vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Na Morave vyrástol najdlhší visutý most na svete, otvorí sa v máji

Aktualizované: 24. 4. 2022

Dva vrcholy Králického Snežníka spojil visutý most dlhý cez 700 metrov. Sky Bridge platí za najdlhšiu lávku svojho druhu na svete, doplnil neďaleký turisticky obľúbený chodník v oblakoch. Podľa súkromného investora sa otvorí už za poldruha mesiaca.

Za ambicióznym projektom stoja majitelia rekreačného strediska Dolná Morava. Visutý most s názvom Sky Bridge 721 preklenul údolie Mlynského potoka vo výške 95 metrov. Prvým návštevníkom sa podľa marketingového riaditeľa horského rezortu Tomáša Drápala otvorí už v polovici mája.

Vznikol tak ďalší turistický ťahák. Visutý most totiž vyrástol neďaleko Stezky v oblakoch, ku ktorej vedie lanovka. Vyhliadkovú vežu z roku 2015 ročne navštívi státisíce turistov z Českej, Slovenskej republiky aj blízkeho Poľska.

Po prejdení lávky medzi vrcholmi Slamník a Chlum vo výške cez tisíc metrov nad morom čaká návštevníkov ešte náučný chodník s názvom Most času s prvkami rozšírenej reality. „Hra s desiatimi náučnými panelmi sa dotýka ochrany prírody aj histórie. Bude tiež sledovať životný príbeh rodiny z Dolnej Moravy na pozadí udalostí od roku 1935 do súčasnosti,“ doplnil Drápal.

Kritikom vadí zásah do krajiny

Megalomanská stavba na moravskej strane Králického Snežníka si vyžiadala ohromné množstvo materiálu. Popri 1030 kubických metrov betónu sa jedná o laná s celkovou hmotnosťou 158 ton a dvadsať ton pomocných konštrukcií. Hlavné lano má priemer cez sedem centimetrov. Doteraz najdlhší visutý most na svete meria 516 metrov, stojí pri portugalskom mestečku Arouca.

Podľa kritikov stavba predstavuje negatívny zásah do krajiny. Vadil im napokon aj projekt obrej vyhliadkovej veže Stezka v oblakoch. Vplyv na životné prostredie by pritom podľa vypracovaného posudku nemal dosiahnuť väčšie rozmery, pretože veľkosť zastavanej plochy je minimálna. Z tohto posudku tiež vychádzalo zastupiteľstvo obce Dolní Morava, ktoré pred šiestimi rokmi schválilo potrebnú zmenu územného plánu.

Odborníci na životné prostredie dlhodobo upozorňujú na nevratné zásahy do krajiny Králického Snežníka. Visutý most navyše nie je zďaleka posledným projektom dolnomoravského rekreačného strediska. V pláne je napríklad výstavba hotelov. Na poľskej strane vrcholu Králický Sněžník navyše v súčasnej dobe vzniká kontroverzná rozhľadňa odporujúca pravidlám ochrany prírody.

Zdroj:https://zpravyzmoravy.cz/na-morave-vyrostl-nejdelsi-visuty-most-na-svete-otevre-se-v-kvetnu/

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa 1) redakčne upravené
Foto: Resort Dolní Morava

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama