Keď chceš dom, chceš HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 17.5.

Čo robiť, keď sa v zime pokazí kúrenie? Problémy s radiátorom vyrieši človek často sám, kotol je lepšie prenechať odborníkovi

Zverejnené: 29. 12. 2024

Vykurovacia sústava je už síce vo väčšine slovenských domácností nejaký čas v prevádzke, vonku ale doteraz vládli teploty nad nulou. Tie umožnili prípadný problém s vykurovaním vyriešiť pomerne pokojne. Predpovede počasia nás upozorňujú na nadchádzajúce mrazy a nefunkčné kúrenie sa tak môže stať záležitosťou nadmieru nepríjemnou. Opravári sú počas vykurovacej sezóny pravidelne vyťažení, často však vychádzajú k prípadom, ktoré odborný zásah nevyžadujú. Existuje hneď niekoľko krokov, ktoré môže urobiť každý sám. Aké to sú a kedy je naopak lepšie pozvať na opravu experta?

Jedným z dôvodov, prečo radiátor prestane plniť svoju funkciu, môžu byť rozličné netesnosti. Zdroj: Studio romantic, shutterstock

Základnou otázkou je, či je byt vykurovaný vlastným zdrojom tepla, alebo na kúrenie využíva systém centrálneho vykurovania. Najmä pri bytových a panelových domoch dochádza k distribúcii tepla zo spoločnej kotolne či teplárne. Tu sa treba uistiť, či sa problém týka iba jedného bytu, alebo ohrev nefunguje v celom dome. V druhom prípade sa totiž o riešenie problémov postará správca.

„Vôbec najjednoduchšie je sa spýtať susedov, prípadne skúsiť, či sú teplé stúpačky. Pokiaľ ale nehreje jeden či viac radiátorov iba u vás, bude problém najskôr v termostatických hlaviciach alebo v zavzdušnení radiátora. Dobrou správou je, že oboje dokáže človek vyriešiť veľmi rýchlo svojpomocne, bez nutnosti zásahu kúrenára,“ komentuje Pavlína Trajtělová, produktová špecialistka spoločnosti KORADO, popredného českého dodávateľa vykurovacích telies.

Podľa nej je tak ideálne ako prvé skontrolovať a napraviť tieto banálne príčiny. Ak nezačne ani potom radiátor hriať, musí človek pátrať ďalej. Pokiaľ zostávajú vlažné či studené predovšetkým radiátory na vzdialenejšom konci vykurovacieho okruhu a pritom na nich nie je viditeľné žiadne poškodenie, je možné na vine nevyvážené rozdelenie tepelných tokov v tepelnej sústave. Riešením je hydronická regulácia sústavy. Toto vyváženie by sa už ale mal chopiť preškolený špecialista.

Niekedy je na mieste radiátor rovno vymeniť

Jedným z dôvodov, prečo radiátor prestane plniť svoju funkciu, môžu byť rozličné netesnosti. Ak sa podarí miesto úniku na radiátore lokalizovať v častiach, kde je priskrutkovaný k inej časti kúrenia, postačí na opravu závady obvykle len utiahnutie hasákom. Častou príčinou netesností radiátorových telies, najmä tých, ktoré v domácnosti slúžia už dlho, je hrdza.

"V prípade menšieho úniku vody spôsobeného koróziou je možné pozvať kúrenára, ktorý radiátor pretesní. Ak je teleso staré a rozsah hrdze veľký, bude lepšie zvážiť jeho výmenu. RADIK zaberie práce rádovo pár hodín, a to bez búrania, rezania či zvárania,“ vysvetľuje Pavlína Trajtelová a dodáva: „Hoci je lepšia rekonštrukcia a opravy častí vykurovacej sústavy nechať na teplejšie obdobie, radiátor je možné vďaka nenáročnému procesu vymeniť aj v zime. Rozhodne je lepšie vydržať pár hodín bez tepla, než sa báť opustiť cez sviatky byt, aby voda unikajúca z kúrenia nezničila podlahy či steny.“

Opravu kotla prenechajte skúsenejším, termostat zvládne vymeniť každý

Do zásahov do tepelného čerpadla alebo plynového či elektrického kotla by sa však bežný užívateľ sám púšťať nemal. Oprava takého zariadenia svojpomocne môže byť nebezpečná a často vedie nielen k poškodeniu kotla, ale aj ku škodám na vykurovacej sústave, v horšom prípade dokonca k ujme na zdraví. „To jediné, čo môže laik vyriešiť na vlastnú päsť, je doplnenie vody do systému v prípade, že je príčinou nefunkčného kotla nízky tlak. Aj taký úkon vyžaduje isté skúsenosti a ak ich nemáte, neurobíte chybu, keď na pomoc pozvete odborníka,“ podotýka Pavlína Trajtělová.

Zdá sa, že kotol funguje správne, ale radiátory stále nehrejú? Kontrolu si zaslúži aj termostat. Pokiaľ sa jedná o batériový model, nie je nič jednoduchšie ako články preventívne vymeniť. Pokiaľ ani nové batérie nezaistia jeho správne fungovanie, najskôr doslúžil a bude potrebné zaobstarať nový. Vzhľadom na to, že je to prístroj pomerne jednoduchý, zvládne ho podľa manuálu vymeniť viac-menej ktokoľvek.

V okamihu, keď je všetko starostlivo skontrolované, či dokonca opravené a kúrenie stále nepracuje, ako má, prichádza na rad nevyhnutne návšteva kúrenára. „Tí budú tento rok v zimnom období rovnako ako každý rok pravdepodobne veľmi vyťažení. Napriek tomu odporúčam na ich pomoc počkať. Neodborný zásah môže poškodiť aj celú vykurovaciu sústavu, čo prípadné opravy ešte viac skomplikuje a predraží. Ďalší rok sa dá nečakaným zimným poruchám predísť včasnou kontrolou kúrenia počas teplejších jesenných dní,“ uzatvára špecialistka.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy KORADO, shutterstock
reklama

Nové

Ľahké univerzálne debnenie PERI DUO. Systém pre steny, stropy, stĺpy a základy

Ľahké univerzálne debnenie PERI DUO. Systém pre steny, stropy, stĺpy a základy

Zverejnené 14.5. Systém DUO od PERI je univerzálne debnenie pre zvislé aj vodorovné konštrukcie (odtiaľ DUO) vyznačujúce sa nízkou hmotnosťou a veľmi jednoduchou manipuláciou. Takmer celá montáž prebieha bez použitia náradia. To spolu s jednoducho pochopiteľným… ísť na článok

5 dôvodov, prečo si zaobstarať rolety deň a noc

5 dôvodov, prečo si zaobstarať rolety deň a noc

Zverejnené 12.5. S prichádzajúcim letom je denné svetlo dlhšie a intenzívnejšie, vhodný výber zatienenia na seba tak nenechá dlho čakať. Pokiaľ zháňate účinné tienenie, ktoré bude zároveň dobre vyzerať, prečítajte si o roletách deň a noc. ísť na článok

Odštartovala Zelená podnikom - zaujímajte sa o podmienky na OZE

Odštartovala Zelená podnikom - zaujímajte sa o podmienky na OZE

Zverejnené 17.5. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) spustila 5. mája 2025 prvú etapu prijímania žiadostí v rámci programu Zelená podnikom, určenú pre zariadenia na výrobu tepla v Bratislavskom samosprávnom kraji. Od 12. mája 2025 si už môžu do… ísť na článok

reklama