YTONG - Kompletné stavebné riešenie od pivnice po strechu
vyhľadávanie
Dnes je 8.12.

Základná údržba plastového okna pred zimou

Zverejnené: 2. 12. 2019

Pravidelným jesenným servisom plastových okien predídete ich rýchlemu opotrebovaniu aj zbytočným výdavkom za vykurovanie spôsobených zlým tesnením. Pred nástupom zimy však podľa odborníkov postačí vykonať nasledujúcich 5 krokov.

Autor: Georgina198, Shutterstock

Povrchová starostlivosť

Základná údržba plastových okien je pomerne nenáročná. Vďaka odolnému plastu, z ktorého sú vyrobené, nie je okrem bežného umývania nevyhnutná žiadna ďalšia špeciálna starostlivosť. "Aj počas umývania by ste si však mali dávať pozor na niekoľko zásad, vďaka ktorým predídete nenávratnému poškodeniu povrchu. Nikdy by sa napríklad nemali používať čistidlá s prímesou hrubých častíc, vysoko chemické prípravky, riedidlá, kyseliny či organické rozpúšťadlá. A pozor tiež na hrubé umývacie hubky a drôtenky," radí Milan Klepsa zo spoločnosti Veka.

Autor:etonastenka, Shutterstock
Autor:etonastenka, Shutterstock

Nastavenie okna

Zlá izolácia, únik tepla, mierne drhnutie okien, šmuhy a odreniny na ráme - to všetko sú varovné signály, ktoré poukazujú na potrebu nastavenia okien. "Jeseň je vzhľadom k nízkym teplotným rozdielom medzi interiérom a exteriérom ideálny čas na správne nastavenie optimálneho prítlaku krídla k rámu. Je to jednoduché a po určitej dobe užívania aj potrebné," hovorí Milan Klepsa.

Optimálny prítlak si s pomocou imbusového kľúča môžete nastaviť aj sami. Nastavovanie vždy vykonávajte pri otvorenom krídle a imbusovým kľúčom vždy otáčajte len o pár stupňov. Posúvajte okenné krídlo nepatrne nahor (alebo neskôr dole) a sledujte, či sa pozícia okna zlepšuje alebo zhoršuje. Po každom otočení vždy zatvorte a otvorte okno a skontrolujte výsledný efekt.

Údržba kovania

V drvivej väčšine prípadov výrobca presne uvádza, akým miestam v starostlivosti o kovanie venovať pozornosť. "Aby sa systém tiahel a pohyblivých častí kovania mohol hladko a voľne pohybovať, je potrebné všetky uzávery starostlivo premazať mazacím tukom alebo olejom," radí Milan Klepsa.

Autor:Markik, Shutterstock
Autor:Markik, Shutterstock

Tesnenie, kanáliky a odtokové drážky

Starostlivosť o tesnenie je pre udržanie funkčnosti okna veľmi dôležitá. "Pre udržanie dobrých vlastností potrebné tesnenie ošetriť silikónovým olejom či glycerínom. Zaručí sa tak jeho pružnosť a zníži sa jeho opotrebovanie," vysvetľuje Milan Klepsa. V prípade, že je už tesnenie vytrhnuté či inak poškodené, neváhajte a vymeňte ho. Predtým sa však uistite, či má nové tesnenie správnu tuhosť, tvar aj veľkosť, pretože nevhodné tesnenie by mohlo okno poškodiť. "V rámci jesennej údržby taktiež skontrolujte priechodnosť odvodňovacích kanálikov, odtokových drážok a odstráňte všetky nečistoty, aby nebránili vode v pretekaniu," radí Klepsa.

Kontrola kľučiek

V celkovej jesennej údržbe o plastové okná by sa nemalo zabudnúť ani na kľučky. Je dôležité skontrolovať a prípadne utiahnuť všetky kľučky a úchyty. "Stačí nadvihnúť kryt pod kľučkou, otočiť ho do vodorovnej polohy a utiahnuť všetky skrutky," hovorí Milan Klepsa.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Pomocou 3D modelov fasádnych prvkov zhmotňujeme predstavy zákazníka a zjednodušujeme proces výroby

Pomocou 3D modelov fasádnych prvkov zhmotňujeme predstavy zákazníka a zjednodušujeme proces výroby

Zverejnené 5.12. Spoločnosť Ruukki je známa inováciami a snahou o neustále zlepšovanie služieb. Ako jeden z mála výrobcov fasádnych systémov vytvára pre zákazníkov 3D vizualizácie detailov. Vďaka nim si lepšie predstavia, ako bude vyzerať ich budova s fasádnymi… ísť na článok

Modrá je dobrá: šesť dôvodov pre interiér v modrých odtieňoch

Modrá je dobrá: šesť dôvodov pre interiér v modrých odtieňoch

Zverejnené 8.12. Pravdou je, že modrá farba nie je v interiéroch tak obľúbená a používaná ako farby neutrálne. Ale nie je to škoda? Modrá je predsa symbolom čistoty a jemnosti. A na ľudskú psychiku majú jej odtiene veľmi pozitívny vplyv. Máme pre vás šesť dôvodov,… ísť na článok

Fasáda bez prasklín? Bez kvalitnej sieťky sa nezaobídete

Fasáda bez prasklín? Bez kvalitnej sieťky sa nezaobídete

Zverejnené 7.12. Kvalitné sklovláknité mriežky sú veľmi dôležitou súčasťou každej fasády. Mriežka svojimi vlastnosťami zabezpečuje najmä prenášanie ťahových napätí v omietke , ktoré vznikajú pri náhlych teplotných zmenách pôsobením atmosferických vplyvov. Vystužuje… ísť na článok

reklama