THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 3.6.

Na drobné stavby do 50 m² už nebudete potrebovať stavebné povolenie, postačí ohlasovacia povinnosť

Zverejnené: 2. 2. 2025

Na drobné stavby, ako napríklad garáže, záhradné domčeky či chatky, ktorých výmera nepresiahne 50 m2, nebude od apríla tohto roka v prípade schválenia nového stavebného zákona potrebné stavebné povolenie. Stačiť bude len ohlásenie na obecnom či stavebnom úrade.

Zdroj: Rizaajeh15, shutterstock

Upozornil na to Marek Choleva zo spoločnosti Gardeon. „Zníženie byrokratickej záťaže, ktorá je mnohokrát časovo náročná, môže urýchliť rozhodovací proces a zjednodušiť rozhodovanie stavebníka o veľkosti stavby,“ vysvetlil Choleva s tým, že ohlásenie je jednoduchšia činnosť než stavebné povolenie, keďže ide len o tlačivo, ktoré po vyplnení stačí zaniesť na príslušný úrad. Naopak, proces stavebného povolenia je finančne náročnejší a zdĺhavejší.

Nový stavebný zákon by mal od apríla toho roka spojiť územné rozhodovanie a stavebné povolenie do jedného konania o stavebnom zámere, ktoré by nemalo presiahnuť 30 dní. Skrátenie času na získanie stavebného povolenia uľahčí podľa Cholevu ľuďom život. Zdôraznil, že v súčasnosti tvoria drobné stavby na vlastnom pozemku vyžadujúce stavebné povolenie viac než polovicu objednávok.

„Ak sa bude stavebné povolenie vyžadovať až pri stavbách nad 50 m², väčšina stavieb vo vlastnej záhrade alebo na vlastnom dvore by spadala len pod ohlasovaciu povinnosť,“ spresnil odborník s tým, že v súčasnosti je možné ohlásenie využiť len na drobné stavby do 25 m².

Okrem rozšírenia limitov pre drobné stavby a skrátenia povoľovacích procesov by sa mohlo podľa neho zjednodušiť aj posielanie ohlasovacej povinnosti a stavebného povolenia, a to elektronicky. Týmto krokom by sa zároveň aj urýchlil celý rozhodovací proces.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa TASR
Foto: Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Závisí výkon slnečných kolektorov od počasia? Najvyšší výkon pri slnovrate

Závisí výkon slnečných kolektorov od počasia? Najvyšší výkon pri slnovrate

Zverejnené 3.6. Čo myslíte, závisí výkon slnečných kolektorov od počasia? Práve teraz vstupujeme do obdobia, kedy sa dni predlžujú a blížime sa k letnému slnovratu, teda k najdlhšiemu dňu v roku. Pre majiteľov slnečných kolektorov to znamená začiatok sezóny s… ísť na článok

Z kedysi najmenšej švajčiarskej obce sa stal jedinečný rozptýlený hotel

Z kedysi najmenšej švajčiarskej obce sa stal jedinečný rozptýlený hotel

Zverejnené 2.6. Vysoko v kopcoch švajčiarskeho kantónu Ticino leží obec, ktorá vyzerá skôr ako obrázok z pohľadnice než ako miesto k bežnému životu. Kamenné domy, úzke uličky, schody a ticho, na ktoré už vo väčšine Európy človek takmer nenarazí. Kedysi najmenšia… ísť na článok

NANO technológie B-Thermiq na použitie nielen v stavebníctve

NANO technológie B-Thermiq na použitie nielen v stavebníctve

Zverejnené 1.6. Tenkovrstvové termoizolačné reflexné systémy predstavujú alternatívny prístup k úprave tepelného správania sa konštrukcií a budov. Nepracujú primárne s obmedzením tepelnej vodivosti, ale s reflexiou tepelného žiarenia. Systém B-THERMIQ, ktorý sa… ísť na článok

reklama