Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 13.6.

Štýly interiérového dizajnu

Zverejnené: 15. 10. 2018

Interiérový dizajn. Toľko skloňovaný pojem. Nie je však jednoduché sa vo všetkých jeho druhoch orientovať. Navyše v praxi sú jednotlivé štýly obvykle kombinované. Preto sa Vám v tomto texte pokúsime predstaviť základné a užívateľmi najčastejšie volené typy.

Minimalistické interiéry sa vyznačujú neutrálnymi farebnými tónmi a iba nevyhnutnými doplnkami. (Zdroj: Photographee.eu, Shutterstock)

Základné typy

Interiérové štýly sa často prelínajú. Naopak niektoré sú vzájomne natoľko odlišné, že si veľa krát nevieme predstaviť ich spojenie v rámci jednej domácnosti, nie ešte v jednej miestnosti. Avšak napríklad elektrický štýl je možné definovať ako mix všetkých druhov materiálov a motívov. Delenie interiérových trendov je možné zhrnúť do štyroch kategórií: formálny, ležérny, štýly 21. storočia a retro. Tieto potom ďalej zahŕňajú mnoho konkrétnych podštýlov. V tomto kontexte vynecháme také, ktoré slovenského užívateľa príliš nenadchnú a hodí sa skôr na anglický vidiek či americký juhozápad a zameriame sa na tie, ktoré sú našich krajinách naozaj uplatňované. Poďme si ich konečne predstaviť.

Moderna

V súčasnosti je na Slovensku pravdepodobne najužívanejším práve moderný štýl vyznačujúci sa jemnými farebnými tónmi a ostrými líniami. Tie čerpá z materiálov ako je oceľ a sklo. Jednoduchosť, minimum doplnkov a čo najmenej farieb a kontrastov, to predovšetkým vystihuje modernu v interiéri.

Zen

Aziati, vrátane Japoncov, sú známi svojou životnou filozofiou „menej je viac“, ktorá sa premieta aj do vzhľadu domácností. Využitie prírodných materiálov ako je dub, bambus, jaseň a organických farbív napomáha vytvárať pokojnú atmosféru miestnosti. Všetko dokresľujú jednoduché geometrické línie v spojení s nepravidelnosťou predmetov prírodného pôvodu (efektné kontrasty).

Filozofia Zen propaguje moto « menej je viac « a v interiérovom dizajne využíva geometrických línií s prírodnými tvarmi. Zdroj : Ume illus, Shutterstock
Filozofia Zen propaguje moto « menej je viac « a v interiérovom dizajne využíva geometrických línií s prírodnými tvarmi. Zdroj : Ume illus, Shutterstock

Minimalizmus

Koncept minimalizmu nadväzuje na japonské interiérové smery a filozofiu Zen. Prehlbuje mnohé ich aspekty. Paleta volených farieb v zásade zahŕňa neutrálne tóny, až strohé (napríklad klasická čierna s bielou vždy urobí svoju službu), zariadenie nábytkom spočíva v čo najväčšej jednoduchosti, absentujú dekoračné predmety. Pravidlo znie: otvorené nezaplnené priestory, funkčnosť zariadenia a celým priestorom prestupujúce čisté línie.

Urbanizmus

Ako je zjavné aj z názvu štýlu, v interiéri sa kladie dôraz na kontext mesta. Experimentuje s rozmanitými, neobvyklými materiálmi, rovnako ako štýl priemyselný, ktorý je možné považovať za jeho „mentora“. Avšak s tým rozdielom, že urbanizmus vkladá esteticky výrazné kusy do otvorených priestorov a snaží sa o ich vhodnú kompozíciu v priestore, ktorý inak ovládajú svetlé farby použité napríklad na kobercoch a stenách. Priestor v konečnom výsledku pôsobí uhladenejším dojmom s efektným kontrastom v podobe umeleckých elementov.

Urbanizmus sa snaží vniesť do domácnosti kontext mesta. Zdroj : Svet_Feo, Shutterstock
Urbanizmus sa snaží vniesť do domácnosti kontext mesta. Zdroj : Svet_Feo, Shutterstock

Škandinávia

Dizajn, ktorý je možné považovať za bratranca minimalizmu je ten, ktorý k nám prišiel zo škandinávskeho polostrova. Mnohí si ho spájajú s celosvetovo rozšíreným obchodným reťazcom Ikea, avšak vedzte, že ponúka viac než to. Za jeho hlavné rysy je možné považovať ladné línie, častejšie používa svetlé farby a vyznačuje sa udržiavaním rovnováhy medzi organickými a syntetickými materiálmi. „Severský“ nábytok je jednoduchý a funkčný, využíva tzv. Bauhaus princípov a apeluje na trend udržateľného rozvoja. Doplnky z vlny, skla, jemného dreva či tenkého kovu potom vytvárajú pôsobivý a v skutočnosti aj extrémne populárny štýl.

Industriál

Jedná sa o jeden z najobľúbenejších interiérových štýlov dnešnej doby. Priemyslový dekor je bohato aplikovaný nielen v domácnostiach, ale aj v kaviarňach, či dokonca kanceláriách mnohých firemných start-upov. Exponované tehlové múry, betónové dekorácie, oceľové doplnky, patinovaný drevený nábytok, ozdobné prvky v podobe potrubia, osvetlenie vo farebných odtieňoch medi či mosadze...To všetko a oveľa viac zahŕňa tvz. industriál. Je už na samotnom užívateľovi, či sa tomuto štýlu poddá úplne a zvolí prostý, až neotesaný, surový dekor, alebo či preferuje iba náznaky vo forme šik priemyslových atribútov (napríklad osvetlenie v podobe nízko zvesených odhalených žiaroviek).

Domáca kancelária v surovom industriálnom dizajne doplnená bočnými knižnicami z dreveného masívu len láka, aby sme si tam sadli a začali pracovať . Zdroj : jovana veljkovic, Shutterstock.
Domáca kancelária v surovom industriálnom dizajne doplnená bočnými knižnicami z dreveného masívu len láka, aby sme si tam sadli a začali pracovať . Zdroj : jovana veljkovic, Shutterstock.

50´- 60´ roky

Tento štýl čerpajúci, ako samotný názov naznačuje, z povojnového obdobia, vznikol v USA ako revolta voči tradičným interiérovým vzhľadom. Veľmi typické je použitie materiálov ako plast, drevená preglejka a hliník. Nábytok z nich vyrobený sa vyznačuje príjemnou cenou a všestrannou využiteľnosťou. Farebná paleta čerpá hlavne z odtieňov oranžovej, žltej, hnedej a zelenej. Interiéri, ktoré sú čisto v zariadené podľa tohto smeru vyžarujú určitú nostalgiu.

Provence

Veľmi romantický vzhľad interiéru využíva pastelové farby pripomínajúce krajinu južného Francúzska. V našich končinách je tento štýl známy ako Provensálsky. Mnohí si ho spájajú hlavne s levanduľovými dekoráciami a odtieňmi fialovej, ale on zahŕňa oveľa viac. Je možné ním zariadiť celú miestnosť. Jedná sa o značne ozdobný koncept, využíva kvetinových vzorov a háčkovaných predmetov (preto sa často prelína s tzv. vidieckym štýlom). Nábytok plní v rovnakej miere funkciu úložného priestoru aj dekoračného prvku. Je často patinovaný, vyrezávaný, s presklenými vitrínami odhaľujúcimi tradičný kuchynský riad. Typickými kúskami je teda kredenc „po babke“ alebo truhla „čerstvo znesená z povaly a plná starožitných pokladov“. A samozrejmosťou je mnoho ozdôb, veľké množstvo bytových textílií apod.

Námornícky štýl

Interiéry navrhnuté v námorníckom, príp. pobrežnom štýle napodobujú atmosféru, ktorou disponujú domy na pláži. Biele a tmavo modrá farba, pásikové vzory, doplnky v podobe mušlí, kotvy či drevený patinovaný nábytok hovorí za všetko. Interiér nadchne sviežosťou a ľahkosťou. Len pozor na gýč, na dosiahnutie zaujímavého efektu stačí len pár detailov.

Detská izba v námorníckom štýle upúta hneď na prvý pohľad, aj bez toho, aby v nej boli nejaké extrémy a zachováva si príjemný dojem. Zdroj : KUPRYNENKO ANDRII, Shutterstock.
Detská izba v námorníckom štýle upúta hneď na prvý pohľad, aj bez toho, aby v nej boli nejaké extrémy a zachováva si príjemný dojem. Zdroj : KUPRYNENKO ANDRII, Shutterstock.

Stredomorský štýl

Štýl stredomorský čerpá inšpiráciu z juhoeurópskych krajín. Každá z nich je špecifická konkrétnymi farbami a motívmi. Toskánsko miluje tlmené farby zeme, teda béžovú, oranžovú, hnedú, preferuje prírodné materiály ako je kameň na obloženie múrov, keramickú dlažbu na podlahy alebo drevené trámy prestupujúce miestnosťami. Grécko aplikuje kobaltovú modrú a pásiky, motívy s korytnačkami či napodobeniny antického stĺporadia. Španielsko využíva všadeprítomnú červenožltú mozaiku, umiestňuje marocký nábytok alebo pokladá terakotovú dlažbu. Tieto štýly spolu spája blankytne modrá farba mora, iskrivý odraz slnka na jeho povrchu a všadeprítomné kvety.

Vintage

Vintage interiéry sú spojením retra a moderného dizajnu. Sú všestranné, či už hľadáte pôvab alebo ráz, obidvoje je možné. Priestor moderného štýlu jednoducho ozvláštnite niektorým úderným vintage kúskom, napríklad komodou či lampou, ktoré nebudú splývať s tradičným vybavením. Základné motto znie: ponechajte danému kúsku priestor k tomu, aby sa stal stredobodom miestnosti a vtipne tak doplnil inak konzervatívny interiér.

Art Deco

Koncept art deco sa zrodil v 20. rokoch minulého storočia a vyznačuje sa elegantnými kompozíciami s odvážnymi prvkami. Nesie rysy kubizmu, futurizmu a secesie. Interiér je zdobený lesklým chromovaným či mosadzným kovaním, lakovaným drevom a sklenenými alebo zrkadlovými elementmi.

Okázalý štýl art-deco čerpajúci z kubizmu je možné aplikovať aj na malý kuchynský jedálenský kútik. Zdroj: Philipp Shuruev, Shutterstock
Okázalý štýl art-deco čerpajúci z kubizmu je možné aplikovať aj na malý kuchynský jedálenský kútik. Zdroj: Philipp Shuruev, Shutterstock

Bohém

Bohémsky dekor je možné jednoducho popísať dvomi slovami: bezstarostnosť a avantgarda. Kreatívne aplikuje bohaté vzory, živé farby (hlavne tóny červenej a fialovej). Kľúčom k úspechu je starostlivá prezentácia zdanlivo ležérneho, pritom však cieľavedomého neporiadku. V módnom biznise by tento štýl zrejme dostal nálepku „hipster“. Vybavenie sa skladá napríklad z etno ozdôb, textilných dekoračných prvkov, využíva zvieracie kože aj kovové materiály. Bohémsky štýl zvyčajne vyjadruje osobnú nekonvenčnú filozofiu majiteľa bytu a preto sa vyznačuje jedinečnosťou a dobrodružným nábojom.

Stačí málo

Vybavenie a celkový vzhľad domácnosti môže mať mnoho foriem a väčšinou sa nejedná o jeden čistý štýl. Preto berte tento text len ako spresnenie toho, čo je možné aplikovať. Nie je však rozhodne potrebné hneď rekonštruovať byť a investovať do celkom nového nábytku. Veľakrát stačí len pár doplnkov a nový interiér je na svete.

Zdroje :
https://cz.pinterest.com/ /

Autor: Helena Široká, preklad: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Shutterstock

Tématické tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Aké sú výhody a funkcie vonkajšej tieniacej techniky

Aké sú výhody a funkcie vonkajšej tieniacej techniky

Zverejnené 12.6. Vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na prostredie vnútri budovy patrí tieniaca technika prakticky ku každému rodinnému domu či bytu. Jej prednosti boli opísané v mnohých článkoch. Dokáže usporiť energiu, znížiť hluk, zvýšiť bezpečnosť proti krádeži,… ísť na článok

Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?

Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?

Zverejnené 11.6. Balkón je praktickým miestom, ktoré má široké využitie. Niektorým slúži ako záhradka, pre iných ide zas o oddychový priestor na čítanie knihy alebo pitie kávy. Zariaďujete si balkón a neviete, ako na to? Máme pre vás zopár praktických tipov, ktoré… ísť na článok

Ako dosiahnuť dokonalý povrch stien

Ako dosiahnuť dokonalý povrch stien

Zverejnené 9.6. Možno ste to už zažili – sedíte u známych v novom byte, obdivujete dokonalé hladké steny a premýšľate o tom, že tie u vás doma by potrebovali vylepšiť. Aj vaše steny môžu byť perfektné. Treba si len vybrať správne materiály a pri úprave povrchu… ísť na článok

reklama