THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 2.7.

Využitie a vsakovanie dažďovej vody

Zverejnené: 19. 8. 2009

Využívanie dažďovej vody znamená nielen úspory financií za vodné, ale tiež šetrnejšie správanie k životnému prostrediu. Pokiaľ vodu nemôžeme využiť ani vypustiť, ponúka sa v dobrých geologických podmienkach možnosť vsakovania.

V súčasnej dobe rastie snaha o vsakovanie a využitie dažďových vôd z urbanizovaných mestských plôch z dôvodov obmedzenia veľkosti povrchového odtoku do kanalizačnej siete. To je ďalší dôvod prečo s dažďovou vodou, ktorá nám zdarma spadne z neba, niečo robiť.

Prečo využívať dažďovú vodu?

Hlavným dôvodom je možnosť využitia zachytenej dažďovej vody v domácnostiach a ušetrenie nákladov za pitnú vodu. Dažďová voda je vhodná na zavlažovanie záhrady, splachovanie toaliet, prípadne na pranie bielizne.

Pokiaľ uprednostňujeme skôr vsakovanie dažďových vôd ako akumuláciu, je hlavným dôvodom zníženie prietokov v kanalizácii za dažďa. Pokiaľ geologické podmienky nedovoľujú vsakovanie použiť, je potrebné dažďovú vodu najskôr zachytiť do akumulačnej nádrže a potom riadene odpúšťať do kanalizácie.

Správne navrhnutý systém

Či sa už jedná o retenciu alebo vsakovanie dažďovej vody, vždy je dôležité mať pred nádržou osadený kvalitný filter nečistôt. Filter zaistí správnu funkčnosť celého systému a zároveň výrazne predĺži jeho životnosť.


Príklad kombinácie správneho využitia a vsakovania dažďovej vody

Pokiaľ požadujeme vyššiu kvalitu predčistenia zachytenej vody, je lepší pred nádrž umiestniť filter so sedimentačným priestorom.

Akumulačná nádrž

V súčasnej dobe je najpoužívanejším materiálom menších akumulačných nádrží o objeme 4 000 až 14 000 litrov polyethylén alebo sklolaminát. Hlavnou prednosťou týchto materiálov je jednoduchá manipulácia na stavbe bez použitia ťažkej techniky. Nádrže väčších objemov sú už cenovo výhodnejšie z betónu.


Polyethylénová akumulačná nádrž o objeme 4000 litrov

Čerpanie

Dôležitým prvkom, ktorý nám sprostredkuje kontakt medzi zachytenou dažďovou vodou a jej ďalším využitím je čerpadlo. Plnoautomatické domáce vodárne na dažďovú vodu sa postarajú o všetko potrebné. Vodáreň si sama stráži aktuálny stav vody v nádrži a v prípade potreby prepína na vodu z domového rozvodu.

Predčistenie

Množstvo akumulačných nádrží má už vo vstupnej šachte umiestnený filter hrubých nečistôt. Pokiaľ ale potrebujeme dažďovú vodu ešte čistejšiu a nestačí nám integrovaný filter, potom môžeme pred nádrž navyše umiestniť filtračno-sedimentačnú šachtu.


Domáca vodáreň na dažďovú vodu

Čo s prebytkom dažďovej vody

Pokiaľ to miestne podmienky dovoľujú, tak je najlepšou voľbou vsakovanie. V prípadoch, keď už to možné nie je, je riešením retencia a pomalé odpúšťanie dažďovej vody do kanalizácie.

Spoločnosť Aquion s.r.o. má dlhoročné skúsenosti a dodáva systémy, ktoré sú navrhnuté podľa finančných možností stavebníka na účely použitia stavby. Naše skúsenosti môžete tiež využiť pri spracovaní projektov alebo hydraulických modelov vodovodných a stokových sietí.

Autor: Ing. Pavel Jirák
Foto: Archiv firmy
reklama

Nové

Tohtoročné leto zvládnete vďaka vonkajším žalúziám bez klimatizácie!

Tohtoročné leto zvládnete vďaka vonkajším žalúziám bez klimatizácie!

Aktualizované 1.7. Tešíte sa na prvé letné lúče, ale zároveň sa obávate, že sa z vášho domova opäť stane neznesiteľný skleník? Prehrievaniu interiérov je možné jednoducho zabrániť inštaláciou vonkajších žalúzií, ktoré vás ochránia pred nežiaducim teplom a zároveň… ísť na článok

SmetaNová sála: nová éra Smetanovej Litomyšle pod taktovkou Josefa Pleskota

SmetaNová sála: nová éra Smetanovej Litomyšle pod taktovkou Josefa Pleskota

Zverejnené 27.6. Usporiadatelia festivalu Smetanova Litomyšl urobili zásadný krok. Na druhom zámockom nádvorí Štátneho zámku Litomyšl vyrastie unikátna mobilná operná a koncertná sála. Projekt, ktorý navrhol renomovaný architekt Josef Pleskot, prinesie modernú scénu… ísť na článok

Brno ukázalo podobu moderného turistického centra. Architektúra, ktorá reaguje, prepája a kultivuje

Brno ukázalo podobu moderného turistického centra. Architektúra, ktorá reaguje, prepája a kultivuje

Zverejnené 2.7. Priestoru nového turistického centra v blízkosti brnianskeho hlavného námestia dominujú jedinečné farebné panely, ktoré neprehliadne z ulice žiaden okoloidúci. Autorom návrhu nového Turistického informačného centra TIC Brno je architektonické štúdio… ísť na článok

reklama