Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Tenkovrstvá, murovacia, zakladacia, alebo tepelnoizolačná malta. Ako vybrať správnu

Zverejnené: 15. 4. 2024

Výrobcovia mált sa ich výber snažia stavebníkom čo najviac zjednodušiť, napriek tomu občas narazíte na otázky, z ktorých plynie, že ľudia nad voľbou tej správnej malty váhajú. Pozrime sa preto, aké malty ponúka pre svoj stavebný systémy z pórobetónu Ytong spoločnosť Xella.

K založeniu prvého radu muriva z tvárnic a priečok Ytong sa používa zakladacia tepelnoizolačná malta Ytong.

Pre pórobetónové murivo má Xella v sortimente štyri typy suchých mált. Keď hovoríme suchých, znamená to, že sa dodávajú vo vreciach vo forme suchej maltovej zmesi a pred použitím sa musia v správnom pomere zmiešať s vodou. Je to 1) murovacia malta Ytong, 2) Ytong/Silka murovacia malta zimná, 3) zakladacia malta tepelnoizolačná Ytong a 4) Ytong malta Fix P.

Ktorú maltu použiť

Zoberme si napríklad situáciu, keď máte založenú základovú dosku a chystáte sa začať so stavbou obvodového muriva z pórobetónu Ytong. U spoločnosti Xella ste si dojednali založenie rohov muriva ich Ytong majstrami a v inštrukciách ste sa dočítali, že máte mať na stavenisku pripravenú tepelnoizolačnú maltu. Správna voľba na založenie prvého radu muriva z tvárnic a priečok Ytong je zakladacia tepelnoizolačná malta Ytong, nie „obyčajná“ murovacia malta Ytong.

Zakladacia malta sa od bežnej murovacej malty líši v tom, že to nie je tenkovrstvová malta. Ako jediná zo štyroch mált pre pórobetón Ytong sa nanáša vo vrstve 10 až 40 mm. Pri pohľade na jej parametre je potom zrejmé, prečo sa jej hovorí tepelnoizolačná – v porovnaní so murovacou maltou Ytong má trikrát nižšiu tepelnú vodivosť λ10,SUCHÝ pro P=50 % – zatiaľ, čo u murovacej malty Ytong je to 0,61 W/(m.K), u zakladacej tepelnoizolačnej malty je to 0,18 W/(m.K). Podobne ako klasická murovcia malta bola vyvinutá pre pórobetónové murivo Ytong, ale jej hlavnou funkciou je obmedzenie tepelných mostov medzi základovou doskou a prvou radou muriva a eliminácie tepelných strát. Tomu je prispôsobené jej zloženie aj funkčné parametre.

Príklad druhý: Okrem zakladacej tepelnoizolačnej malty Ytong sú murovacia malta Ytong, Ytong/Silka murovacia malta zimná a Ytong malta Fix P zhodne označené ako tenkovrstvé. To však neznamená, že je možné ich zamieňať. Pre murovanie všetkých tvárnic a priečok Ytong je ideálna murovacia malta Ytong, zatiaľ, čo Ytong malta Fix P je určená pre tenkovrstvé lepenie pórobetónových priečkových a stenových panelov Ytong. Nakoniec Ytong/Silka murovacia malta sa používa v zimnom období, kedy teplota pri jej spracovaní sa odporúča v rozsahu 0 °C až 10 °C.

Murovacia malta Ytong slúži pre tenkovrstvé spájanie pórobetónových tvárnic.
Murovacia malta Ytong slúži pre tenkovrstvé spájanie pórobetónových tvárnic.

Maltu pre pórobetón a vápenopieskové tvárnice nezamieňajte

Objavujú sa tiež otázky, či je možné použiť murovaciu maltu Ytong aj na vápenopieskové tvárnice Silka. Ani v tomto prípade neodporúčame zámenu; murovacia malta Ytong a Silka murovacia malta sú rozdielne malty vo svojom zložení, navyše murovacia malta Silka je dvakrát únosnejšia.

Na záver dodajme, že murovaciu maltu Ytong, ako už jej názov napovedá, nie je možné použiť ani k realizácii tenkovrstvých omietok. Pre povrchové úpravy (či už vnútorných, tak aj vonkajších stien) sú určené napríklad systémové tepelnoizolačné omietky Ytong.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama