Zadovážte si vonkajšiu roletu
a dajte zbohom horúčave
Dnes je 18.6.

Dom z recyklovaného betónu metódou 3D tlače. Dom s rozlohou 100 m2 bol postavený za týždeň!

Zverejnené: 09.12.2018

Cieľom projektu od spoločnosti CLS Architetti je preukázať, že s technológiou 3D tlače môže byť bývanie postavené rýchlo a lacno. Rozloha domu je 100 m2 a bol postavený za týždeň!

Inžinierska firma Arup a architektonické štúdio CLS Architetti spolupracovali na projekte, ktorý bol tento rok vystavený v milánskom dizajnovom týždni.

Pomenované 3D bývanie 05, štruktúra bola vytlačená na milánskom námestí Piazza Cesare Beccaria za týždeň. Po dokončení stavby dom s rozlohou 100 metrov štvorcových obsahoval obývací priestor, spálňu, kuchyňu, kúpeľňu a strešnú terasu.

Oblúkové steny domu boli vytlačené kompaktným a mobilným robotom, ktorý dokáže vytlačiť jednu stenu za 60 až 90 minút. Stroj bol navrhnutý firmou Cybe Construction - 3D-tlačová spoločnosť z Holandska.

Steny boli vytlačené špeciálnou zmesou recyklovaného betónu s použitím nečistôt z demolácií. Táto zmes bola vyvinutá jedným z najväčších svetových dodávateľov cementu Italcementi a môže byť recyklovaná po zničení budovy.

Architekt Massimiliano Locatelli z CLS Architetti odhaduje cenu za tlač 1 m2 na 1000 eur. Pri väčšom rozšírení tejto technológie môže cena klesnúť na 200-300 eur za m2. Tlač domu trvala iba týždeň!

Autor príspevku: Ing. Kateřina Kočická
Autor fotografií/videa: Youtube,cls architetti

Nové

Aké sú možnosti pri výbere okenného tienenia?

Zverejnené 12.6. Pri rozhodovaní o tom, aký typ tieniacej techniky umiestnite na okná svojho domu, je potrebné zvážiť dôvody, ktoré Vás vedú k jej obstaraniu. Ide len o ochranu pred svetlom? Trápi Vás prehrievanie interiéru v lete? Alebo je potrebné utlmiť hluk… ísť na článok

Dizajnové príslušenstvo k radiátorom

Zverejnené 18.6. Dizajn sa netýka len „veľkých“ vecí. Interiér tvoria predovšetkým detaily. Takýmto príkladom sú aj ventily, ktoré, pokiaľ sú vhodne zvolené, môžu efektne doplniť napríklad retro dizajnové radiátory. Kvalitu aj pôsobivý vzhľad v danom odbore ponúka… ísť na článok

Trasovací plyn na detekciu porúch potrubia

Zverejnené 17.6. Každý defekt potrubia, väčšinou vodovodného, negatívne ovplyvní chod domácnosti či firmy. Či už sa jedná o haváriu alebo nepatrný dlhodobý únik, požiadavkou majiteľov objektu je samozrejme čo najrýchlejšie odstránenie poruchy. V prvom rade je však… ísť na článok