Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 3.10.

YTONG - Ľahký a pevný

Zverejnené: 4. 6. 2008

Pórobetón YTONG, ktorý sa často používa pre hrubú výstavbu, môže byť použitý až do výšky piatich poschodí ako samonosná konštrukcia - teda bez potreby podporných konštrukcií. V kombinácii so železobetónovou alebo oceľovou nosnou konštrukciou nie je počet poschodí obmedzený. Hodnoty jeho tepelnoizolačných vlastností sú len 2,5 krát nižšie než sú u špeciálnych izolačných materiálov (foamed expanded polystyrene or mineral wool), čo umožňuje stavbu bez dodatočného zatepľovania.

Nízka hmotnosť v kombinácii s veľkou pevnosťou predstavuje spojenie materiálových vlastností, ktoré v moderných technológiách nachádzajú pravidelne nezastupiteľné uplatnenie. Či sa už obzrieme po aplikáciach v letectve, kozmickom výskume alebo automobilovom priemysle. Podobné tendencie môžme sledovať aj na poli moderného stavebníctva. Ľahké materiály majú spravidla vysoký tepelný odpor a výborne fungujú ako tepelné izolanty, vykazujú väčšinou ľahkú opracovateľnosť, znižujú prácnosť, náklady na transport atď. Majú ale súčasne vlastnosti, ktoré ich aplikáciu v určitej oblasti obmedzujú alebo aj celkom vylučujú. Sú to horľavosť (u organických stavebnín), citlivosť na kontakt s vodou, nízky akustický útlm, vysoká obstarávacia cena a predovšetkým nízka pevnosť v tlaku.

Tvárnice YTONG
Tvárnice YTONG
Systém YTONG
Systém YTONG

Stavebný materiál YTONG je so svojou objemovou hmotnosťou 400 kg/m3 najľahšou stavebninou bežne používanou pre masívne murovanie.

Jeho štruktúra pripomínajúca štruktúru veľmi pevných a neobyčajne namáhaných vtáčích kostí je priestorovou škrupinou, ktorá napriek svojej veľmi nízkej objemovej hmotnosti vykazuje veľmi vysokú pevnosť vo všetkých smeroch možného namáhania. Znamená to, že bez ohľadu na spôsob a orientáciu uloženia do konštrukcie, garantuje tento materiál stále rovnaké vlastnosti. Táto skutočnosť vylučuje neodborné použitie, omyly a nedopatrenia, ako tomu býva u iných vysoko sofistikovaných moderných stavebných materiálov.

Bytový dom zo systému YTONG
Bytový dom zo systému YTONG

Každý centimeter štvorcový materiálu YTONG je schopný preniesť zaťaženie zodpovedajúce hmotnosti 20 kg. Len pre predstavu: Jeden meter obvodového muriva hrúbky 37,5 cm prenesie zaťaženie, ktorým v gravitačnom poli pôsobí 75 000 kg. Jedna bežná obvodová tvárnica dĺžky 60 cm „unesie" teda plno naloženú Tatru 813. Tieto čísla sú bezpochyby úctyhodné a svojím spôsobom naznačujú možnosti použitia materiálu YTONG.

Rodinný dom zo systému YTONG
Rodinný dom zo systému YTONG

Kombinácia vyššie popísaných vlastností predurčuje YTONG pre použitie pri stavbách budov pre bývanie až do výšky 5-tich poschodí ako samonosná konštrukcia, teda bez potreby ďalších oporných konštrukcií. V kombinácii so železobetónovou alebo oceľovou nosnou konštrukciou nie je počet poschodí ničím obmedzený. Hodnoty jeho tepelnoizolačných vlastností, ktoré sú len 2,5 x nižšie než vlastnosti špeciálnych izolačných materiálov ako napr. penového expandovaného polystyrénu alebo minerálnych vlákien, umožňujú stavbu vonkajších konštrukcií masívnym spôsobom bez dodatočného zateplenia, bez komplikovaných a v praxi bohužiaľ často chybne uskutočnených sendvičových skladieb vonkajšieho muriva.

Rodinný dom zo systému YTONG
Rodinný dom zo systému YTONG

Skutočnosť, že staviteľ pri tomto spôsobe výstavby šetrí čas a peniaze, je samozrejmosťou, ktorá stála niekedy dávno na listine predstáv a cieľov tvorcov stavebného materiálu YTONG.

1 Petr Mareček, Xella Porobeton CZ, Hrušovany
Autor: Petr Mareček<sup>1</sup>
Foto: Archiv firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Renesancia pražského brownfieldu alebo príbeh Masaryčky s jedinečnou a úplne originálnou architektúrou

Renesancia pražského brownfieldu alebo príbeh Masaryčky s jedinečnou a úplne originálnou architektúrou

Zverejnené 3.10. „Masaryčka“ je zľudoveľý názov Masarykovej stanice, ktorá vznikla v 40. Rokoch 19. Storočia na okraji Nového Mesta Pražského. V tomto roku bola dokončená obnova okolitého brownfieldu. Autorom víťazného návrhu prvej fázy, ktorá zahŕňa výstavbu… ísť na článok

Chata v Českom raji

Chata v Českom raji

Zverejnené 2.10. Na malebnom okraji Hrubej Skaly vyrástol súčasný víkendový dom navrhnutý tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chránenej krajinnej oblasti Český raj. Návrh rešpektuje historicky bohaté prostredie aj prírodné krásy regiónu, zatiaľ čo poskytuje… ísť na článok

Moderné bývanie s dušou vidieka. Ako sa do pôvodnej stavby podarilo vdýchnuť vzdušnosť a svetlo

Moderné bývanie s dušou vidieka. Ako sa do pôvodnej stavby podarilo vdýchnuť vzdušnosť a svetlo

Zverejnené 1.10. Rozľahlá záhrada, susedia ďaleko, zato les blízko. Znie to takmer ako utópia, ale manželský pár, ktorý kúpil starú vidiecku stavbu v južných Čechách, ju dokázal premeniť v realitu vďaka dizajnovému štúdiu Miramari z Prahy spoločne s arch. Františkom… ísť na článok

reklama