Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 13.8.

Wienerberger ocenil najlepšie medzinárodné projekty v súťaži Brick Award 2022

Zverejnené: 20. 6. 2022

„Je pre nás nesmierne dôležité poskytovať platformu pre výnimočnú architektúru. Najmä v turbulentných časoch je nevyhnutné, aby sme zostali zameraní na udržateľnú budúcnosť, v čom nám pomáha práve Brick Award. Prihlásené projekty boli opäť výnimočné, jedinečné a inovatívne,“ hodnotí tento ročník Heimo Scheuch, generálny riaditeľ spoločnosti Wienerberger AG.

Cieľom tejto medzinárodnej súťažnej prehliadky, ktorá sa koná každé dva roky, je nájsť inšpiráciu v pozoruhodných projektoch a skúmať nové spôsoby výstavby. „Našou snahou je podporovať diskusiu o udržateľných koncepciách návrhov so zámerom premeniť vizionársku architektúru na skutočnosť s využitím stavebných materiálov z hliny. V posledných rokoch sa preto pozornosť sústredila na projekty, ktoré poskytujú odpovede na výzvy spojené so zmenou klímy a hospodárenie s obmedzenými prírodnými zdrojmi. Víťazné projekty poukázali najmä na to, ako sa architekti môžu vysporiadať s rastúcimi požiadavkami a právnym rámcom pre ekologickú stavebnú kultúru, energetickú účinnosť, udržateľnosť a ochranu historických pamiatok,“ vysvetľuje Heimo Scheuch.

Víťazov vybrala medzinárodná porota

Víťazov v súťaži Brick Award 22 vybrala porota zložená z piatich medzinárodne uznávaných architektov: Jesper Gottlieb (Dánsko), Tina Gregorič (Slovinsko), Ingrid van der Heijden (Holandsko), Wilfried Kuehn (Nemecko) a Brigitte Shim (Kanada). Počas výberového procesu zohľadnila kultúrny kontext a tradičné lokálne stavebné metódy. Vzhľadom na zmeny životného štýlu súvisiace s pandémiou sa porota zhodla na tom, že po prvýkrát by sa mal klásť dôraz najmä na kvalitu života. Chceli by ľudia v tejto budove pracovať, tráviť tu voľný čas či rodinné chvíle? Ocenenie za svoju priekopnícku tehlovú architektúru získalo päť architektonických firiem z Ekvádoru, Švajčiarska, Číny a Francúzska. Víťazi zaujali esteticky príťažlivými, sofistikovanými koncepciami a udržateľnými, na budúcnosť orientovanými stavebnými metódami.

Porota vybrala víťazov z užšej nominácie 50 projektov. Ocenenia sa udeľovali v 5 kategóriách: Feeling at home (rodinné a bytové domy – 8 nominácií), Living together (verejné a spoločensky prospešné stavby, verejné priestory – 12 nominácií), Working together (administrativne a industriálne stavby – 8 nominácií), Sharing public spaces (začlenenie stavieb do verejného priestoru, celkové riešenie verejného priestoru – 13 nominácií) a Building outside the box (kategória zameraná na inovatívne architektonické koncepty a spôsoby použitia tehál a nových stavebných technológií – 9 nominácií).

Víťaz kategórií „The Grand Prize“ a „Sharing public space“: Imperial Kiln Museum – Múzeum cisárskych pecí v meste Jingdezhen (Čína)

1. kategórie The Grand Prize“ a „Sharing public space“ Imperial Kiln Museum (Čína)_1_s
1. kategórie The Grand Prize“ a „Sharing public space“ Imperial Kiln Museum (Čína)_1_s

Múzeum cisárskych pecí bolo navrhnuté štúdiom Zhu Pei priamo pri ruinách cisárskej pece z dynastie Ming. Komplex múzea tvorí osem parabolických tehlových klenieb vrátane dvoch prízemných a piatich podzemných výstavných sál. Všetky klenby v tvare cigary sa mierne líšia výškou, dĺžkou a zaoblením a boli vytvorené podľa vzoru tradičných pecí. Sú usporiadané vedľa seba na pozemku v mierne nesúrodom zoskupení so severojužnou orientáciou. Budovy sú poprepájané nádvoriami, ktoré prepúšťajú denné svetlo do suterénov. Klenby pozostávajú z dvojplášťových tehlových stien postavených tradičným spôsobom a následne vyplnených betónom. Na výstavbu sa použilo 2,8 milióna tehál, pričom sa využili nielen nové tehly, ale aj tehly, ktoré sa zachovali z demolácie pecí. Tento výnimočný projekt ponúka všetko, čo sa od verejného priestoru vyžaduje.

Lokalita: Jingdezhen, Čína
Architekti: Studio Zhu Pei, Architectural Design & Research Insitute of Tsinghua University
Copyrights: Schranimage, Studio Zhu Pei

Víťaz kategórie „Feeling at home“: The House that Inhabits – Produktívne mestské bývanie (Ekvádor)

2. kategória„Feeling at home“ The House that Inhabits – Produktívne mestské bývanie (Ekvádor)_1_s
2. kategória„Feeling at home“ The House that Inhabits – Produktívne mestské bývanie (Ekvádor)_1_s

Architektonický kolektív Natura Futura považuje stavbu House that Inhabits nachádzajúcu sa v ekvádorskom Babahoyo za vyjadrenie, ktoré nielenže oponuje komercializácii mesta odsúvajúc mnohých ľudí na okraj spoločnosti, ale ktoré zároveň dáva tehle nielen symbolickú, ale aj stavebnú funkciu. Tento tradičný stavebný materiál sa väčšinou spája s chudobnejšími vrstvami obyvateľstva – často sa skrýva, omieta a natiera. Architekti chcú týmto projektom demonštrovať hodnotu tehly ako materiálu pre živé, obývateľné mesto. Na prízemí budovy sa nachádzajú obchodné priestory a na hornom poschodí byt a päť miestností, v ktorých sídli vzdelávacia inštitúcia. Pásy strešných okien a úzka chodba pozdĺž vonkajších stien prepúšťajú denné svetlo. Strešná konštrukcia je z dreva – z materiálu, ktorý je tiež spájaný s chudobou. Rozsah tohto projektu siaha ďaleko za steny budovy. Upozorňuje na malé iniciatívy, ktoré rozširujú definíciu budov so zmiešaným využitím, a tak pozitívne prispievajú ku kvalite mestského života v centre moderného mesta.

Lokalita: Babahoyo, Ekvádor
Architekti: Natura Futura
Copyrights: José Fernando Gómez

Víťaz kategórie „Living together“: 88 bytových jednotiek + 1 prevádzka - Rue Danton, Pantin (Francúzsko)

3. kategória „Living together“ 88 bytových jednotiek + 1 prevádzka - Rue Danton, Pantin (Francúzsko)_1_s
3. kategória „Living together“ 88 bytových jednotiek + 1 prevádzka - Rue Danton, Pantin (Francúzsko)_1_s

V Pantine, severovýchodnom predmestí Paríža vo Francúzsku, postavila spoločnosť Avenier Cornejo architectes tri budovy pri kanáli Canal de l'Ourcq. Nachádza sa tam spolu 88 bytov, sú usporiadané do polkruhu a vytvárajú malé nádvorie, ktoré sa otvára smerom ku kanálu. Tretí blok je na západnej strane ulice: má jedno poschodie navyše a obchodné priestory na prízemí. Všetky tri budovy majú približne rovnaké proporcie, ale dizajn každej z nich je určený tvarom pozemku a ich orientáciou smerom ku kanálu. Okenné časti sú osadené v kontrastnej flámskej väzbe, pričom tehly uložené naprieč sú trochu zapustené, aby vytvárali reliéfny efekt. Architekti zvolili tri farby tehál, ktoré sú inšpirované bledožltou farbou mlynov Grands Moulins de Pantin postavených v roku 1884, ktoré sa nachádzajú len o niečo ďalej na západ. Aj kov použitý na okenné rámy a zábradlia má na každom bloku inú farbu: červené tehly dopĺňajú sivé kovové detaily, svetlosivé tehly sú doplnené zeleným kovom a tmavosivé hnedým. Rovnaké tehly boli použité aj na vydláždenie cesty. Komplex je úspešnou syntézou jednoty a rozmanitosti.

Lokalita: Pantin, Francúzsko
Architekti: Avenier Cornejo Architects
Copyrights: Schnepp Renou

Víťaz kategórie „Working together“: 2226 Emmenweid (Švajčiarsko)

4. kategória „Working together“ 2226 Emmenweid (Švajčiarsko)_1_s
4. kategória „Working together“ 2226 Emmenweid (Švajčiarsko)_1_s

Názov "2226 Emmenweid" pochádza z technologickej koncepcie budovy, ktorá zabezpečuje stabilnú vnútornú teplotu medzi 22 a 26 ˚C. Štvorpodlažná budova, ktorú navrhol ateliér Baumschlager Eberle Architekten vo švajčiarskom meste Emmenbrücke, vyniká svetlou vápennou omietkou a pravidelným usporiadaním veľkých okien osadených hlboko v stenách. Jej mohutnosť zvýrazňuje valbová strecha so zarovnanými hranami. Zapustená časť vo fasáde vytvára výraznú horizontálnu líniu, ktorá dáva štruktúru masívnemu bloku a vytvára vzťah so susednými budovami. Pôdorys budovy je jednoduchý a navrhnutý tak, aby umožňoval široké spektrum využitia. Konštrukcia stien pozostáva z dvoch vrstiev tehál, z ktorých každá má hrúbku 36,5 cm. Boli použité veľké tehlové bloky, ktoré zaisťujú efektívnu difúziu vodných pár a majú výbornú tepelnouakumulačnú schopnosť, ktorá významne prispieva k stabilite vnútornej klímy. Okrem priestorových a atmosférických kvalít demonštruje 2226 Emmenweid, že pri výstavbe komerčných kancelárií je možný nový spôsob myslenia, ktorý sa zameriava na dlhú životnosť stavby a celoročnú i celodennú stabilitu vnútorného prostredia.

Lokalita: Emmenbrücke, Švajčiarsko
Architekti: Baumschlager Eberle Architekten
Copyrights: obrázky 1-3: René Dürr, obrázok 4: Max Carlo Kohal

Víťaz kategórie „Building out of box“: Tsingpu Yangzhou Retreat (Čína)

5. kategória „Building out of box“ Tsingpu Yangzhou Retreat (Čína)_1_s
5. kategória „Building out of box“ Tsingpu Yangzhou Retreat (Čína)_1_s

Na tomto mieste kedysi žili rybári a poľnohospodári. Pred začatím výstavby sa tu nachádzal sklad a niekoľko malých domčekov. Projektantom sa podarilo spojiť domčeky s luxusným hotelom s odkazom na tradičnú čínsku architektúru. Pozemok je rozdelený do mriežky tehlových stien, ktorá odkazuje na tradičné čínske domy s nádvoriami. S výnimkou dvojpodlažného domu s nádvorím, v ktorom sa nachádza knižnica a niekoľko izieb pre hostí, sú všetky budovy v rámci mriežky jednopodlažné. Tehlové steny obklopujú všetky funkčné plochy vrátane štyroch záhrad. Tehlové murivo je čiastočne uzavreté a čiastočne otvorené. Otvory v stene ponúkajú postupné výhľady do rôznych terás recepcie, reštaurácie a izieb pre hostí. Pri prechádzaní budovou sa otvárajú mnohotvárne priestory a výhľady na krajinu. Tento víťazný projekt v kategórii Building outside the box odkazuje na tradičnú architektúru regiónu. Zároveň však preukazuje silný záväzok k udržateľnosti a environmentálnej zodpovednosti recykláciou a opätovným využitím zachovaných tehál.

Lokalita: Shanghai, Čína
Architekti: Neri&Hu Design and Research Office
Copyrights: Pedro Pegenaute

Viac fotografií a informácií na www.brickaward.com

O spoločnosti Wienerberger

Wienerberger je najväčším svetovým výrobcom tehliarskych výrobkov (Porotherm, Terca), lídrom na trhu s keramickými strešnými krytinami (Koramic, Tondach) v Európe a popredným výrobcom betónovej dlažby (Semmelrock) v strednej a východnej Európe. Spoločnosť patrí medzi významných európskych dodávateľov potrubných systémov (keramické rúry Steinzeug-Keramo a plastové rúry Pipelife). Wienerberger prevádzkuje 215 výrobných závodov v 28 krajinách. V roku 2021 dosiahla spoločnosť tržby vo výške 4,0 miliardy eur a EBITDA vo výške 671 miliónov eur.

Úspech spoločnosti Wienerberger, ktorá sa môže pochváliť 200-ročnou históriou, sa spája s prírodným stavebným materiálom – tehlou. Dnes však spoločnosť ponúka viac ako tehlu: Wienerberger je medzinárodne obchodovateľná spoločnosť (Vienna Stock Exchange). Ako jediná nadnárodná spoločnosť vyrába všetko potrebné na postavenie hrubej stavby od základov až po strop: od tehál cez obkladové tehly a strešnú krytinu, cez keramické a plastové rúry až po betónovú a keramickú dlažbu.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Wienerberger
reklama

Nové

Veľkoformátové tvárnice a panely z pórobetónu Ytong a vápenno-piesku Silka dovoľujú stavať rýchlo a kvalitne široké spektrum stavieb

Veľkoformátové tvárnice a panely z pórobetónu Ytong a vápenno-piesku Silka dovoľujú stavať rýchlo a kvalitne široké spektrum stavieb

Zverejnené 10.8. Výstavba je tak z pohľadu investora, architekta aj realizačnej firmy jednoduchá a veľmi presná. Dajú sa u nej kombinovať veľké aj malé formáty z jedného materiálu a investor vďaka tomuto spojeniu získa kvalitnú hrubú stavbu z moderného stavebného… ísť na článok

Obklady do kúpeľne. Novým trendom sú imitácie drahých kovov, patchwork aj epoxidové škáry

Obklady do kúpeľne. Novým trendom sú imitácie drahých kovov, patchwork aj epoxidové škáry

Zverejnené 13.8. Kúpeľňa patrí k najdôležitejším miestnostiam v domácnosti. Čaká vás jej rekonštrukcia alebo ju zariaďujete takzvane od začiatku? Výborne! Poradíme vám, ako vybrať obklady, ktoré ju zmenia na nepoznanie a dodajú priestoru šmrnc. ísť na článok

Veľkým hitom je umývadlo na pracovnej doske. Ako ho správne pripevniť?

Veľkým hitom je umývadlo na pracovnej doske. Ako ho správne pripevniť?

Zverejnené 12.8. Umývadlo umiestnené na doske je v súčasnej dobe veľmi módne a vzhľadu kúpeľne dodá eleganciu. Inštalácie sa netreba obávať, zvládne to trochu zručnejší domáci majster. ísť na článok

reklama