Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 8.8.

Pilotný projekt prinesie do slovenských škôl fotovoltiku

Zverejnené: 2. 7. 2022

Slnečná energia je čistý a obnoviteľný zdroj energie. Vďaka pilotnému projektu ju bude môcť využívať prvých 10 slovenských škôl. Podľa odhadov fotovoltické elektrárne školám ušetria náklady na elektrickú energiu vo výške takmer 50 %.

Zdroj: Alberto Masnovo, shutterstock

V rámci pilotného projektu pre školy poskytne SPP svoje know-how a vo vlastnej réžii zabezpečí všetky potrebné povolenia, nákup, inštaláciu a uvedenie fotovoltickej elektrárne do prevádzky. Následne zariadenie prenajme zriaďovateľovi školy, ktorý bude uhrádzať len platby za prenájom a servisné služby. K úsporám škôl prispeje jednak priama úspora za platby za dodávku elektriny, podiel na zisku z predaja nespotrebovanej vyrobenej elektriny, či grantová podpora niektorej z dostupných grantových schém.

Vďaka pohlcovaniu slnečného žiarenia prispejú fotovoltické elektrárne k zlepšeniu tepelného komfortu budov a zároveň k zníženiu prehrievania vnútorných priestorov v letných mesiacoch.

Ako pre Zelenú obnovu doplnil Ondrej Šebesta, hovorca SPP, zapojené školy sa vyberajú na základe technických parametrov ako stav strechy, zateplenie a hydroizolácia, orientácia budovy, tienenie okolia, stav projektovej dokumentácie k strechám, diagram odberov, stav elektrorozvodov, či svetelnotechnické pomery, teda slnečný svit v danej oblasti.

„Projekt je v pilotnej fáze, ale priebežne sa dopĺňa o ďalšie školy a tie sú vyberané na základe spomenutých technických parametrov a ich zhodnotení zo strany SPP a.s. V prípade záujmu o fotovoltiku od SPP môžu zriaďovatelia škôl alebo samotné školy kontaktovať špecialistov na energetické služby Andreja Fábera alebo Davida Széplakyho,“ vyzval Ondrej Šebesta.

Ekofond SPP zároveň pripravuje pre školy osobitný grantový program na využívanie slnečnej energie. Vízia a stratégia SPP 2030, ktorú spoločnosť prijala v roku 2019, určuje ako prioritné oblasti rozvoja podnikania zvyšovanie energetickej efektívnosti a rozvoj obnoviteľných zdrojov energie. To všetko v záujme znižovania emisií skleníkových plynov a dosiahnutia uhlíkovej neutrality. SPP doteraz uviedol do prevádzky fotovoltické elektrárne vo svojich areáloch v Bratislave a Košiciach a realizuje projekt FVE v areáli SPP v Michalovciach.

Zdroj:

https://www.asb.sk/zelena-obnova/dotacie-novinky/pilotny-projekt-prinesie-do-slovenskych-skol-fotovoltiku

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa SPP
Foto: Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Strešné okná presvetlia a rozžiaria každý interiér. Jednoduchý prehľad štandardných aj atypických riešení

Strešné okná presvetlia a rozžiaria každý interiér. Jednoduchý prehľad štandardných aj atypických riešení

Zverejnené 3.8. Presvetlený interiér predstavuje ideál každého bývania. Prirodzené denné svetlo priestor opticky zväčší a prevzdušní. Okná inštalované v streche sú preto v stavebníctve veľmi obľúbeným prvkom. Svoje uplatnenie nájdu či už v podkroví, tak aj v… ísť na článok

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

Zverejnené 8.8. Požiadavkou majiteľa bolo vytvoriť víkendové bývanie pre štvorčlennú rodinu v mestskej časti Praha - Žiškov. Rozdelením pôvodnej väčšej jednotky vznikol byt, ktorý má necelých 37 metrov štvorcových. Na tejto výmere developer pôvodne navrhol… ísť na článok

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Zverejnené 5.8. Pokiaľ milujete varenie, máte záhradu a radi trávite voľný čas vonku, stolovanie pod holým nebom je skvelý spôsob, ako stráviť čas s rodinou a priateľmi. Ak chcete kulinárske zážitky na záhrade posunúť na vyššiu úroveň, potom je vonkajšia kuchyňa… ísť na článok

reklama