GROHE PHANTOM BLACK
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Vyhlásenie víťaza prvého ročníka Ceny časopisu INTRO

Zverejnené: 8. 9. 2023

V tohtoročnom, historicky prvom ročníku Ceny časopisu INTRO bolo nominovaných celkom 38 českých a slovenských architektonických diel, do užšieho výberu postúpilo 12 z nich. Slávnostné vyhlásenie víťaza prebehne 12. septembra 2023 o 19.30 hod. v rámci odovzdávania cien Architekt roku v Centre architektúry a mestského plánovania (CAMP) v Prahe.

Vinárstvo Lahofer / Chybík + Krištof

Na Cenu časopisu INTRO bolo nominovaných 38 realizácií z Českej republiky a Slovenska. Ide o diela, ktoré boli po predchádzajúcom starostlivom výbere publikované v časopise INTRO, a to od marca 2020 (INTRO 11) do marca 2023 (INTRO 20), teda v rámci posledného uzavretého materiálového cyklu. Z tejto skupiny – do ktorej neboli zaradené realizácie, na vzniku ktorých sa podieľali členovia redakčnej rady INTRA – sa do užšieho výberu dostalo týchto 12 realizácií:

Dostavba Juhočeskej vedeckej knižnice / Kuba & Pilař architekti
Dostavba Juhočeskej vedeckej knižnice / Kuba & Pilař architekti
 • Obytná zostava v záhrade / d3D
 • Tree House / Jan Tyrpekl
 • Vinárstvo Lahofer / Chybík + Krištof
 • Dom V / Martin Skoček
 • Dom v ruine / ORA
 • Fakulta humanitných štúdií UK, prestavba menzy internátu 17. listopadu / Kuba & Pilař architekti
 • Dostavba Juhočeskej vedeckej knižnice / Kuba & Pilař architekti
 • Park Zdeňka Kopala / Eva Wagnerová, ENVICONS
 • Centrála ČSOB – SHQ / Chalupa architekti
 • Sadrovňa v Kravsku / ORA
 • Pamätník Jana Palacha vo Všetatoch / MCA ateliér
 • Zázemie cintorína v Litomyšli / Kuba & Pilař architekti
Dom v ruine / ORA
Dom v ruine / ORA

Prečo ďalšia cena za architektúru?

„Časopis INTRO sa už od roku 2016 snaží mapovať svetovú architektonickú scénu s cieľom zvýšiť záujem verejnosti o architektúru a pozdvihnúť jej úroveň. Za dobu existencie nášho časopisu vzniklo u nás i vo svete mnoho pozoruhodných realizácií, ktoré sú právom považované za nasledovaniahodné príklady kvalitnej architektúry. O takých príkladoch by sa malo nielen písať, ale tiež by mali byť po zásluhe ocenené,“ vysvetľuje Jan Hejhálek, vydavateľ časopisu INTRO.

Tree House / Jan Tyrpekl
Tree House / Jan Tyrpekl

Kto rozhoduje a rozhodne

Na výbere realizácií, ktoré sa dostanú na stránky časopisu INTRO, sa podieľajú nielen naši redaktori na čele so šéfredaktorom Martinom Vernerom, ale aj redakčná rada v zložení Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Ján Stempel, Peter Stolín a Petr Šmídek. Zo skupiny nominovaných diel, ktoré redakcia a redakčná rada zaradila do užšieho výberu, vyberie konečného víťaza Petr Volf, novinár a spisovateľ zaoberajúci sa výtvarným umením, architektúrou a dizajnom. Cenu časopisu INTRO odovzdá šéfredaktor časopisu Martin Verner 12. septembra 2023 v priestoroch CAMP v Prahe.

Centrála ČSOB – SHQ / Chalupa architekti
Centrála ČSOB – SHQ / Chalupa architekti

Medzinárodné ocenenie

Cena bude udeľovaná každoročne najlepšej realizácii publikovanej v časopise INTRO za posledný rok, do prvého ročníka boli nominované realizácie publikované v INTRA v posledných troch rokoch.

„Pretože ide o prvý ročník tejto ceny, rozhodli sme sa zaradiť medzi nominované aj staršie realizácie – teda tie, ktoré sme v INTRE publikovali už od roku 2020. V budúcich ročníkoch už budeme vyberať len diela publikované za posledný rok, zameriame sa však nielen na Česko a Slovensko, ale na celý stredoeurópsky priestor,“ uzatvára Jan Hejhálek.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív INTRO
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama