Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Vlákenné tepelné a akustické izolácie

Zverejnené: 21. 4. 2020

ENVIZOL TB OH 26 a 50 sú dve riešenia nových tepelných a zvukových izolácií zo syntetických vlákien. I keď je tento izolovaný materiál vhodný z recyklovaných surovín, ponúka aj mimoriadne a pozoruhodné úžitkové vlastnosti.

RETEX, a. s., je moderná a dynamická firma zameraná na vývoj a výrobu netkaných textílií. Jej produkty sú hlavne pre výrobu komponentov pre automobilový priemysel a stavebníctvo.

ENVIZOL TB OH 26 a 50 je nová tepelná a akustická izolácia zo syntetických vlákien, ktorá vznikla v spolupráci spoločnosti RETEX, a. s., a vysokých škôl. Jej výroba prebieha na modernej linke v Moravskom Krumlove na južnej Morave a hlavnou surovinou sú technologické odpady z výroby izolácií z polyesterových vlákien z PET fliaš. Jedná sa tak o dvojnásobnú recykláciu. Vďaka starostlivému výberu suroviny – veľmi jemné vlákna až 2 dtex1 bez kontaminácie hrubými vláknami – sa dosiahli konečné vlastnosti a parametre.

Výhodou týchto izolačných vlastností je flexibilita (pružnosť, pevnosť a odolnosť proti deformácií) a hlavne nízka prašnosť bez dráždenia pokožky a dýchacieho ústrojenstva. Tieto prednosti sa týkajú nielen realizačnej fázy, ale aj vlastného užívania po celú životnosť stavby. Izolácia nedegraduje vplyvom vlhkosti - ani pri prípadnej poruche konštrukcie alebo havárii vody nie je potrebné izoláciu meniť, pôvodné vlastnosti zostanú zachované. Pozoruhodná je tiež vysoká odolnosť tejto izolácie voči vibráciám, nedochádza k zosadaniu izolácie. Izolácia sa vyrábajú v dvoch objemových hmotnostiach a v hrúbkach od 40 do 100 mm. Interiérová tepelná izolácia s objemovou hmotnosťou 26 kg / m3 je určená prevažne k občianskej výstavbe. Môže byť využitá pre izolácie podhľadov, stropov, stien i priečok, vrátane suchej výstavby.

Pre zvukové izolácie vo vnútri budov je vhodná izolácia o objemovej hmotnosti 50 kg/m3, ktorá vyniká pohltivosťou širokého spektra hluku.

Tepelnoizolačná doska (TB OH 26)

Ide o termicky spájanú textíliu pre termoizolačné aplikácie v stavebníctve. Zloženie: recyklované polyesterové vlákna a dvojzložkové polyesterové vlákna, tzv. BICO (ide o dvojzložkové polyesterové vlákno s rozdielnou teplotou topenia jednotlivých zložiek).

Povrch vlákna sa taví cca pri 110 °C a viaže susediace polyesterové vlákna. Jadro s vyššou teplotou topenia (cca 250 °C) pritom zostáva stabilná. Táto vlastnosť umožňuje spojiť vlákna polyesterovej izolácie medzi sebou a to s dlhodobou životnosťou. Táto izolácia má veľmi zaujímavú difúznu priepustnosť (µ = 1,5/2,2).

Použitie a vlastnosti

• Izolácia krovov, stropov, priečok
• bez chemických spojív, odolnosť proti mechanickému poškodeniu dodávaný rozmer 60 × 120 cm
• požiarna klasifikácia: E, reakcia na oheň EN 13501-1
• faktor difúzneho odporu µ = 1,5/2,2 (OH 26 / OH 50)
• súčiniteľ tepelnej vodivosti pri laboratórnej vlhkosti tepelné vodivosti λ = 0,036 W/(mK)
• merná tepelná kapacita c = 1250 J/(kgK)

Tepelno a akusticky pohltivá doska (TB OH 50)

Netkaná termicky spájaná textília pre prevažne akustické aplikácie. Zloženie: 90% -recyklované polyesterové vlákna a 10% BICO vlákna.

Tento článok vyšiel v časopise INTRO

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Retex

Tématické odbory

reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama