HELUZ NA MAX: Stavajte s nami a užívajte si výhody od našich partnerov
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Tehlový dom Záhorské Sady

Zverejnené: 24. 4. 2023

Na začiatku bol rozľahlý pozemok na okraji Bratislavy, s výhľadom na les. A veľká, rozrastajúca sa rodina, s túžbou bývať v tehlovom dome. Orientácia pozemku však bola zložitá a v jeho susedstve rýchlo vyrastali nové rodinné domy. A tak vznikla myšlienka troch masívnych domov, vzájomne pospájaných ľahkými, priehľadnými priestormi. Tak sa slnko a denné svetlo dostane do všetkých miestností a domáci budú mať pocit súkromia, aj keď dom stojí v zastavanom území.

Foto: Matej Hakár

Domy z režného tehlového muriva majú u nás dlhoročnú tradíciu, sú nám dobre známe, vieme sa s nimi ľahko sžiť. V tomto prípade kombinujeme pálenú tehlu s kontrastnými, hladkými povrchmi, čím nechávame vyniknúť jej jedinečnú štruktúru. Tehly na fasáde, tehly na dlažbe terás, tehly odrážajúce sa v zrkadle, tehly na parapetoch aj v interéri domu. Tehly do oblúku, tehly ako polopriehľadný záves v stavebných otvoroch. Tehla nám dovoľuje experiment a využitie na mnohé spôsoby.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Tri masívne, vymurované domy preberajú rôzne programy. V tom najväčšom, dvojpodlažnom, umiestňujeme súkromnú zónu – spálne a detské izby. Priestranné schodisko tu má dostatok denného svetla aj premyslene umiestnené okná, poskytujúce osové priehľady do záhrady. Stredne veľký dom tvorí obývačka s obojstranným krbom a čiastočne oddelenou knižnicou. Priestor obývačky je vyvýšený tak, aby sa sem pásovým presklením pod stropom dostávalo juhozápadné slnko. Najmenší dom stojí pri vstupe na pozemok a vytvára miesto pre autá a záhradný servis.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Medzi murované domy vkladáme ľahké, presklené priestory, prístupné vždy z oboch strán. Menší z nich tvorí vstupnú halu a v tom väčšom je hlavný životný priestor šesťčlennej rodiny – kuchyňa s jedálňou a obojstranným krbom. Centrom života tu je veľký jedálenský stôl a dva kuchynské ostrovy. Vďaka tomuto neštandardnému riešeniu kuchyne budú mať rodičia pri varení lepší výhľad na obe strany pozemku - na severovýchod k bazénu, ale aj na menšiu juhozápadnú terasu.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Pozície okien v plných stenách sú dobre premyslené, umiestňujeme ich sem ako obrazy. Presklené priestory sú naopak ľahké, otvorené konštrukcie so železobetónovými trámovými stropmi, ktoré plynule prechádzajú do exteriéru. Celým domom sa tiahne jedna os, ktorá všetky priestory prepája, s krásnym priehľadom do záhrady.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Obvodové steny tvorí keramická tehla, tepelnoizolačná vrstva z minerálnej vlny a prevetrávaná vzduchová medzera. Fasáda je vymurovaná z belgickej lícovej tehly Marziale. Všetky železobetónové stropy v sebe integrujú stropné chladenie. V kombinácii s tepelným čerpadlom, rekuperáciou vzduchu, fotovoltaikou, využitím studne pre potreby záhrady, a zelenými strechami vytvárame ekologickú stavbu, udržateľnú a šetrnú k životnému prostrediu.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Autor: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová | Juraj Mikulaj, Andrea Ambrovičová Mikulajová, Jana Machalová Matlovičová
Spolupráca: Tomáš Chovanec
Adresa: Záhorské Sady, Záhorská Bystrica
Projekt: 2018-20
Realizácia: 2021-23
Úžitková plocha: 358 m²

Zdroj: https://www.archiweb.cz/b/cihelny-dum-zahorske-sady

Autor: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova
Foto: Matej Hakár
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama