vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Vydarená rekonštrukcia: Zo stajne vznikol príjemný apartmán

Zverejnené: 30. 4. 2020

Do apartmánu Petry Winter sa vchádza cez krásny a starostlivo udržiavaný vnútroblok, vlastný byt sa potom rozkladá na niekoľkých poschodiach a jeho jednotlivé časti sú spojené terasami - menšími aj väčšími. Z tohto nezvyčajného nádvoria na vás dýchne skôr vidiecka idylka. Je tu pokoj a ticho, ktoré inde v rušnom Mníchove nezažijete.

Petra Winter je šéfredaktorkou obľúbeného nemeckého časopisu Madame. Vo svojom mníchovskom byte žije s manželom a päťročným synom Vincentom.

História a súčasnosť

Podľa majiteľky je každá zmena dobrá, aj keď sa trebárs na začiatku javí ako katastrofa - teda aspoň pokiaľ ide o bývanie. Budova, ktorá bola postavená už v roku 1872, bola niekoľkokrát renovovaná a rozširovaná, stále sa s ňou niečo dialo. Tam, kde kedysi boli stajne pre kone a žilo služobníctvo, sú dnes vysoké stropy a zaujímavé kombinácie farieb v zemitých tónoch. Tie k tomuto štýlu architektúry patria.

Nič neskrývali

Aj Petra sa na zmenách domu podieľala. Spoločne s manželom nechali pri rekonštrukcii bytu zámerne odhalené tehlové steny a drevené trámy, ktoré skvele skombinovali práve so sýtymi farbami terakoty, fialovou, červenou a hnedou.

"Každá izba je v inej farbe, čo bol náš zámer. Vychádzali sme z histórie, inšpiráciou nám boli zámocké interiéry - v nich je každá miestnosť farebne odlišná. Myslím si, že výrazné farby sú veľmi dôležité pre vnímanie priestoru aj celkový zážitok z neho. Bez nich by bol náš byt nudný. Béžovú a okrovú sme sa rozhodli prenechať hotelom ..."rozpráva Petra.

Prívetivé a milé

Útulná atmosféra prestupuje celým domom - od kuchyne, jedálne a obývacej izby na prízemí cez spálňu, detskú izbu až po pracovňu a knižnicu v najvyššom poschodí. Najväčšia terasa na streche, spája hlavnú časť bytu s krídlom pre hostí, kde im sú k dispozícii dve izby a dve kúpeľne.

"Po všetkých skúsenostiach s rekonštrukciou môžem rozhodne prehlásiť, že je určite jednoduchšie sa pekne obliecť, ako pekne zariadiť byt," smeje sa majiteľka a dodáva: "Ale stálo to za to a teraz sme tu veľmi spokojní, len keby človek vedel dopredu o všetkých komplikáciách a nástrahách, mohol by sa na problémy lepšie pripraviť. Ale to by zasa nebol skutočný život."

Ako z mixéru

Petra sa pri zariaďovaní interiéru bytu inšpirovala hotelmi Soho House v Berlíne a londýnskym Bristolom. Preto tu nájdeme mix najrôznejších štýlov, dizajnu, doplnkov i suvenírov z ciest. Spoločné sú pre nich úplná prirodzenosť a určitý pôvab, ktorý vás očarí. V kúpeľni je tiež jedna stena z neomietnutých tehál, na ktorej pozadí vyzerajú vázy s kvetinami a voľne stojaca vaňa na nožičkách veľmi efektne a dekoratívne. "Klasické a tradičné riešenia môžu byť samozrejme krásne, ale ja osobne aj môj manžel, dávame prednosť bytom, ktoré nejakým spôsobom podčiarkujú osobnosť svojich majiteľov," hovorí Petra.

V kuchyni je oddelený jedálenský kút. Vďaka kamennej podlahe, vkusnej farbe stien a dreveným trámom pôsobí toto miesto veľmi útulne. Krb, teplé farby, lampy a nábytok priestor len príjemne dotvárajú. Hlavnými akcentmi v interiéri sú žlté dizajnové kreslá a kávový stolík pri okne.

"Niekedy sa tak moc sústredíme na výber nového auta, beháme po obchodoch kvôli oblečeniu alebo týždne plánujeme dovolenku snov, že úplne zabudneme na vlastný dom či byt. Pritom prostredie, v ktorom žijeme a bývame so svojimi blízkymi každý deň, by malo byť niečím výnimočným a mali by sme sa jeho výberu a zariaďovaniu venovať starostlivo ..." vysvetľuje na záver majiteľka bytu Petra.

Autor: Mirka Vernerová
Foto: WestwingNow

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama