Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 19.5.

Na Morave vyrástol najdlhší visutý most na svete, otvorí sa v máji

Aktualizované: 24. 4. 2022

Dva vrcholy Králického Snežníka spojil visutý most dlhý cez 700 metrov. Sky Bridge platí za najdlhšiu lávku svojho druhu na svete, doplnil neďaleký turisticky obľúbený chodník v oblakoch. Podľa súkromného investora sa otvorí už za poldruha mesiaca.

Za ambicióznym projektom stoja majitelia rekreačného strediska Dolná Morava. Visutý most s názvom Sky Bridge 721 preklenul údolie Mlynského potoka vo výške 95 metrov. Prvým návštevníkom sa podľa marketingového riaditeľa horského rezortu Tomáša Drápala otvorí už v polovici mája.

Vznikol tak ďalší turistický ťahák. Visutý most totiž vyrástol neďaleko Stezky v oblakoch, ku ktorej vedie lanovka. Vyhliadkovú vežu z roku 2015 ročne navštívi státisíce turistov z Českej, Slovenskej republiky aj blízkeho Poľska.

Po prejdení lávky medzi vrcholmi Slamník a Chlum vo výške cez tisíc metrov nad morom čaká návštevníkov ešte náučný chodník s názvom Most času s prvkami rozšírenej reality. „Hra s desiatimi náučnými panelmi sa dotýka ochrany prírody aj histórie. Bude tiež sledovať životný príbeh rodiny z Dolnej Moravy na pozadí udalostí od roku 1935 do súčasnosti,“ doplnil Drápal.

Kritikom vadí zásah do krajiny

Megalomanská stavba na moravskej strane Králického Snežníka si vyžiadala ohromné množstvo materiálu. Popri 1030 kubických metrov betónu sa jedná o laná s celkovou hmotnosťou 158 ton a dvadsať ton pomocných konštrukcií. Hlavné lano má priemer cez sedem centimetrov. Doteraz najdlhší visutý most na svete meria 516 metrov, stojí pri portugalskom mestečku Arouca.

Podľa kritikov stavba predstavuje negatívny zásah do krajiny. Vadil im napokon aj projekt obrej vyhliadkovej veže Stezka v oblakoch. Vplyv na životné prostredie by pritom podľa vypracovaného posudku nemal dosiahnuť väčšie rozmery, pretože veľkosť zastavanej plochy je minimálna. Z tohto posudku tiež vychádzalo zastupiteľstvo obce Dolní Morava, ktoré pred šiestimi rokmi schválilo potrebnú zmenu územného plánu.

Odborníci na životné prostredie dlhodobo upozorňujú na nevratné zásahy do krajiny Králického Snežníka. Visutý most navyše nie je zďaleka posledným projektom dolnomoravského rekreačného strediska. V pláne je napríklad výstavba hotelov. Na poľskej strane vrcholu Králický Sněžník navyše v súčasnej dobe vzniká kontroverzná rozhľadňa odporujúca pravidlám ochrany prírody.

Zdroj:https://zpravyzmoravy.cz/na-morave-vyrostl-nejdelsi-visuty-most-na-svete-otevre-se-v-kvetnu/

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa 1) redakčne upravené
Foto: Resort Dolní Morava

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama