vyhľadávanie
Dnes je 5.12.

Inšpirujte sa pri navrhovaní podkrovia

Zverejnené: 30. 1. 2022

Ukážky, ako optimálne využiť priestor pod strechou, najčastejšie dispozície, know-how pre ergonómiu podkrovia a optimálne umiestnenie strešných okien aj interiérového vybavenia. To všetko prináša sprievodca Design Guide, zostavený architektmi a technikmi spoločnosti VELUX, ktorý je zadarmo k dispozícii na webových stránkach www.velux.cz/design.

Kvalitné vnútorné prostredie sa vyznačuje tepelnou pohodou, čerstvým vzduchom, výhľadom, dobrou akustikou a v prvom rade dostatkom denného svetla. Problematika presvetlenosti sa týka najmä podkrovných priestorov, kde býva vzhľadom na šikmé steny tiež oveľa ťažšie umiestniť všetok nábytok tak, aby bolo zaistené plnohodnotné bývanie a zároveň nebol obmedzený užívateľský komfort. Preto architekti a technici zo spoločnosti VELUX zostavili príručku určenú nielen odborníkom, ale aj súkromným stavebníkom, kam sústredili užitočné informácie, rady a triky vychádzajúce z ich dlhoročných skúseností.

VELUX Design Guide ponúka okrem poznatkov o ergonómii podkrovia vyše 60 vzorových dispozícií všetkých typov miestností pod šikmou strechou a 98 detailných technických riešení, vrátane návrhov na usporiadanie zariaďovacích predmetov a nábytku pod šikminou. Všetko stručne, prehľadne, s názornými nákresmi, vysvetlením terminológie, ukážkou všetkých typov striech, väzieb väznicových sústav krovov, citáciami príslušných normových požiadaviek a zdôraznením možných kolíznych situácií. Na záver príručka predstavuje technické riešenia, prehľad rozmerov jednotlivých druhov okien VELUX, osadenie okien do strešnej konštrukcie štandardnou či zapustenou montážou, rôzne zostavy, montáž pri hrebeni strechy i osadenie okna do zelenej strechy.

Dispozičné riešenie a umiestnenie zariaďovacích predmetov

Tvorcovia tohto užitočného sprievodcu porovnávajú využitie priestoru v závislosti od sklonu strechy a navrhujú základné umiestnenie zariaďovacích predmetov pod šikminou, či už ide o pracovný stôl, posteľ, alebo umývadlo, vždy s odporúčaním adekvátneho manipulačného priestoru. Nechýbajú tu ani základné typy a spôsoby ovládania strešných okien VELUX, teda kyvné okno (s horným a dolným ovládaním) a výklopno-kyvné okno. VELUX Design Guide nezabúda ani na ďalšie možnosti v podobe strešného balkóna alebo doplnkového zvislého okna.

Veľký priestor je venovaný riešeniam pre jednotlivé miestnosti: obývacia izba, kuchyňa (najrôznejšie usporiadanie v tvare písmen L, U, G, ostrovčekové, dvojradové a ďalšie), detská izba (pre jedno či dve deti), spálňu, kúpeľňu a pracovňu, opäť s množstvom nákresov aj fotografii dispozičného riešenia.

Viac na www.velux.sk/design

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy VELUX

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Zverejnené 5.12. Nová budova materskej školy v nemeckom Niederwerrne ponúka miesto až pre 125 detí. Tri vzájomne prepojené budovy pripomínajú horské vápencové masívy – majú snehobielu fasádu aj strechu z odolnej zliatiny hliníka spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte. ísť na článok

reklama