Bioklimatická pergola ARTOSI
vyhľadávanie
Dnes je 30.4.

Z ďalšieho zanedbaného územia tzv. brownfields v Prahe vyrastie nová štvrť Hagibor

Zverejnené: 22. 6. 2019

V súčasnosti zanedbané územie v susedstve stanice metra Želivského nahradí nová živá štvrť s názvom Hagibor. Na mieste, ktoré symbolicky ukončí Vinohradskú triedu, vyrastie celkom päť rezidenčných domov spoločne so rovnakým počtom administratívnych budov.

Všetko prepojí centrálny peší bulvár s obchodmi a reštauráciami, ktoré povedie od východu z metra a námestie s multifunkčným kultúrnym centrom. Tu sa bude nachádzať aj sála pre niekoľko stoviek divákov a sídlo orchestru PKF – Prague Philharmonia a managementu tejto umeleckej inštitúcie. Súčasťou novej štvrti Hagibor bude aj obrovský dvojhektárový park. V rámci prvej etapy, ktorej výstavba začne už tento rok na jeseň, vyrastú dva bytové domy Alfa a Beta (ponúknu celkom 168 bytov, ich dokončenie je naplánované na druhú polovicu roku 2021). Investícia do prvej etapy bude predstavovať takmer jednu miliardu korún. Náklady na celý projekt, ktorý už bol schválený aj zo strany Inštitútu plánovania a rozvoja hl. mesta Prahy, prekročí deväť miliárd.

Budúca prestížna adresa?

„Po vzniku novej štvrti DOCK v brownfielde po bývalých libenských dokoch sme sa rozhodli oživiť ďalšie v súčasnosti zanedbané územie v širšom centre Prahy. Lokalita pražského Hagiboru priamo nadväzujúca na Vinohradskú triedu je skutočne unikátna a vidíme v nej veľkú budúcnosť. Našim cieľom je vytvoriť z tohto miesta prestížnu adresu. Aj preto tu nechceme len stavať ďalšie domy, ale aj starostlivo riešime koncepciu celej štvrti. Zo skúseností vieme, že kombinácia bývania a pracovného prostredia sa vzájomne skvelo dopĺňajú, tu sme sa rozšírili aj o kultúrny rozmer,“ vysvetľuje Omar Koleilat, generálny riaditeľ skupiny Crestyl. „V projekte Hagibor kladieme spoločne s architektmi obrovský dôraz na verejný priestor, na jeho funkčnosť, na dostatok mestskej zelene a celkové prepojenie vonkajších priestranstiev s potrebami budúcich obyvateľov a nájomcov kancelárií.“

Široká občianska vybavenosť aj dopravné spojenie

Projekt Hagibor vyrastie na pomedzí žiadaných rezidenčných štvrtí Vinohrady a Strašnice, na konci Vinohradskej triedy pri stanici metra a električiek. V priamom susedstve sa nachádza rozsiahly športový areál s multifunkčnou halou a novo zrekonštruovanými tenisovými kurtmi. Ďalšou možnosťou športového využitia, ale aj odpočinku ponúkne nový obrovský park a verejné plochy v rozlohe dvoch hektárov. Všetka občianska vybavenosť je v blízkom okolí, navyše ďalšia ponuka služieb, obchodov, kaviarní a reštaurácií bude priamou súčasťou projektu. Samozrejmosťou je vybudovanie detského ihriska, počíta sa aj s novou materskou školou. Celá lokalita bude potom napojená na mestské cyklotrasy.

Dôraz na urbanizmus a architektonické riešenie

Na projekt Hagibor sa spojili dve medzinárodné architektonické štúdiá – Bogle Architects, vedené Ianom Boglom (podieľal sa napr. na ikonickom londýnskom mrakodrape Swiss Re Tower prezývanom „Uhorka“), a Ian Bryan Architects (IBA). Spoločne vytvorili vzdušný a svetlý priestor, ktorý bude ponúkať vyváženú kombináciu dizajnu a funkčnosti. Všetko je dobre vyriešené, s rešpektom k okoliu a dôrazom na súkromie budúcich obyvateľov. Zástavba celého v súčasnosti zanedbaného územia bola starostlivo konzultovaná a schválená zo strany Inštitútu plánovania a rozvoja hl. m. Prahy.

Prioritou novej štvrti Hagibor je potom verejný priestor – jeho koncepciu riadi významný krajinársky architekt súčasnosti Michel Desvigne, ktorý prepojí kancelárske a rezidenčné budovy s parkom a všetkými vonkajšími priestranstvami do jedného harmonického celku. Desvigne je autorom urbanistických riešení, verených priestorov a parkov po celom svete, napríklad v Paríži, Tokiu alebo Detroite. Verejné priestranstvo sa stane prirodzeným miestom pre stretávanie a rôzne akcie. V rámci druhej etapy sa za približne štyri roky v areály otvorí aj kultúrno-spoločenské centrum s multifunkčnou sálou, kaviarňou, barom a verejným parkovaním v podzemí. V tejto budove bude sídliť súbor PKF – Prague Philharmonia, ktorý vznikol v roku 1994 z iniciatívy presláveného dirigenta Jiřího Bělohlávka pod názvom Pražská komorná filharmónia.

Autor: tlačová správa
Foto: archív Crestyl Real Estate, s. r. o.
reklama

Nové

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Zverejnené 25.4. Postaviť dom je pre väčšinu z nás veľký životný krok, ktorý sa málokedy opakuje. Často počujeme „staviam raz v živote“, ale čo keď sa pri realizácii zabudne na kľúčové detaily? Alebo sa ušetrí na nevhodnom mieste? Presne na také situácie reaguje… ísť na článok

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Zverejnené 24.4. Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo sú obľúbené predovšetkým v bytovej výstavbe. Výrazne zjednodušiť hrubú stavbu však dokážu aj stavebníkovi amatérovi, o čom sa presvedčil aj pán Ján s rodinou, ktorý sa rozhodol postaviť svojpomocne… ísť na článok

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Zverejnené 30.4. Trendy sa netýkajú len nábytku alebo farieb stien, ale podliehajú ním aj schodiská, ktoré už dávno nie sú len obyčajným spojovacím prvkom medzi poschodiami. Dnes dokážu oživiť interiér, dodať mu jedinečný štýl a stať sa jeho výraznou dominantou. Aké… ísť na článok

reklama