Dnes je 23.4.

Strešné okná Roto – kvalitné a úsporné presvetlenie

Zverejnené: 15. 4. 2019

Nielen odborníci vedia, že strešným oknom dostanete dovnútra najviac svetla, najjednoduchšie s ním vyvetráte a tiež z neho máte pekný výhľad do krajiny. Je značne namáhanou konštrukciou z hľadiska poveternostných vplyvov. Dlhodobé používanie strešných okien posunulo ich vývoj do súčasnej podoby, kedy môžeme povedať, že z hľadiska prínosu svetla, výmeny vzduchu, výhľadu, možnosti zatečenia aj tepelných strát sa jedná o jednoduchšie a lepšie riešenie, než napr. použitie vikiera. Platí to aj pre obstarávaciu cenu, ktoré je oveľa zaujímavejšia u strešného okna.

Len pozor na porovnanie s fasádnym oknom, tu je množstvo vecí inak. Strešné okno je potrebné brať ako predsadenú konštrukciu pred strešný plášť. Je teda v zásadne inej pozícií oproti fasádnym oknám (čo sa týka odvody vody, namáhania vetrom, snehom a ľadom). V dnešnej dobe sa nejedná o nič neštandardného, používajú sa osvedčené riešenia. Hlavným problémom je nesprávny výber typu strešného okna s nevhodnými parametrami, ktorý môže následne spôsobiť nemalé komplikácie pri užívaní. Dôležitá je tiež bezchybná montáž aj zodpovedajúci tvar ostenia. Pri správnej voľbe sa však nemusíte obávať, radi vám pomôžeme.

Okno Roto Designo R7
Okno Roto Designo R7

Nová dimenzia pre výsuvno-kyvné strešné okno Designo R7

Užívateľsky najobľúbenejším výrobkom firmy Roto, výsuvno-kyvné strešné okno Designo R7, je špecifické hlavne spôsobom otvárania. V zjednodušenom princípe funguje tak, že sa osa otáčania dostane pomocou piestu do hornej časti rámu, otvorené krídlo sa vysúva nad rovinu strechy a ovládané je kľučkou na spodnej strane krídla. Zrazu máte k dispozícií väčší priestor, lepší prístup k oknu aj lepší výhľad von. Jednoduché. Osvedčené. Fungujúce. Kvalitne prevedený rám vybavený zatepľovacím blokom a límcom parozábrany, doplnený vhodným zasklením s trojsklom, predstavuje luxusný výrobok so skvelým pomerom cena/výkon. Toto strešné okno nájde uplatnenie v mnohých nízkoenergetických stavbách, nielen tých nových, ale aj existujúcich. Výmena starého okna za okno s lepšími parametrami a súčasne komfortnejším spôsobom otvárania nadchne nejedného užívateľa. Vyberať môžete z drevených alebo plastových profilov, z vonkajšej strany je strešné okno vždy oplechované a odvod vody na krytinu zabezpečí správne lemovanie. Niekoľko technických parametrov na záver: určené pre sklony striech 20-65⁰, Uw = 1,1 W/(m2K), Ug = 0,7 W/(m2K), Rw = 32 dB. Bezpečnosť, pohodlie a pokoj s Roto zárukou 15 rokov, to všetko je možné mať so strešným oknom Designo R7.

Spôsob otvárania okna Designo R7
Spôsob otvárania okna Designo R7

RotoQ zdvíha latku strešných okien

Strešné okno RotoQ svojim vstupom na trh odkrylo možnosti technického posunu v oblasti vývoja týchto produktov. Ponúka skvelé tepelno-technické parametre v spojení s premyslenou konštrukciou, nevyhnutnou nadväznosťou všetkých komponentov a dlhou životnosťou. Rad RotoQ, s ovládacím madlom na hornej hrane krídla, sa ponúka v historicky najčastejšie používanom spôsobe otvárania – kyvnom prevedení, teda s osou otvárania v strede rámu. K dispozícií sú drevené alebo plastové profily a z možnosti výberu zasklenia a celkových parametrov tohto radu okien sa vám tak môže až zatočiť hlava. Samozrejmosťou je tiež Roto záruka 15 rokov. Pokiaľ by to jednoducho nestačilo, pridáme elektrické ovládanie. Firma Roto patrí dlhodobo k špičke výrobcov a vo vývoji konštrukcií strešných okien myslí tiež na minimalizáciu chýb pri vykonávaní montáže, preto aj tu nájdete priamo z výroby na okne namontované vnútorné aj vonkajšie zatepľovacie bloky, parozábranu a montážne uholníky. Vonkajšie oplechovanie a lemovanie bez jediného šróbika predstavuje „Klik“ systém. Správnu polohu krídla voči rámu je možné kedykoľvek upraviť vďaka patentovanému nastaviteľnému kovaniu.

Výsledkom celkového technického riešenia sú výborné tepelno-technické hodnoty celého prvku, hlavne vďaka vynikajúcim parametrom rámu strešného okna. Minimálny rozdiel medzi súčiniteľom tepelného prechodu samotného zasklenia Ug a súčiniteľom tepelného prechodu tepla celého okna Uw ukazuje na mimoriadnu vyváženosť celého produktu. Strešné okno RotoQ je možné použiť v nízkoenergetických aj pasívnych stavbách a je tiež maximálne pripravené na výmenu vašich súčasných okien v rámci renovačného programu.

Technické parametre na záver: určené pre sklony striech 15-90⁰, hodnoty ďalších veličín sú závislé na použitom prevedení, materiáli a zasklení (Uw = 1,1 až 0,77 W/(m2K), Ug = 1,0 až 0,5 W/(m2K), Rw = 31 až 44 dB).

Okno RotoQ v elektrickom prevedení
Okno RotoQ v elektrickom prevedení

Zdá sa Vám to málo? Podrobnosti a kompletný sortiment Roto strešných okien s rôznymi spôsobmi otvárania a parametrami, prípadne nevyhnutné tieniace doplnky, hľadajte na www.roto-frank.sk.

Kontakty:
Roto střešní okna s.r.o.
Průmyslová 1306/7
102 00 Praha 10 - Hostivař
Tel.: +420 272 651 428
E-Mail: roto.cz@roto-frank.com
www.roto-frank.sk.

Autor: Ing. arch. Zdeněk Dvořák
Foto: ROTO Střešní okna s.r.o.

Tématické odbory

Nové

Gresové porcelánové dlažby 20 mm od VillaTesta

Zverejnené 17.4. Gresová dlažba sa u nás nazýva aj „umelý/syntetický mramor”, resp. „porcelán”. Jedná sa o homogénny spekaný materiál vyleštený na povrchu. Pri správnom položení tejto dlažby je tento materiál prakticky nezničitelný (používaním sa iba ďalej zalešťuje… ísť na článok

Kartón namiesto dreva a tehál

Zverejnené 23.4. Netradičných materiálov využívaných k stavbe domov existuje v dnešnej dobe veľmi veľa. Popri plaste, odpade či kontajnerov je to napríklad kartón, ktorý svoje uplatnenie našiel aj v odvetví výroby nábytku. ísť na článok

Neprekonateľné veľké zelené vajce. Inšpiráciou bola tradičná hlinená pec z Ázie

Zverejnené 22.4. Princíp fungovania Big Green Egg má svoje korene v ďalekej histórií. Pred viac než 3000 rokmi sa vo východnej Ázii používalo ako tradičná hlinená pec na drevo, v ktorej si ľudia pripravovali jedlo. Tu potom tento štýl prípravy pokrmov objavili… ísť na článok