Dnes je 24.3.

Dom z recyklovaného betónu metódou 3D tlače. Dom s rozlohou 100 m2 bol postavený za týždeň!

Zverejnené: 09.12.2018

Cieľom projektu od spoločnosti CLS Architetti je preukázať, že s technológiou 3D tlače môže byť bývanie postavené rýchlo a lacno. Rozloha domu je 100 m2 a bol postavený za týždeň!

Inžinierska firma Arup a architektonické štúdio CLS Architetti spolupracovali na projekte, ktorý bol tento rok vystavený v milánskom dizajnovom týždni.

Pomenované 3D bývanie 05, štruktúra bola vytlačená na milánskom námestí Piazza Cesare Beccaria za týždeň. Po dokončení stavby dom s rozlohou 100 metrov štvorcových obsahoval obývací priestor, spálňu, kuchyňu, kúpeľňu a strešnú terasu.

Oblúkové steny domu boli vytlačené kompaktným a mobilným robotom, ktorý dokáže vytlačiť jednu stenu za 60 až 90 minút. Stroj bol navrhnutý firmou Cybe Construction - 3D-tlačová spoločnosť z Holandska.

Steny boli vytlačené špeciálnou zmesou recyklovaného betónu s použitím nečistôt z demolácií. Táto zmes bola vyvinutá jedným z najväčších svetových dodávateľov cementu Italcementi a môže byť recyklovaná po zničení budovy.

Architekt Massimiliano Locatelli z CLS Architetti odhaduje cenu za tlač 1 m2 na 1000 eur. Pri väčšom rozšírení tejto technológie môže cena klesnúť na 200-300 eur za m2. Tlač domu trvala iba týždeň!

Autor príspevku: Ing. Kateřina Kočická
Autor fotografií/videa: Youtube,cls architetti

Nové

Plastové okná. Sprievodca výberom, dostupnými profilmi a zasklením

Zverejnené 18.3. Plastové okná sú vďaka nenáročnej údržbe, dobrým vlastnostiam a priaznivej cene stále vyhľadávanejšie. Veľké množstvo okenných profilov a zasklení nám umožňuje vybrať si okno na mieru podľa individuálnych požiadaviek. Ako sa ale v širokej ponuke… ísť na článok

Ako na jarný interiér

Zverejnené 23.3. Zima sa nezadržateľne blíži ku koncu a my už sa nemôžeme dočkať príchodu prvých jarných dní plných hrejivého Slnka. S nástupom jari je na čase obmeniť nielen šatník, ale tiež tzv. prevetrať a osviežiť interiér. Ako na to? Tipy na jarný interiér… ísť na článok

Modulárne drevostavby zažívajú boom

Zverejnené 22.3. Za posledné roky vzrástol počet ekologických a energeticky nenáročných montovaných domov takmer o 15%. Populárne sú najmä v okolí Bratislavy. ísť na článok