THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 19.6.

Životnosť detailov ETICS

Zverejnené: 2. 12. 2015

Pri riešení detailov v ETICS (kontaktných tepelnoizolačných systémoch) je potrebné uvažovať s rovnakou životnosťou, ktorú predpokladáme u systému ako celku. Pre zachovanie správnej funkcie ETICS sú pri detailoch veľmi často kladené vysoké požiadavky na vodotesnosť, pružnosť, pevnosť apod.

Obr. 1: Použitie lišty Odkvapnica LO s tkaninou

Skúsenosť ukazuje, že používanie bežných tmelov a iných improvizačných prostriedkov pri vytváraní detailov nie je dostatočným riešením pre zabezpečenie ich správnej funkcie, ktorá by mala byť zabezpečená desiatky rokov. Vykonávanie ETICS tak, aby neplnili svoju funkciu správne počas predpokladanej doby životnosti nemá vyznám.

Mnoho detailov v ETICS sa vyskytuje opakovane a preto je či už ekonomicky, tak aj technicky správne využívať kvalitné sériovo vyrábané výrobky, ktoré zabezpečujú potrebnú funkčnosť, rýchle vykonávanie a atraktívny vzhľad. Medzi tieto výrobky patria hlavne plastové a hliníkové lišty, poprípade ďalšie materiály. Popri bežných lištách, ktoré sa používajú pri zatepľovaní už relatívne automaticky, existujú aj ďalšie, ktoré výrazne zvyšujú kvalitu ETICS, ale povedomie o ich použití nie je na stavbách dostatočné.

Nasadzovacia lišta

Ako príklad za všetky uvádzame použitie nasadzovacej lišty s okapnicou pre založenie ETICS. Tento výrobok existuje v niekoľkých modifikáciách, na obrázku je znázornený variant Okapnice LO s tkaninou (výrobca LIKOV s.r.o.) s profilom tvaru „J” a samolepiacou úpravou.

Lišta rieši hlavne materiálový prechod medzi omietkovým systémom a hliníkovou zakladacou lištou. Tento prechod je problematický hlavne z dôvodov veľkej teplotnej rozťažnosti hliníku, ďalej prípadnej korózie hliníku pri zvýšenej vlhkosti v alkalickom prostredí tvorenom cementovou maltou. Toto miesto patrí k prvým, kde vplyvom zmeny teplôt dochádza k vzniku trhliny v ETICS a to navyše v mieste, ktoré býva veľmi blízko pozorovateľovi (vid obr. 2).

Detail založenia je možné samozrejme urobiť aj bez plastovej nasadzovacej lišty, ale citlivosť tohto detailu na správnosť vykonávania a kvalitu omietok je extrémne veľká. Použitá lišta eliminuje riziko zlého napojenia a jej obstarávaciu cenu bohato vyvažuje spracovanie a hlavne potom vysoká životnosť detailu. Toto šikovné riešenie je len jedným príkladom z mnohých, ktoré má firma LIKOV vo svojom sortimente.

Autor: Ing. Václav Hadrava
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama