Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 5.6.

Inšpirujte sa pri navrhovaní podkrovia

Zverejnené: 30. 1. 2022

Ukážky, ako optimálne využiť priestor pod strechou, najčastejšie dispozície, know-how pre ergonómiu podkrovia a optimálne umiestnenie strešných okien aj interiérového vybavenia. To všetko prináša sprievodca Design Guide, zostavený architektmi a technikmi spoločnosti VELUX, ktorý je zadarmo k dispozícii na webových stránkach www.velux.cz/design.

Kvalitné vnútorné prostredie sa vyznačuje tepelnou pohodou, čerstvým vzduchom, výhľadom, dobrou akustikou a v prvom rade dostatkom denného svetla. Problematika presvetlenosti sa týka najmä podkrovných priestorov, kde býva vzhľadom na šikmé steny tiež oveľa ťažšie umiestniť všetok nábytok tak, aby bolo zaistené plnohodnotné bývanie a zároveň nebol obmedzený užívateľský komfort. Preto architekti a technici zo spoločnosti VELUX zostavili príručku určenú nielen odborníkom, ale aj súkromným stavebníkom, kam sústredili užitočné informácie, rady a triky vychádzajúce z ich dlhoročných skúseností.

VELUX Design Guide ponúka okrem poznatkov o ergonómii podkrovia vyše 60 vzorových dispozícií všetkých typov miestností pod šikmou strechou a 98 detailných technických riešení, vrátane návrhov na usporiadanie zariaďovacích predmetov a nábytku pod šikminou. Všetko stručne, prehľadne, s názornými nákresmi, vysvetlením terminológie, ukážkou všetkých typov striech, väzieb väznicových sústav krovov, citáciami príslušných normových požiadaviek a zdôraznením možných kolíznych situácií. Na záver príručka predstavuje technické riešenia, prehľad rozmerov jednotlivých druhov okien VELUX, osadenie okien do strešnej konštrukcie štandardnou či zapustenou montážou, rôzne zostavy, montáž pri hrebeni strechy i osadenie okna do zelenej strechy.

Dispozičné riešenie a umiestnenie zariaďovacích predmetov

Tvorcovia tohto užitočného sprievodcu porovnávajú využitie priestoru v závislosti od sklonu strechy a navrhujú základné umiestnenie zariaďovacích predmetov pod šikminou, či už ide o pracovný stôl, posteľ, alebo umývadlo, vždy s odporúčaním adekvátneho manipulačného priestoru. Nechýbajú tu ani základné typy a spôsoby ovládania strešných okien VELUX, teda kyvné okno (s horným a dolným ovládaním) a výklopno-kyvné okno. VELUX Design Guide nezabúda ani na ďalšie možnosti v podobe strešného balkóna alebo doplnkového zvislého okna.

Veľký priestor je venovaný riešeniam pre jednotlivé miestnosti: obývacia izba, kuchyňa (najrôznejšie usporiadanie v tvare písmen L, U, G, ostrovčekové, dvojradové a ďalšie), detská izba (pre jedno či dve deti), spálňu, kúpeľňu a pracovňu, opäť s množstvom nákresov aj fotografii dispozičného riešenia.

Viac na www.velux.sk/design

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy VELUX

Tématické odbory

reklama

Nové

Kvalitné kompozitné drevo je ekologický materiál s mnohými prednosťami

Kvalitné kompozitné drevo je ekologický materiál s mnohými prednosťami

Zverejnené 2.6. Dosky z WPC dokážu eliminovať väčšinu neduhov dreva a zároveň zachovať jeho najlepšie vlastnosti. Do akej miery však môže byť produkt vyrábaný zo zmesi dreva a polyméru schopný splniť čoraz väčšie nároky modernej spoločnosti na ekologickú šetrnosť? ísť na aktualitu

Nový bytový dom v Žarošiciach je postavený z Ytongu a Silky

Nový bytový dom v Žarošiciach je postavený z Ytongu a Silky

Zverejnené 30.5. Developer a staviteľ nového bytového domu v obci Žarošice si pórobetónový materiály Ytong, kombinovaný s vápenopieskovými tvárnicami Silka, vybral vďaka svojim dobrým skúsenostiam z predchádzajúcich projektov. Na stavbe sa uplatnili nielen tvárnice… ísť na článok

Keď sa technický objekt dostane do rúk architektov. Základňa technických služieb Lysolaje

Keď sa technický objekt dostane do rúk architektov. Základňa technických služieb Lysolaje

Zverejnené 3.6. Pri príprave projektu sme zistili, že na rozdiel od zahraničia vzniká či už na Slovensku, tak aj v susedných Čechách väčšina technických objektov bez architektonickej starostlivosti. Časté sú výrazné a nákladné stavby bez konceptu a kontextu, pri… ísť na článok

reklama