PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 24.11.

YTONG - Ľahký a pevný

Zverejnené: 4. 6. 2008

Pórobetón YTONG, ktorý sa často používa pre hrubú výstavbu, môže byť použitý až do výšky piatich poschodí ako samonosná konštrukcia - teda bez potreby podporných konštrukcií. V kombinácii so železobetónovou alebo oceľovou nosnou konštrukciou nie je počet poschodí obmedzený. Hodnoty jeho tepelnoizolačných vlastností sú len 2,5 krát nižšie než sú u špeciálnych izolačných materiálov (foamed expanded polystyrene or mineral wool), čo umožňuje stavbu bez dodatočného zatepľovania.

Nízka hmotnosť v kombinácii s veľkou pevnosťou predstavuje spojenie materiálových vlastností, ktoré v moderných technológiách nachádzajú pravidelne nezastupiteľné uplatnenie. Či sa už obzrieme po aplikáciach v letectve, kozmickom výskume alebo automobilovom priemysle. Podobné tendencie môžme sledovať aj na poli moderného stavebníctva. Ľahké materiály majú spravidla vysoký tepelný odpor a výborne fungujú ako tepelné izolanty, vykazujú väčšinou ľahkú opracovateľnosť, znižujú prácnosť, náklady na transport atď. Majú ale súčasne vlastnosti, ktoré ich aplikáciu v určitej oblasti obmedzujú alebo aj celkom vylučujú. Sú to horľavosť (u organických stavebnín), citlivosť na kontakt s vodou, nízky akustický útlm, vysoká obstarávacia cena a predovšetkým nízka pevnosť v tlaku.

Tvárnice YTONG
Tvárnice YTONG
Systém YTONG
Systém YTONG

Stavebný materiál YTONG je so svojou objemovou hmotnosťou 400 kg/m3 najľahšou stavebninou bežne používanou pre masívne murovanie.

Jeho štruktúra pripomínajúca štruktúru veľmi pevných a neobyčajne namáhaných vtáčích kostí je priestorovou škrupinou, ktorá napriek svojej veľmi nízkej objemovej hmotnosti vykazuje veľmi vysokú pevnosť vo všetkých smeroch možného namáhania. Znamená to, že bez ohľadu na spôsob a orientáciu uloženia do konštrukcie, garantuje tento materiál stále rovnaké vlastnosti. Táto skutočnosť vylučuje neodborné použitie, omyly a nedopatrenia, ako tomu býva u iných vysoko sofistikovaných moderných stavebných materiálov.

Bytový dom zo systému YTONG
Bytový dom zo systému YTONG

Každý centimeter štvorcový materiálu YTONG je schopný preniesť zaťaženie zodpovedajúce hmotnosti 20 kg. Len pre predstavu: Jeden meter obvodového muriva hrúbky 37,5 cm prenesie zaťaženie, ktorým v gravitačnom poli pôsobí 75 000 kg. Jedna bežná obvodová tvárnica dĺžky 60 cm „unesie" teda plno naloženú Tatru 813. Tieto čísla sú bezpochyby úctyhodné a svojím spôsobom naznačujú možnosti použitia materiálu YTONG.

Rodinný dom zo systému YTONG
Rodinný dom zo systému YTONG

Kombinácia vyššie popísaných vlastností predurčuje YTONG pre použitie pri stavbách budov pre bývanie až do výšky 5-tich poschodí ako samonosná konštrukcia, teda bez potreby ďalších oporných konštrukcií. V kombinácii so železobetónovou alebo oceľovou nosnou konštrukciou nie je počet poschodí ničím obmedzený. Hodnoty jeho tepelnoizolačných vlastností, ktoré sú len 2,5 x nižšie než vlastnosti špeciálnych izolačných materiálov ako napr. penového expandovaného polystyrénu alebo minerálnych vlákien, umožňujú stavbu vonkajších konštrukcií masívnym spôsobom bez dodatočného zateplenia, bez komplikovaných a v praxi bohužiaľ často chybne uskutočnených sendvičových skladieb vonkajšieho muriva.

Rodinný dom zo systému YTONG
Rodinný dom zo systému YTONG

Skutočnosť, že staviteľ pri tomto spôsobe výstavby šetrí čas a peniaze, je samozrejmosťou, ktorá stála niekedy dávno na listine predstáv a cieľov tvorcov stavebného materiálu YTONG.

1 Petr Mareček, Xella Porobeton CZ, Hrušovany
Autor: Petr Mareček<sup>1</sup>
Foto: Archiv firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Statika stavieb z pórobetónových murovacích materiálov. Minimum pre laikov

Statika stavieb z pórobetónových murovacích materiálov. Minimum pre laikov

Zverejnené 20.11. Každý dobre postavený dom by mal v sebe skĺbiť účel, pevnosť a vzhľad. Zle či nedokonale riešená finálna podoba domu nie je zásadnou prekážkou, často sa jedná len o vec vkusu. Avšak bez správne vyriešenej statiky, nie je možné si predstaviť kvalitný… ísť na článok

Úsporné kotle Hoval ako súčasť modernizácie historických objektov Prahy

Úsporné kotle Hoval ako súčasť modernizácie historických objektov Prahy

Zverejnené 19.11. Nielen široko medializovaný Obecný dom, ale aj pätica ďalších významných pražských budov bola vlani podrobená procesu modernizácie technologického vybavenia. Zámeru, v rámci ktorého má dôjsť k aspoň jedenásťpercentnej úspore prevádzkovej energie,… ísť na článok

Výplň zábradlí balkónov z dosiek CETRIS® - funkčné, bezpečné a estetické riešenie

Výplň zábradlí balkónov z dosiek CETRIS® - funkčné, bezpečné a estetické riešenie

Zverejnené 24.11. Výrazným prvkom bytových domov sú lodžie a balkóny, ktorých poňatie a farebnosť sa podieľajú na utváraní celkového výrazu daného objektu. Vzhľad je ale pritom len jedným z mnohých dôležitých požiadaviek, ktoré musí výplň zábradlí spĺňať. ísť na článok

reklama