Vonkajšie žalúzie ISOTRA
vyhľadávanie
Dnes je 20.3.

Inšpirujte sa pri navrhovaní podkrovia

Zverejnené: 30. 1. 2022

Ukážky, ako optimálne využiť priestor pod strechou, najčastejšie dispozície, know-how pre ergonómiu podkrovia a optimálne umiestnenie strešných okien aj interiérového vybavenia. To všetko prináša sprievodca Design Guide, zostavený architektmi a technikmi spoločnosti VELUX, ktorý je zadarmo k dispozícii na webových stránkach www.velux.cz/design.

Kvalitné vnútorné prostredie sa vyznačuje tepelnou pohodou, čerstvým vzduchom, výhľadom, dobrou akustikou a v prvom rade dostatkom denného svetla. Problematika presvetlenosti sa týka najmä podkrovných priestorov, kde býva vzhľadom na šikmé steny tiež oveľa ťažšie umiestniť všetok nábytok tak, aby bolo zaistené plnohodnotné bývanie a zároveň nebol obmedzený užívateľský komfort. Preto architekti a technici zo spoločnosti VELUX zostavili príručku určenú nielen odborníkom, ale aj súkromným stavebníkom, kam sústredili užitočné informácie, rady a triky vychádzajúce z ich dlhoročných skúseností.

VELUX Design Guide ponúka okrem poznatkov o ergonómii podkrovia vyše 60 vzorových dispozícií všetkých typov miestností pod šikmou strechou a 98 detailných technických riešení, vrátane návrhov na usporiadanie zariaďovacích predmetov a nábytku pod šikminou. Všetko stručne, prehľadne, s názornými nákresmi, vysvetlením terminológie, ukážkou všetkých typov striech, väzieb väznicových sústav krovov, citáciami príslušných normových požiadaviek a zdôraznením možných kolíznych situácií. Na záver príručka predstavuje technické riešenia, prehľad rozmerov jednotlivých druhov okien VELUX, osadenie okien do strešnej konštrukcie štandardnou či zapustenou montážou, rôzne zostavy, montáž pri hrebeni strechy i osadenie okna do zelenej strechy.

Dispozičné riešenie a umiestnenie zariaďovacích predmetov

Tvorcovia tohto užitočného sprievodcu porovnávajú využitie priestoru v závislosti od sklonu strechy a navrhujú základné umiestnenie zariaďovacích predmetov pod šikminou, či už ide o pracovný stôl, posteľ, alebo umývadlo, vždy s odporúčaním adekvátneho manipulačného priestoru. Nechýbajú tu ani základné typy a spôsoby ovládania strešných okien VELUX, teda kyvné okno (s horným a dolným ovládaním) a výklopno-kyvné okno. VELUX Design Guide nezabúda ani na ďalšie možnosti v podobe strešného balkóna alebo doplnkového zvislého okna.

Veľký priestor je venovaný riešeniam pre jednotlivé miestnosti: obývacia izba, kuchyňa (najrôznejšie usporiadanie v tvare písmen L, U, G, ostrovčekové, dvojradové a ďalšie), detská izba (pre jedno či dve deti), spálňu, kúpeľňu a pracovňu, opäť s množstvom nákresov aj fotografii dispozičného riešenia.

Viac na www.velux.sk/design

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy VELUX

Tématické odbory

reklama

Nové

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Zverejnené 18.3. Spoločnosť Wienerberger uzavrela na svetovej výstave Expo koncom roka 2022 exkluzívnu zmluvu o predaji inovatívnych riešení s nízkym obsahom CO2 určených pre ploché strechy, ktoré vyrába holandská spoločnosť Leadax. Leadax Roov je udržateľná… ísť na článok

Ako vynoviť kuchyňu

Ako vynoviť kuchyňu

Zverejnené 15.3. Kompletná renovácia kuchyne je finančne aj časovo nákladná, no niekedy stačí urobiť pár takzvaných kozmetických úprav a rozdiel je hneď obrovský. Renováciu kuchyne, ktorej cieľom je vznik staronového atraktívneho priestoru, zjednodušia naše tipy.… ísť na článok

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Zverejnené 20.3. Interiér štvorizbového bytu v novostavbe STEIN2 v súčasnosti obýva trojčlenná rodina s malým dieťaťom. Ich vstup do vzájomnej spolupráce sa stal zásadným. Už pri prvej konzultácií padlo rozhodnutie, že základný štandard bytu s laminátovými podlahami… ísť na článok

reklama