Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 29.4.

Českí vedci skúšajú k výrobe betónu využiť odpady, pivovarské mláto aj perie

Zverejnené: 15. 9. 2023

Českí vedci skúmajú možnosti výroby betónu z pevných odpadov, ktoré vznikajú napríklad pri ťažbe uhlia či v metalurgii. Využívajú na to mikroorganizmy, ktoré sú schopné v prítomnosti močoviny, ktorú metabolizujú, zrážať kalcit. Rast baktérií testujú na médiách pripravených z odpadov z potravinárskeho priemyslu, ako je pivovarské mláto, perie alebo zvyšky po separácii kuracieho mäsa. Ich snahou je znížiť energetickú náročnosť produkcie betónu a záťaž životného prostredia, ktorá vzniká pri ťažbe prírodných surovín. Za konzorcium Biocirkl, ktoré združuje výskumné pracoviská a súkromné firmy, o tom informoval ČTK Milan Hulínský.

Projekt, ktorý získal peniaze od Technologickej agentúry ČR, rieši tím vedcov z Ústavu chemických procesov Akadémie vied ČR (ÚCHP), Vysokej školy chemicko-technologickej (VŠCHT) a Českého vysokého učenia technického v Prahe (ČVUT). Výskumníci hľadajú možnosti, ako nahradiť základné zdroje surovín a energie, ktoré postupne ubúdajú. Výroba betónu je energeticky náročná, pri ťažbe surovín potrebných na výrobu cementu sa aj znehodnocuje pôda, stráca sa biodiverzita a má to aj ďalšie negatívne dopady na ekosystém. Stavebný priemysel produkuje aj veľké množstvo odpadu, z ktorého 45 až 65 percent končí na skládkach.

"Vzhľadom na množstvo vyťažených neobnoviteľných surovín, spotrebu energie a podiel na emisiách skleníkových plynov je stavebníctvo odvetvím, kde má presadzovanie princípov obehového hospodárstva významný vplyv na životné prostredie," uviedla Olga Šolcová z ÚCHP. Napríklad výroba portlandského cementu, čo je hlavná súčasť betónu, sa podieľa siedmimi až desiatimi percentami na celkových svetových emisiách CO2. Tie navyše vznikajú pri výrobnej teplote 1450 stupňov Celzia. Na jednu tonu portlandského cementu pripadá 0,62 až 0,97 tony CO2, uviedli vedci v tlačovej správe.

Nádejný výskum, ktorého výsledok by mal byť známy do roku 2025, by podľa Kataríny Demnerovej z VŠCHT umožnil znížiť uhlíkovú stopu a zároveň recyklovať stavebný materiál. Vedci sa snažia využiť baktérie, ktoré produkujú enzým ureázu a ktoré sa využívajú na zrážanie kalcitu. "Enzým ureáza hydrolyzuje močovinu za vzniku amoniaku a kyseliny uhličitej. V prítomnosti vápnika je výslednou zlúčeninou kalcit. Takto je možné recyklovať pevné odpady, ktoré vznikajú napríklad pri ťažbe uhlia, v metalurgii, popolčeky a to vrátane odpadov vzniknutých v stavebníctve predovšetkým pri demolácii povedala Demnerová.

Pri zrážaní kalcitu premieňajú baktérie zdroj vápnika na nerozpustný CaCO3 a vznikajúce mikrokryštály sa postupne zväčšujú, znižujú porozitu a spevňujú vzniknutý biocementový kompozitný materiál.

Pre kultiváciu baktérií vedci testujú médiá pripravené z odpadových materiálov potravinárskeho priemyslu. Ide o pivovarské mláto, perie alebo zvyšky po separácii kuracieho mäsa. Bežne sa používajú komerčné médiá, ktoré sú ale drahé.

Čítajte tiež:

Autor: ČTK
Foto: P.KASIPAT, zdroj: Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

HELUZ ponúkne stavebníkom doživotnú záruku na tehlový systém

HELUZ ponúkne stavebníkom doživotnú záruku na tehlový systém

Zverejnené 25.4. Spoločnosť HELUZ dlhodobo rozvíja svoju víziu udržateľného stavebníctva, ktorú novo podporuje bezkonkurenčnou novinkou. Ako jediný výrobca na trhu ponúka stavebníkom unikátnu možnosť získať na hrubú stavbu svojho rodinného domu doživotnú záruku. ísť na článok

Pivnica na záhrade má zmysel. S klenutým stropom má výborné statické vlastnosti a je možné ju postaviť aj svojpomocne

Pivnica na záhrade má zmysel. S klenutým stropom má výborné statické vlastnosti a je možné ju postaviť aj svojpomocne

Aktualizované 24.4. Dôvodom pre výstavbu pivnice je väčšinou požiadavka na vytvorenie priestorov na uskladnenie potravín, napríklad zemiakov alebo jabĺk. Ďalej môže ísť o pivnicu určenú na posedenie pri dobrom víne či kombinácii vyššie uvedeného. Využitie priestorov s… ísť na článok

Za architektúrou do USA: 5 skvostov New Yorku

Za architektúrou do USA: 5 skvostov New Yorku

Zverejnené 22.4. New York? To nie je len pestrý nočný pouličný život, nákupy a reštaurácie, ale aj nápaditá architektúra. Svetové hlavné mesto mrakodrapov zaberá plochu asi 80 tisíc hektárov a ponúka množstvo zaujímavých stavieb, ktoré významne ovplyvnili americké… ísť na článok

reklama