vyhľadávanie
Dnes je 27.1.

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené: 1. 12. 2022

Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších teplotách nemusíte automaticky murovacie práce prerušiť, teplomer však rozhodne o tom, aký typ malty za daných podmienok na stavbe použijete.

Čo robiť, keď klesne teplota

Murovacie práce prebiehajú spravidla do obdobia prvých prízemných mrazov, k čomu obvykle dochádza okolo októbra, v severných častiach Slovenska dokonca skôr.

V tom prípade máte tri možnosti, ako ďalej postupovať:

• použijete tzv. zimné varianty mált;
• prerušíte stavebné práce a necháte stavbu cez zimu „odpočívať“;
• prípadne zabezpečíte temperovanie (vnútorného) priestoru nad teplotu +1 °C.

Kedy je vhodný čas pre zimnú maltu

Špeciálne zimné malty vám umožnia murovať až do vonkajšej teploty -5 °C. Keďže nižšia teplota spomaľuje proces tvrdnutia malty, do zimných zmesí sa pridávajú prísady, ktoré urýchľujú tvrdnutie aj tuhnutie spojovacieho materiálu, a teda aj celkový nárast pevnosti. „Tento typ malty je ideálne začať používať už vtedy, keď vonkajšia teplota vzduchu klesne pod 5 °C. Ak si kupujete materiál v osvedčených stavebninách, mal by vám predajca takýto druh spojovacieho materiálu na murovanie v chladnejších mesiacoch ponúknuť automaticky,“ podotýka Oliver Kapci, technický poradca spoločnosti HELUZ.

Náš tip

Na nižšie vonkajšie teploty treba prihliadať nielen počas murovacích prác, ale aj pri dovezení materiálu na stavbu. Suchú maltovú zmes sa odporúča uskladniť v krytom sklade, čiže v suchu a pri teplote vyššej ako -5 °C.

Ktoré malty sú dostupné v zimnom variante

V rámci sortimentu HELUZ nájdete v zimnom variante maltu pre tenkú škáru HELUZ SB, maltu pre celoplošnú tenkú škáru HELUZ SB C, tepelnoizolačnú murovaciu a zakladaciu maltu HELUZ TREND, ako aj maltu HELUZ TREND PLUS. Od štandardných druhov mált sa na obale odlišujú piktogramom snehovej vločky, popisom ZIMNÝ VARIANT a vyobrazením teplomeru s teplotou -5 °C. „Pri ideálnych podmienkach dôjde s použitím týchto zimných mált k stopercentnému spevneniu muriva do 24 hodín,“ dopĺňa Oliver Kapci.

Zapamätajte si

Pri murovaní nesmú byť na tehlách zvyšky námrazy ani snehu – všetok murovací materiál musí byť suchý (pri murovaní v zime sa tehly nenamáčajú) a zbavený prachu a špiny.

Na murovanie v zimnom období, a to až do teploty -10 °C, je vhodná aj systémová murovacia PUR pena HELUZ. Oproti vápennocementovým maltám neobsahuje vodu, znižuje teda riziko prenášania vlhkosti do tehlových blokov. Na druhej strane, nesprávnym použitím môže dôjsť k nižšej pevnosti muriva, preto je dobré konzultovať jej aplikáciu s projektantom. Takisto je dôležité skladovať ju v temperovanej stavebnej bunke, kde sa udržiava teplota nad 10 °C.

Ak murujete za pomoci tenkovrstvovej malty HELUZ SIDI, máme dobrú správu. Môžete ju tiež využívať v chladnejších mesiacoch, resp. do najnižšej teploty 1 °C. Aj z toho dôvodu sa skvelo uplatní v obdobiach, keď sa ešte len očakávajú prvé mrazy. Samozrejme, za žiadnych okolností nesmie premrznúť, skladujte ju preto v rozmedzí teplôt 5 °C až 35 °C.

Základné pravidlá murovania v zime

Pre zimné varianty mált sa používa to isté náradie ako v prípade bežných mált, teda nanášacie valce, valčeky a zubaté hladítka. Treba však dodržať nasledujúce podmienky:

Ak murujete pri teplote od 0 °C do -5 °C, treba zámesovú vodu predhriať na teplotu 30 ˚C. Čerstvo vymurovanú stenu ochráňte pred poveternostnými vplyvmi (dažďom, snehom alebo mrazom) nepremokavou fóliou, prípadne asfaltovými pásmi. Po vymurovaní nesmie v priebehu nasledujúcich 14 dní teplota klesnúť pod -5 ˚C. Obdobie teplôt pod 5 °C sa nezapočítava do nutnej technologickej prestávky pred statickým zaťažením muriva (napríklad uloženia stropnej konštrukcie) a omietaním. Maltu so zimnou úpravou nikdy nepoužívajte pri teplotách nad 15 °C, pretože rýchlo tuhne a ťažko sa spracúva.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy HELUZ
reklama

Nové

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Zverejnené 24.1. Autorom návrhu dvojpodlažného rodinného domu v mestskej časti Košice - Myslava, v ktorom býva rodina pána Júliusa, je samotný investor. Ten pracuje v oblasti stavebníctva, čo mu uľahčilo nielen prípravu projektu a voľbu stavebného materiálu Ytong,… ísť na článok

Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

Zverejnené 21.1. Zvýšený záujem o slnečné kolektory, ale aj ďalšie druhy OZE, trvá hneď od začiatku roku 2023. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov, firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., tento zvýšený záujem registruje od júna 2023, kedy sa zásadne zmenili… ísť na článok

Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

Zverejnené 20.1. Neustále navyšovanie cien energií je dôvodom, prečo začať pátrať po všetkých únikoch tepla z vašej domácnosti. Často sú príčinou staré netesniace okná. S ich výmenou nemusíte čakať, kým bude vonku pekne. Inštalácia je možná do -10 °C. ísť na článok

reklama