vyhľadávanie
Dnes je 4.3.

Viac vrstiev laku nezaistí automaticky vyššiu odolnosť povrchu

Zverejnené: 19. 5. 2015

Lakované povrchy prinášajú do interiéru eleganciu a originalitu. Ale nie každý lakovaný nábytok je dokonale hladký s vysokou hĺbkou farieb. Špičkový produkt zaručí jedine kvalitné spracovanie pomocou najmodernejších technológií. Svoje o tom vie český výrobca kúpeľňového nábytku Dřevojas, ktorý lakuje v najmodernejšom lakovacom automate v Európe.

Nábytok vo vysokom lesku sa dlhodobo drží na špici v nábytkárskom priemysle. Bolesťou úplne prvého nalakovaného nábytku, ktorý sa pred x rokmi objavil, bolo, že na ňom zostávali odtlačky prstov, usadzoval sa prach a bol dosť náchylný na mechanické poškodenie. Tieto faktory sú teraz vďaka vyspelým technológiám eliminované. Lakovaniu predchádza fáza, v ktorej je neutralizovaný elektrický náboj dielcov. Vďaka tomu lak priľne k MDF základu a tým sa nábytok stáva antistatický. Ďalšou nesmiernou výhodou je potom ponuka farieb, v ktorých je možné nábytok nalakovať. A navyše lakovaný povrch neznamená len lesk, ale lakovať je možné aj matne alebo polomatne. Všetko závisí iba na fantázii architekta, dizajnéra či zákazníka, ktorí môžu vyberať odtieň lakovania zo vzorkovníka RAL/NCS, alebo si doniesť svoju vlastnú vzorku.

Kúpeľňový nábytok VITTA
Kúpeľňový nábytok VITTA

Viac vrstiev laku neznamená vyššiu odolnosť

To je mýtus, ktorý by sme chceli vyvrátiť. Viac vrstiev laku sa minimálne podpisuje na jeho vyššej lesklosti alebo odolnosti voči oteru, poškriabaniu. Tento aspekt má najväčší vplyv na rovnosť povrchu. Inými slovami – pokiaľ je diel nedokonale opracovaný, nie je rovný, hladký atď, dokáže viac vrstiev laku tento problém zakryť. Pokiaľ je ale predpríprava starostlivá, nie je dôvod, aby mali dvierka desať vrstiev laku, čo sa samozrejme tiež prejaví na cene finálneho produktu. A čo sa týka mechanického poškodenia – pokiaľ zoberieme ostrý nôž a urobíme vryp do lakovanej plochy, poškodí sa aj povrch s dvomi vrstvami laku, tak aj nábytok s desiatimi vrstvami,” hovorí Ing. Zdeněk Blažek, manažér marketingu Dřevojasu, v. d., tradičného českého výrobcu kúpeľňového nábytku.

Lakovací automat CEFLA
Lakovací automat CEFLA

Ako prebieha lakovanie?

Dokonale očistené nábytkové dielce z MDF materiálu sa vloží do automatu, kde je na nich aplikovaná polyuretánová farba vo variante vysokého laku (lesku), matu či polomatu. Slúži k tomu niekoľko trysiek, ktoré farbu striekajú v absolútne rovnomernom nánose. Nalakované dvierka putujú následne do sušiarne, kde čakajú cca 24 hodín na vytvrdnutie povrchu. Každý lakovaný diel po zaschnutí laku pokračuje do leštiaceho centra. Automatická leštička povrch finálne zaleští. S hotovými výrobkami sa zaobchádza maximálne opatrne, napr. sú prevážané v špeciálnych vozíkoch s kefkami, aby nedošlo k žiadnemu poškodeniu.

Vady laku

Výsledná kvalita dvierok v lakovanom prevedení je priamo závislá na základovom materiáli a úrovni jeho pripravenosti pre lakovanie. Pokiaľ je základová MDF doska zle opracovaná, poprípade nebol diel dobre očistený, sú výsledkom dvierka so zalakovanými nečistotami alebo krupičkou. Samostatnou kapitolou je lakovanie hrán. „Hrany sú detailom, na ktorý sa každý, aj celkom laický zákazník, okamžite zameria. Kvalita lakovaných hrán je opäť hlavne o kvalitnom materiáli. Hneď vysvetlím prečo. Prirodzenou vlastnosťou hrán je ich vyššia nasiakavosť oproti neopracovaným (čelným) plochám dielca. Miera nasiakavosti súvisí s tým, akú hustotu drevných vlákien doska má. Čím vyššia hustota, tým menšia nasiakavosť a vo výsledku dokonalejšia hrana. My v Dřevojase používame nadštandardné MDF dosky s hustotou 800 až 900 kg/m3, pričom u iných výrobcov to pokojne môže byť len okolo cca 600 až 800 kg/m3,” dodáva Ing. Zdeněk Blažek z Dřevojasu.

Autor: Dřevojas, v. d.
Foto: Archiv firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Zverejnené 2.3. O alternatívnych zdrojoch vykurovania a najmä o tepelných čerpadlách toho bolo na našom webe napísaného už mnoho. Ako to ale vyzerá s aktuálnym dopytom a vývojom v oblasti predaja tepelných čerpadiel a aké sú v tomto ohľade možnosti? Na tieto otázky… ísť na článok

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Zverejnené 27.2. Už pred rokom sa manželský pár rozhodol vymeniť starú garážovú bránu za novú. Na situáciu sa postupne prišli pozrieť traja obchodní zástupcovia od rôznych výrobcov garážových brán. Dvaja povedali, že výmena nepôjde, vysvetlili prečo a manželia… ísť na článok

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Zverejnené 26.2. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa rodinné aj bytové domy, zastarané objekty sa modernizujú, existujúce budovy dostávajú nový účel. Spoločnosť Xella má riešenie pre všetky veľké aj malé… ísť na článok

reklama