HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

Na Morave vyrástol najdlhší visutý most na svete, otvorí sa v máji

Aktualizované: 24. 4. 2022

Dva vrcholy Králického Snežníka spojil visutý most dlhý cez 700 metrov. Sky Bridge platí za najdlhšiu lávku svojho druhu na svete, doplnil neďaleký turisticky obľúbený chodník v oblakoch. Podľa súkromného investora sa otvorí už za poldruha mesiaca.

Za ambicióznym projektom stoja majitelia rekreačného strediska Dolná Morava. Visutý most s názvom Sky Bridge 721 preklenul údolie Mlynského potoka vo výške 95 metrov. Prvým návštevníkom sa podľa marketingového riaditeľa horského rezortu Tomáša Drápala otvorí už v polovici mája.

Vznikol tak ďalší turistický ťahák. Visutý most totiž vyrástol neďaleko Stezky v oblakoch, ku ktorej vedie lanovka. Vyhliadkovú vežu z roku 2015 ročne navštívi státisíce turistov z Českej, Slovenskej republiky aj blízkeho Poľska.

Po prejdení lávky medzi vrcholmi Slamník a Chlum vo výške cez tisíc metrov nad morom čaká návštevníkov ešte náučný chodník s názvom Most času s prvkami rozšírenej reality. „Hra s desiatimi náučnými panelmi sa dotýka ochrany prírody aj histórie. Bude tiež sledovať životný príbeh rodiny z Dolnej Moravy na pozadí udalostí od roku 1935 do súčasnosti,“ doplnil Drápal.

Kritikom vadí zásah do krajiny

Megalomanská stavba na moravskej strane Králického Snežníka si vyžiadala ohromné množstvo materiálu. Popri 1030 kubických metrov betónu sa jedná o laná s celkovou hmotnosťou 158 ton a dvadsať ton pomocných konštrukcií. Hlavné lano má priemer cez sedem centimetrov. Doteraz najdlhší visutý most na svete meria 516 metrov, stojí pri portugalskom mestečku Arouca.

Podľa kritikov stavba predstavuje negatívny zásah do krajiny. Vadil im napokon aj projekt obrej vyhliadkovej veže Stezka v oblakoch. Vplyv na životné prostredie by pritom podľa vypracovaného posudku nemal dosiahnuť väčšie rozmery, pretože veľkosť zastavanej plochy je minimálna. Z tohto posudku tiež vychádzalo zastupiteľstvo obce Dolní Morava, ktoré pred šiestimi rokmi schválilo potrebnú zmenu územného plánu.

Odborníci na životné prostredie dlhodobo upozorňujú na nevratné zásahy do krajiny Králického Snežníka. Visutý most navyše nie je zďaleka posledným projektom dolnomoravského rekreačného strediska. V pláne je napríklad výstavba hotelov. Na poľskej strane vrcholu Králický Sněžník navyše v súčasnej dobe vzniká kontroverzná rozhľadňa odporujúca pravidlám ochrany prírody.

Zdroj:https://zpravyzmoravy.cz/na-morave-vyrostl-nejdelsi-visuty-most-na-svete-otevre-se-v-kvetnu/

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa 1) redakčne upravené
Foto: Resort Dolní Morava

Tématické odbory

reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama