HELUZ NA MAX: Stavajte s nami a užívajte si výhody od našich partnerov
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Na Morave vyrástol najdlhší visutý most na svete, otvorí sa v máji

Aktualizované: 24. 4. 2022

Dva vrcholy Králického Snežníka spojil visutý most dlhý cez 700 metrov. Sky Bridge platí za najdlhšiu lávku svojho druhu na svete, doplnil neďaleký turisticky obľúbený chodník v oblakoch. Podľa súkromného investora sa otvorí už za poldruha mesiaca.

Za ambicióznym projektom stoja majitelia rekreačného strediska Dolná Morava. Visutý most s názvom Sky Bridge 721 preklenul údolie Mlynského potoka vo výške 95 metrov. Prvým návštevníkom sa podľa marketingového riaditeľa horského rezortu Tomáša Drápala otvorí už v polovici mája.

Vznikol tak ďalší turistický ťahák. Visutý most totiž vyrástol neďaleko Stezky v oblakoch, ku ktorej vedie lanovka. Vyhliadkovú vežu z roku 2015 ročne navštívi státisíce turistov z Českej, Slovenskej republiky aj blízkeho Poľska.

Po prejdení lávky medzi vrcholmi Slamník a Chlum vo výške cez tisíc metrov nad morom čaká návštevníkov ešte náučný chodník s názvom Most času s prvkami rozšírenej reality. „Hra s desiatimi náučnými panelmi sa dotýka ochrany prírody aj histórie. Bude tiež sledovať životný príbeh rodiny z Dolnej Moravy na pozadí udalostí od roku 1935 do súčasnosti,“ doplnil Drápal.

Kritikom vadí zásah do krajiny

Megalomanská stavba na moravskej strane Králického Snežníka si vyžiadala ohromné množstvo materiálu. Popri 1030 kubických metrov betónu sa jedná o laná s celkovou hmotnosťou 158 ton a dvadsať ton pomocných konštrukcií. Hlavné lano má priemer cez sedem centimetrov. Doteraz najdlhší visutý most na svete meria 516 metrov, stojí pri portugalskom mestečku Arouca.

Podľa kritikov stavba predstavuje negatívny zásah do krajiny. Vadil im napokon aj projekt obrej vyhliadkovej veže Stezka v oblakoch. Vplyv na životné prostredie by pritom podľa vypracovaného posudku nemal dosiahnuť väčšie rozmery, pretože veľkosť zastavanej plochy je minimálna. Z tohto posudku tiež vychádzalo zastupiteľstvo obce Dolní Morava, ktoré pred šiestimi rokmi schválilo potrebnú zmenu územného plánu.

Odborníci na životné prostredie dlhodobo upozorňujú na nevratné zásahy do krajiny Králického Snežníka. Visutý most navyše nie je zďaleka posledným projektom dolnomoravského rekreačného strediska. V pláne je napríklad výstavba hotelov. Na poľskej strane vrcholu Králický Sněžník navyše v súčasnej dobe vzniká kontroverzná rozhľadňa odporujúca pravidlám ochrany prírody.

Zdroj:https://zpravyzmoravy.cz/na-morave-vyrostl-nejdelsi-visuty-most-na-svete-otevre-se-v-kvetnu/

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa 1) redakčne upravené
Foto: Resort Dolní Morava

Tématické odbory

reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama