Nízka hmotnosť v kombinácii s veľkou pevnosťou predstavuje spojenie materiálových vlastností, ktoré v moderných technológiách nachádzajú pravidelne nezastupiteľné uplatnenie. Či sa už obzrieme po aplikáciach v letectve, kozmickom výskume alebo automobilovom priemysle. Podobné tendencie môžme sledovať aj na poli moderného stavebníctva. Ľahké materiály majú spravidla vysoký tepelný odpor a výborne fungujú ako tepelné izolanty, vykazujú väčšinou ľahkú opracovateľnosť, znižujú prácnosť, náklady na transport atď. Majú ale súčasne vlastnosti, ktoré ich aplikáciu v určitej oblasti obmedzujú alebo aj celkom vylučujú. Sú to horľavosť (u organických stavebnín), citlivosť na kontakt s vodou, nízky akustický útlm, vysoká obstarávacia cena a predovšetkým nízka pevnosť v tlaku.
Tvárnice YTONG
Systém YTONG
Stavebný materiál YTONG je so svojou objemovou hmotnosťou 400 kg/m3 najľahšou stavebninou bežne používanou pre masívne murovanie.
Jeho štruktúra pripomínajúca štruktúru veľmi pevných a neobyčajne namáhaných vtáčích kostí je priestorovou škrupinou, ktorá napriek svojej veľmi nízkej objemovej hmotnosti vykazuje veľmi vysokú pevnosť vo všetkých smeroch možného namáhania. Znamená to, že bez ohľadu na spôsob a orientáciu uloženia do konštrukcie, garantuje tento materiál stále rovnaké vlastnosti. Táto skutočnosť vylučuje neodborné použitie, omyly a nedopatrenia, ako tomu býva u iných vysoko sofistikovaných moderných stavebných materiálov.
Bytový dom zo systému YTONG
Každý centimeter štvorcový materiálu YTONG je schopný preniesť zaťaženie zodpovedajúce hmotnosti 20 kg. Len pre predstavu: Jeden meter obvodového muriva hrúbky 37,5 cm prenesie zaťaženie, ktorým v gravitačnom poli pôsobí 75 000 kg. Jedna bežná obvodová tvárnica dĺžky 60 cm „unesie" teda plno naloženú Tatru 813. Tieto čísla sú bezpochyby úctyhodné a svojím spôsobom naznačujú možnosti použitia materiálu YTONG.
Rodinný dom zo systému YTONG
Kombinácia vyššie popísaných vlastností predurčuje YTONG pre použitie pri stavbách budov pre bývanie až do výšky 5-tich poschodí ako samonosná konštrukcia, teda bez potreby ďalších oporných konštrukcií. V kombinácii so železobetónovou alebo oceľovou nosnou konštrukciou nie je počet poschodí ničím obmedzený. Hodnoty jeho tepelnoizolačných vlastností, ktoré sú len 2,5 x nižšie než vlastnosti špeciálnych izolačných materiálov ako napr. penového expandovaného polystyrénu alebo minerálnych vlákien, umožňujú stavbu vonkajších konštrukcií masívnym spôsobom bez dodatočného zateplenia, bez komplikovaných a v praxi bohužiaľ často chybne uskutočnených sendvičových skladieb vonkajšieho muriva.
Rodinný dom zo systému YTONG
Skutočnosť, že staviteľ pri tomto spôsobe výstavby šetrí čas a peniaze, je samozrejmosťou, ktorá stála niekedy dávno na listine predstáv a cieľov tvorcov stavebného materiálu YTONG.