HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

Tri subtílne prázdne kocky ako vyhliadkové miesta prepájajúce dramatický terén a sieť chodníkov

Zverejnené: 21. 1. 2022

Prechádzkový okruh okolo doslúžilého pieskovcového lomu s vrcholovou vyhliadkou cez lomovú stenu do okolitej krajiny lúk a strání vznikol na základe návrhu štúdia henkai architekti a spoločnosti ZAHRADA-PARK-KRAJINA. Zadávateľom zákazky bola obec Horní Bečva ČR, ktorej cieľom bolo sprístupniť vrcholové partie kopca pre peších.

Vyhliadka sa nachádza nad ľavým brehom Rožnovskej Bečvy v chránenej krajinnej oblasti Beskydy. Južná časť kopca je tvorená sčasti nestabilnou stenou bývalého pieskovcového lomu. Autori tu navrhli sieť nových peších trás, ktoré prirodzene pracujú s tunajším terénom a snažili sa jemne rozvinúť a doplniť existujúce kvality miesta (skalné vrcholové partie, lom, rôznorodý lesný porast, výhľady). Svahy a vrcholok kopca sú teraz dostupné tromi chodníkmi, spájajúcimi hlavné vyhliadkové miesta.

Tri trasy

Miernejšia trasa vedie novo vysadeným lesom so zmesou drevín, ktoré budú v budúcnosti slúžiť ako arborétum. V mieste sedla pod skalnatým vrcholkom je možné vystúpiť na malú vyhliadkovú piknikovú platformu. Inšpiráciou tu boli staré zarastené ruiny kamenných základov domov rozosiate po Beskydoch. Vyhliadková plošina je od okolia vymedzená nízkymi suchými múrikmi, ktoré vytvárajú rovinu mierne vyčnievajúcu z rastlého terénu.

Strmejšia trasa vedie kúsok za korunou lomu. V polovici hornej lomovej hrany, ktorá je stabilná, je umiestnená vykonzolovaná kovová lávka s podlahou z pororoštu, ktorá umocňuje dojem z výhľadu. Tá je jednak odpočinkovým medzibodom a jednak návštevníkom sprístupňuje priamy pohľad na stenu lomu.

Na vrchole kopca vyrastajú z dramatického terénu tri vyhliadkové objekty – subtílne prázdne kocky. Tie sú do existujúcej terénnej modelácie medzi balvanmi umiestnené prirodzene a nenásilne. Nerušia, sú len akýmsi architektúrou vymedzeným voľným priestorom, ktorý má nabádať na zastavenie a spočinutie uprostred lesa.

Stavebné materiály

Na vybudovanie spevnených aj nespevnených chodníkov a oporných múrikov boli ako hlavné stavebné materiály použité kameň a šutolina priamo z lomu. Chodníky sú doplnené mobiliárom s dubového dreva. Z bezpečnostných dôvodov je lom od okolia vymedzený jednoduchými razenými dubovými kolami s lanovím. Nosná konštrukcia objektov je montovaná z profilov a dielov zo žiarovo pozinkovanej ocele v čiernej úprave. Podlahy a konštrukcia stropov sú drevené fošnové. Ploché strechy vyhliadok sú pojaté ako strešné záhrady.

Prechádzka nad lomom

Miesto: Lom Horní Bečva, ČR
Autor: henkai architekti / Daniel Baroš; ZAHRADA-PARK-KRAJINA / Ondřej Nečanský, Zdeněk Strnadel
Statika: Josef Pacula
Grafický dizajn: Jaroslav Juráček
Klient: obec Horní Bečva
Projekt: 2018–2020
Realizácia: 2021
Zastavaná plocha: 3 × 7,3 m² (vyhliadková kocka)
Dĺžka chodníkov: 1 km
Náklady: 3,6 mil Kč (asi 147 541 eur)
Foto: BoysPlayNice
www.henkai.cz

Článok vyšiel v časopise INTRO - časopis o archiektúre. Viac na: www.intro.cz

Autor: Kristýna Brožová
Foto: BoysPlayNice
reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama