekty alebo napríklad kúpaliská,“ upresňuje Ladislav Bakša.

Podobne ako je tím architektov Ateliéru na bašte stmelený dlhoročnými skúsenosťami, tak aj materiály použité pri výstavbe patria medzi tie, ktoré sa len tak neopozerajú a niečo vydržia. Fasáde dominuje kombinácia skla a dreva, napriek tomu do nej výrazne zasahuje predovšetkým strešná hliníková krytina, ktorá v strede budovy prechádza do fasády a končí až pri sokli. „Pri výbere strešnej krytiny sme kládli dôraz na kvalitu a spoľahlivosť. Použitý materiál musel byť použiteľný ako na strešnú, tak na fasádnu plochu bez výrazného členenia. Požiadavkou investora bola bezúdržbovosť. Rozhodujúci vplyv mal vo finále aj osobný prístup dodávateľa a riešenie neštandardných detailov, ktoré v príručkách výrobcov strešných krytín nenájdete,“ upresňuje Igor Bujdák, spoluautor vstupného objektu v Podhájskej. „Všetko nakoniec aj vďaka spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte prebehlo úplne hladko a v termínoch,“ uzatvára Bujdák.

Téma: Architektúra
O projekte:
Krajina Slovensko
Objekt, miesto: vstupná budova, termálne kúpalisko Podhájska
Architekti: Ateliér na bašte, Ladislav Bakša, Igor Bujdák a kolektív

Autor: Kristian Hanko 1) redakčne upravené
Foto: Croce & WIR, Ateliér na bašte
reklama

Nové

Poznáte aktuálne bazénové trendy?

Poznáte aktuálne bazénové trendy?

Zverejnené 24.6. Plánujete vybudovať v záhrade bazén? Hľadáte nadčasové riešenie, ktoré vhodne doplní architektúru vášho rodinného domu a následne záhrady? Tápete, aký druh kúpacej nádrže sa pre vaše potreby hodí najlepšie a zháňate návod, ako sa v súčasnej ponuke… ísť na článok

Typy drevených podláh

Typy drevených podláh

Zverejnené 23.6. Kto sa rozhodol pre drevenú podlahu, môže vyberať hneď z niekoľkých druhov. Líšia sa životnosťou, možnosťou renovácie, tvarovou stálosťou pri zmenách vlhkosti a v neposlednom rade aj cenou. Je potrebné starostlivo zvážiť, aký typ podlahy bude… ísť na článok

Wienerberger ocenil najlepšie medzinárodné projekty v súťaži Brick Award 2022

Wienerberger ocenil najlepšie medzinárodné projekty v súťaži Brick Award 2022

Zverejnené 20.6. „Je pre nás nesmierne dôležité poskytovať platformu pre výnimočnú architektúru. Najmä v turbulentných časoch je nevyhnutné, aby sme zostali zameraní na udržateľnú budúcnosť, v čom nám pomáha práve Brick Award. Prihlásené projekty boli opäť výnimočné… ísť na článok

reklama