vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Viac vrstiev laku nezaistí automaticky vyššiu odolnosť povrchu

Zverejnené: 19. 5. 2015

Lakované povrchy prinášajú do interiéru eleganciu a originalitu. Ale nie každý lakovaný nábytok je dokonale hladký s vysokou hĺbkou farieb. Špičkový produkt zaručí jedine kvalitné spracovanie pomocou najmodernejších technológií. Svoje o tom vie český výrobca kúpeľňového nábytku Dřevojas, ktorý lakuje v najmodernejšom lakovacom automate v Európe.

Nábytok vo vysokom lesku sa dlhodobo drží na špici v nábytkárskom priemysle. Bolesťou úplne prvého nalakovaného nábytku, ktorý sa pred x rokmi objavil, bolo, že na ňom zostávali odtlačky prstov, usadzoval sa prach a bol dosť náchylný na mechanické poškodenie. Tieto faktory sú teraz vďaka vyspelým technológiám eliminované. Lakovaniu predchádza fáza, v ktorej je neutralizovaný elektrický náboj dielcov. Vďaka tomu lak priľne k MDF základu a tým sa nábytok stáva antistatický. Ďalšou nesmiernou výhodou je potom ponuka farieb, v ktorých je možné nábytok nalakovať. A navyše lakovaný povrch neznamená len lesk, ale lakovať je možné aj matne alebo polomatne. Všetko závisí iba na fantázii architekta, dizajnéra či zákazníka, ktorí môžu vyberať odtieň lakovania zo vzorkovníka RAL/NCS, alebo si doniesť svoju vlastnú vzorku.

Kúpeľňový nábytok VITTA
Kúpeľňový nábytok VITTA

Viac vrstiev laku neznamená vyššiu odolnosť

To je mýtus, ktorý by sme chceli vyvrátiť. Viac vrstiev laku sa minimálne podpisuje na jeho vyššej lesklosti alebo odolnosti voči oteru, poškriabaniu. Tento aspekt má najväčší vplyv na rovnosť povrchu. Inými slovami – pokiaľ je diel nedokonale opracovaný, nie je rovný, hladký atď, dokáže viac vrstiev laku tento problém zakryť. Pokiaľ je ale predpríprava starostlivá, nie je dôvod, aby mali dvierka desať vrstiev laku, čo sa samozrejme tiež prejaví na cene finálneho produktu. A čo sa týka mechanického poškodenia – pokiaľ zoberieme ostrý nôž a urobíme vryp do lakovanej plochy, poškodí sa aj povrch s dvomi vrstvami laku, tak aj nábytok s desiatimi vrstvami,” hovorí Ing. Zdeněk Blažek, manažér marketingu Dřevojasu, v. d., tradičného českého výrobcu kúpeľňového nábytku.

Lakovací automat CEFLA
Lakovací automat CEFLA

Ako prebieha lakovanie?

Dokonale očistené nábytkové dielce z MDF materiálu sa vloží do automatu, kde je na nich aplikovaná polyuretánová farba vo variante vysokého laku (lesku), matu či polomatu. Slúži k tomu niekoľko trysiek, ktoré farbu striekajú v absolútne rovnomernom nánose. Nalakované dvierka putujú následne do sušiarne, kde čakajú cca 24 hodín na vytvrdnutie povrchu. Každý lakovaný diel po zaschnutí laku pokračuje do leštiaceho centra. Automatická leštička povrch finálne zaleští. S hotovými výrobkami sa zaobchádza maximálne opatrne, napr. sú prevážané v špeciálnych vozíkoch s kefkami, aby nedošlo k žiadnemu poškodeniu.

Vady laku

Výsledná kvalita dvierok v lakovanom prevedení je priamo závislá na základovom materiáli a úrovni jeho pripravenosti pre lakovanie. Pokiaľ je základová MDF doska zle opracovaná, poprípade nebol diel dobre očistený, sú výsledkom dvierka so zalakovanými nečistotami alebo krupičkou. Samostatnou kapitolou je lakovanie hrán. „Hrany sú detailom, na ktorý sa každý, aj celkom laický zákazník, okamžite zameria. Kvalita lakovaných hrán je opäť hlavne o kvalitnom materiáli. Hneď vysvetlím prečo. Prirodzenou vlastnosťou hrán je ich vyššia nasiakavosť oproti neopracovaným (čelným) plochám dielca. Miera nasiakavosti súvisí s tým, akú hustotu drevných vlákien doska má. Čím vyššia hustota, tým menšia nasiakavosť a vo výsledku dokonalejšia hrana. My v Dřevojase používame nadštandardné MDF dosky s hustotou 800 až 900 kg/m3, pričom u iných výrobcov to pokojne môže byť len okolo cca 600 až 800 kg/m3,” dodáva Ing. Zdeněk Blažek z Dřevojasu.

Autor: Dřevojas, v. d.
Foto: Archiv firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama