HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 18.5.

Víťazi CE-ZA-AR 2020 - tieto diela boli vyhlásené najlepšou slovenskou architektúrou

Zverejnené: 13. 10. 2020

Ocenenie Slovenskej komory architektov odovzdali autorom toho najlepšieho zo súčasnej slovenskej architektúry počas galavečera 7. októbra 2020. Celkovo bolo nominovaných 21 diel v 6 kategóriách: rodinné domy, bytové domy, fenomény architektúry, interiér, exteriér, občianske a priemyselné budovy. Pozrite si víťazov.

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII RODINNÉ DOMY

Letný dom / Vajnory
Architekti: Aleš Šedivec, Tomáš Tokarčík
Fotografie: Eva Benková

Rodinný dom nás očaril najmä rozsiahlou a kultivovanou, relatívne prázdnou pôvodnou záhradou, okolo celého domu. Objekt je rozdelený na tri funkčné jasne čitateľné, rovnaké časti (domy): dennú, resp. spoločenskú, nočnú a exteriérovú – prekrytá terasa. Práve riešenie exteriérovej časti nás výrazne upútalo. Ako architekti cítime, že riešenie exteriérových priestorov v rámci rodinných domoch výrazne absentuje, pričom práve ono je ich veľmi dôležitou súčasťou, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje celkovú atmosféru i život v rodinnom dome, pretože slúži ako dôležitý pobytový priestor pre rodinu. V prípade Letného domu vo Vajnoroch bol práve exteriérový multifunkčný priestor brilantne vyriešený.

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII BYTOVÉ DOMY

Bytový komplex Drotárska / Bratislava
architekti: Michaela Hantabalová, Juraj Hantabal
Fotografie: Juraj Hantabal

Hlavnou prednosťou bytového komplexu na Drotárskej ceste v Bratislave je v podstate veľmi invenčné použitie drevenej prevetrávanej fasády. Vďaka nej autori dokázali vytvoriť pomerne bohatý svet polosúkromných priestorov lodžii a balkónov, ktoré poskytujú svojim obyvateľom rôznu škálu intimity a súkromia. Príkladné je zvládnutie okolitého priestoru a sadovníckych úprav.

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY

#monument majer / Banská Bystrica – Majer
architekti: Benjamín Brádňanský, Vít Halada, Maroš Greš
Fotografie: Ján Kekeli

Objekt je výsledkom súťaže, ktorá je v slovenských pomeroch stále viac výnimkou ako pravidlom. Architekti vytvorili nádherný, až sakrálny objekt, kde veľmi koncepčným, až krajinárskym spôsobom reagujú na rôzne vrstvy v časovom kontexte. Týmto spôsobom citlivo obnovili pietnosť pôvodného vojnového cintorína. Objekt zároveň ukazuje aj hlboké výtvarné cítenie autorov a ich zručnosť a fachmanstvo v čistote detailu a prevedenia.

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY

Prístavba k chalupe / Čachtice
architekt: Pavol Paňák
fotografie: Tomáš Manina

Prístavba víkendového domu v Čachticiach bola očarujúca už z fotografií. Reálna návšteva bola tým typom zážitku, kedy aj v horúcom lete pociťujete zimomriavky z dotyku so skutočným extraktom čírej architektúry. Hoci ide o jednoduché rozšírenie obytného priestoru víkendového domu, spôsob formy, priestoru, netriviálne konštrukčné riešenie a materialita, zaradili túto realizáciu medzi Fenomény.

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII INTERIÉR

Oddelenie odbornej literatúry Mestskej knižnice / Senec
architekt: Matúš Bišťan
fotografie: Pavel Meluš, Juraj Marko

Pri tomto diele je dôležité zvýrazniť, že investorom je mesto Senec. Knižnica oslovila architekta už vo fáze žiadosti o grant. Architektonický návrh bol súčasťou projektu už od začiatku a bol obdivuhodne a dôsledne dotiahnutý do realizácie. Ku kvalite diela prispelo aj to, že si architekt prizval na spoluprácu ďalších autorov na riešenie grafického dizajnu a závesovej steny. Vzniklo tak komplexné dielo, ktoré je dobrým príkladom spolupráce samosprávy a architekta.

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII EXTERIÉR

Korzo Zálesie / Zálesie
architekti: Vojtech Krumpolec, Peter Derevenec
fotografie: Juraj Krumpolec, Michal Zajaček

Korzo prepája mesto s nedotknutým prírodným prostredím Malého Dunaja. Aj napriek tomu, že sa jedná o projekt iniciovaný a z veľkej časti realizovaný angažovanými občanmi, v plnej miere napĺňa ambíciu stať sa multifunkčným priestorom pre kultúru s funkciou námestia, promenády a dopravného uzla. Ako nám ukázala skúsenosť s karanténou v dôsledku Covid-u, takýto priestor potrebuje každé menšie mesto.

Verejné nábrežie v Zálesí obnovuje spojenie mesta s riekou a pozitívne vplýva na identitu daného miesta. Drevená konštrukcia vytvára chýbajúce pešie prepojenie a ponúka sedenie v tieni s úžasným výhľadom na Malý Dunaj. Súčasťou je tiež malý prístav a zastávka pre budúce vodné taxíky do Bratislavy. Tieto nové funkcie dopĺňajú predchádzajúce inštalácie vybudované miestnym občianskym združením a vytvárajú úžasný viackódový priestor.

Korzo Zálesie, foto: Lubos K, shutterstock
Korzo Zálesie, foto: Lubos K, shutterstock

CENA VEREJNOSTI

Cena verejnosti sa udeľuje na základe získaných hlasov v online hlasovaní na portáli cezaar.tv. Z celkového počtu 7214 hlasov získalo tento rok najviac hlasov (dovedna 1039) dielo Lesná sauna. Cena verejnosti putuje do rúk jeho tvorcom, architektom Danici Pištekovej, Anne Cséfalvayovej, Marianne Maczovej a Veronike Michalíkovej.

Lesná sauna / Spišský Hrhov
Architekti: Danica Pišteková, Anna Cséfalvay, Marianna Maczová, Veronika Michalíková
Fotografie: Daniel Goliáš, Miroslav Beňák

Objekt sauny sa ocitol v kategórií Fenomény ani nie tak pre svoju formu, ale skôr pre program, ktorý toto dielo prináša. Nečakaný objekt, zasadený v krajine, vytvára špecifickú atmosféru a zážitok, za ktorým cestujú ľudia z celého Slovenska. Zrodil sa novodobý fenomén trávenia voľného času.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Viď popisky
reklama

Nové

Investor si prial seriózny dom, postavil ho z tehál HELUZ

Investor si prial seriózny dom, postavil ho z tehál HELUZ

Zverejnené 18.5. Rohový pozemok, ktorý nikto nechcel, pretože na ňom stála trafostanica, v ktorom však skúsené oko stavbára videlo potenciál v podobe pokoja a krásnych výhľadov na krajinu. Práve ten si vybral investor na bývanie. A pretože chcel postaviť podľa… ísť na článok

Kam na dobré pivo v Čechách? Navštívte zrekonštruovaný Kamenický Pivovar v ktorom spoločnosť Viega realizovala komplet nové rozvody

Kam na dobré pivo v Čechách? Navštívte zrekonštruovaný Kamenický Pivovar v ktorom spoločnosť Viega realizovala komplet nové rozvody

Zverejnené 17.5. Kamenice nad Lipou je medzi turistami obľúbené české mesto v okrese Pelhřimov. Jeho historické jadro je mestskou pamiatkovou zónou. Zahŕňa Mestské múzeum, Kamenický zámok so zámockým parkom a aj novo zrekonštruovaný Kamenický pivovar, ktorý je… ísť na článok

Dom pri lese – opálená fasáda a strešná zeleň - prírodná stavba splývajúca s okolitým prostredím

Dom pri lese – opálená fasáda a strešná zeleň - prírodná stavba splývajúca s okolitým prostredím

Zverejnené 13.5. Drevená fasáda, zelená strecha, výnimočne presvetlený interiér či využitie geotermálnej energie - to sú atribúty, za ktoré by táto stavba v tesnom susedstve lesa v okrese Příbram mohla dostať názov "prírodná". Autor návrhu ju nazval Dom pri lese. ísť na článok

reklama