Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 3.10.

Päť spôsobov, ako počas zimy udržať v domácnosti čo najviac peňazí

Zverejnené: 3. 12. 2023

Spôsobov, ako počas chladných mesiacov ušetriť pri bežnom chode domácnosti, je množstvo. Výrazný prísľub energeticky menej náročnej zimy prináša tiež situácia na európskom trhu s energiami, novembrové ceny elektriny a zemného plynu totiž v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesli až o štvrtinu. Lenže nízkym účtom za energie môžu ísť ľudia v ústrety aj sami. Päť dôležitých vecí, na ktoré sa v domácnosti zamerať pred prichádzajúcou zimou, prináša nasledujúci článok.

Zdroj: Mikhaylovskiy, shutterstock

Náznaky, že by slovenským domácnostiam počas tohtoročnej zimy mohla zostať v peňaženkách väčšia časť úspor, existujú už dnes. Trhové ceny elektriny a plynu na európskych burzách totiž mierne klesli. Zatiaľ čo v polovici októbra elektrina s dodávkou na Slovensko atakovala sumu 150 eur za megawatthodinu, teraz sa rovnaké množstvo pohybuje okolo 125 eur. Zhruba štvrtinový pokles trhovej ceny zaznamenal aj zemný plyn, na burze TTF došlo k poklesu zo 48 na 36 eur za megawatthodinu. Pri zapojení úsporných opatrení a ľahkej priazni počasia tak môže tohtoročná zima priniesť Slovákom výrazné úspory.

1. Základom je zateplenie budovy

Jedným z najbežnejších spôsobov zníženia nákladov za energie je vylepšenie izolácie plášťa domu. Spravidla ide o zateplenie fasády. Zároveň však platí, že aj napriek jeho realizácii sa v plášti môžu vyskytovať miesta, kadiaľ, predovšetkým v zime, uniká veľké množstvo tepla. Najviac problematický býva priestor okolo okien a tiež okenné výplne samotné.

Hlavným cieľom užívateľov by tak mala byť nielen v období prichádzajúcej zimy a rastúcich cien energií maximalizácia vykurovania pomocou slnka alebo systému rekuperácie vzduchu. V niektorých prípadoch sa tak o vykurovanie počas dňa môže postarať príroda, zvlášť pokiaľ je domácnosť, napríklad podlaha, vyhotovená v tmavých odtieňoch, ktoré viac pohlcujú teplo. Obozretný prístup by ľudia mali voliť aj pri vchodových dverách – ďalšej časti plášťa domu, kadiaľ môže teplo v zime výrazne unikať. Prekážkou pritom nemusí byť ani zasklenie. Vhodnou rekuperáciou sa šetrí teplom na ohrev čerstvého vzduchu do domácnosti.

2. Kontrola vykurovacej sústavy

Problémy s tepelnou izoláciou môžu nastať aj pri novo zateplených bytových či panelových domoch. Na prvý pohľad sa môže zdať, že lepšie opláštenie budovy musí zákonite viesť k nižším nákladom na vykurovanie. Neplatí to však vždy, okrem zateplenia je totiž potrebné zregulovať tiež vykurovaciu sústavu v celom dome – zmeniť jej parametre tak, aby zohľadňovala kvalitnejšiu tepelnú izoláciu stavby a vnútorné priestory zbytočne neprekurovala.

„Cieľom zateplenia budovy by nemalo byť zvýšenie teploty v interiéri v zimnom období, ale primárne menšie tepelné úniky a nižšie náklady na vykurovanie. Pokiaľ užívateľ pri vyúčtovaní zistí, že sú jeho náklady aj po skvalitnení plášťa budovy rovnaké alebo vyššie ako v minulých rokoch, mal by sa zamerať práve na vykurovaciu sústavu a jej vyregulovanie, prípadne aj nadstavbovou inštaláciou ekvitermickej regulácie vykurovacieho systému, ideálne po konzultácii s odborníkmi. Tí totiž často odhalia aj iné príčiny, napríklad nevyváženosť celého systému, vedia analyzovať a navrhnúť systém ekvitermickej regulácie,“ vysvetľuje Ivan Ďurica, produktový manažér spoločnosti Enbra Slovakia.

3. Jeden stupeň dole znamená päťpercentnú úsporu

Pri niektorých typoch stavieb, najmä tehlových a panelových, môže dôjsť k tomu, že steny pohlcujú teplo z radiátorov, ktoré sa pred nimi nachádzajú. Ideálne by ho steny však mali do miestnosti skôr odrážať, ako je to napríklad pri drevostavbách. Pokiaľ teplo pohlcuje stena, je vhodné pred ňu umiestniť hliníkovú fóliu, ktorá tepelné prúdenie odrazí späť do miestnosti. V súvislosti s kúrením je možné sa kvôli aktuálnemu zdražovaniu energií stretnúť aj s prípadmi, kedy ľudia vypínajú centrálny zdroj vykurovania a pomáhajú si napríklad lokálnymi vykurovacími telesami, ktoré vykúria len určité miestnosti. Také zariadenia ale najčastejšie fungujú práve na elektrinu, z ekonomického hľadiska tak situáciu ešte zhoršujú.

Podľa odborníkov však môže byť lepšou cestou plošné zníženie teploty v domácnosti. Niektorí užívatelia na Slovensku totiž kúria tak, aby vnútri domácnosti dosahovala teplota až 24 stupňov Celzia, vo finále tak objekty paradoxne prekurujú. „Málokto vie, že zníženie vnútornej teploty o jeden stupeň počas celej zimy znamená zároveň pokles nákladov o 5 percent. Pokiaľ teda bude človek vykurovať domácnosť na 21 stupňov Celzia, miesto doterajších 23 stupňov ušetrí desatinu nákladov, čo v dnešnej situácii môže byť pre množstvo užívateľov kľúčové,“ hovorí Ďurica.

4. Internet vecí a sledovania spotreby vody v reálnom čase

Vďaka moderným technológiám je dnes pomerne jednoduché mať o svojej spotrebe detailný prehľad. Nie je pritom nutné čakať na doručenie celoročného vyúčtovania. V podstate každý užívateľ môže svoju spotrebu vody a tepla prispôsobiť aktuálnym výdavkom a momentálnej situácii. Meradlá je dnes možné pripojiť k Internetu vecí alebo k systému diaľkového zberu dát a nechať osadiť snímačmi, ktoré v reálnom čase odosielajú dáta o spotrebe na zvolený server.

„Pre užívateľa to v praxi funguje tak, že sa prihlási na špeciálnu webovú stránku, kde môže prostredníctvom čísel a grafov svoju spotrebu sledovať v reálnom čase. Týmto spôsobom sa dá aj adekvátne regulovať. Vďaka inteligentným vodomerom je možné ušetriť až 15 percent súčasných výdavkov,“ tvrdí Ďurica s tým, že Internet vecí môže takmer okamžite odhaliť aj skryté úniky vody, ako napríklad prasknuté potrubie či pretekajúcu toaletu. Systém kontroluje aj funkčnosť meracích zariadení, čím sa minimalizuje nutnosť použiť náhradný výpočet spotreby energií, zväčša nevýhodný pre spotrebiteľa.

5. Rýchla sprcha miesto horúcej vane

Do istej miery prekvapivé môže byť pre niektorých užívateľov zistenie, že úspory finančných prostriedkov je možné dosiahnuť tiež jednoduchými zmenami v pravidlách a rituáloch týkajúcich sa osobnej hygieny. Aj tu však existuje pomerne jednoduchý spôsob, ako ušetriť – miesto napustenia teplej vane radšej využiť sprchu. Zatiaľ čo klasická vaňa pojme na jeden kúpeľ okolo 150 litrov, pri sprchovaní je spotreba zhruba tretinová, a to medzi tridsiatimi a päťdesiatimi litrami. K úspore teplej vody pomôže tiež termostatická batéria, najmä tým, že vďaka nej nie je nutné dlho nechávať odtiecť studenú vodu a čakať dlho na optimálnu teplotu na sprchovanie.

Často záleží tiež na tom, či sa človek sprchuje vo vani bez zásteny alebo používa klasický uzatvárateľný sprchový kút. V prípade druhého variantu sa sprchový priestor veľmi rýchlo prehreje, čo v mnohých prípadoch skráti celý proces a tiež spotrebu vody. „Okrem toho nie je nutné sprchové hlavice často púšťať na maximum, spotreba vody je potom vyššia. Veľmi dobre fungujú aj úsporné hlavice, ktoré prúd vody prevzdušňujú bez toho, aby užívateľ poznal výraznejší rozdiel,“ vysvetľuje Ďurica.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Shutterstock, archív Enbra
reklama

Nové

Renesancia pražského brownfieldu alebo príbeh Masaryčky s jedinečnou a úplne originálnou architektúrou

Renesancia pražského brownfieldu alebo príbeh Masaryčky s jedinečnou a úplne originálnou architektúrou

Zverejnené 3.10. „Masaryčka“ je zľudoveľý názov Masarykovej stanice, ktorá vznikla v 40. Rokoch 19. Storočia na okraji Nového Mesta Pražského. V tomto roku bola dokončená obnova okolitého brownfieldu. Autorom víťazného návrhu prvej fázy, ktorá zahŕňa výstavbu… ísť na článok

Chata v Českom raji

Chata v Českom raji

Zverejnené 2.10. Na malebnom okraji Hrubej Skaly vyrástol súčasný víkendový dom navrhnutý tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chránenej krajinnej oblasti Český raj. Návrh rešpektuje historicky bohaté prostredie aj prírodné krásy regiónu, zatiaľ čo poskytuje… ísť na článok

Moderné bývanie s dušou vidieka. Ako sa do pôvodnej stavby podarilo vdýchnuť vzdušnosť a svetlo

Moderné bývanie s dušou vidieka. Ako sa do pôvodnej stavby podarilo vdýchnuť vzdušnosť a svetlo

Zverejnené 1.10. Rozľahlá záhrada, susedia ďaleko, zato les blízko. Znie to takmer ako utópia, ale manželský pár, ktorý kúpil starú vidiecku stavbu v južných Čechách, ju dokázal premeniť v realitu vďaka dizajnovému štúdiu Miramari z Prahy spoločne s arch. Františkom… ísť na článok

reklama