Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 3.12.

Registrácia zariadení do Zelenej domácnostiam je otvorená

Zverejnené: 27. 8. 2023

Slovenská inovačná a energetická agentúra otvorila 17. augusta 2023 elektronickú registráciu zariadení, ktoré budú podporované v pripravovanom projekte Zelená domácnostiam. Zároveň zverejnila aktualizované podmienky registrácie zariadení.

Zdroj: NAPA, shutterstock

„Na zariadenia, ktorých inštaláciu je z európskych prostriedkov možné podporiť, sa zmenili technické požiadavky. Preto je potrebné vytvoriť nový zoznam, ktorý bude automaticky aktualizovaný. Doteraz si mohli domácnosti vyberať spomedzi 5 000 zariadení,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie je možné registrovať prostredníctvom formuláru, ktorý sa nachádza na webovej stránke projektu zelenadomacnostiam.sk. Keďže registrácia bude prebiehať výlučne elektronicky, SIEA pripravila praktický manuál pre registrovanie zariadení.

V podmienkach registrácie nastali dve významnejšie zmeny. Pri tepelných čerpadlách bolo vypustené kritérium, ktoré stanovovalo obmedzenie na používané chladivo. Pôvodná požiadavka, aby podporované tepelné čerpadlá používali chladivo šetrnejšie k životnému prostrediu, vychádza z delegovaného nariadenia EÚ, ktoré sa premietlo aj do metodického usmernenia platného pre celý Program Slovensko.

S cieľom neobmedzovať hospodársku súťaž a nelimitovať užívateľov pri výbere zariadenia bude po novom toto kritérium uplatňované až neskôr, čo je v súlade s platným znením nariadenia č. 517/2014 o fluórovaných skleníkových plynoch.

Pri všetkých podporovaných zariadeniach bol v podmienkach rozšírený spôsob preukázania predpokladanej minimálnej životnosti zariadenia. Okrem potvrdenia výrobcu o predpokladanej minimálnej životnosti je možné splnenie tejto podmienky preukázať aj doložením dokladu výrobcu o záruke.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa SIEA
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

Zverejnené 2.12. Projekt bytových domov R+R Rezidence v Michalovciach ponúka moderné a nadštandardné bývanie. V súčasnosti sa v rezorte nachádzajú dva bytové domy so 68 bytovými jednotkami. Pri projektovaní domov sa uplatnila služba digitálneho plánovania Xella blue… ísť na článok

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Zverejnené 30.11. Kompozitné drevo dnes nachádza svoje uplatnenie nielen pri stavbe terás, ale aj plotov alebo obkladov stien, a to ako u súkromných subjektov, tak aj v priestoroch určených verejnosti. Jedná sa o moderný, atraktívny a na dotyk príjemný materiál,… ísť na článok

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Zverejnené 1.12. Vchodové dvere sú jedným z najnamáhavejších prvkov na dome, musia jeho obyvateľov chrániť pred nepriazňou počasia či potenciálnym narušiteľom. Ide o dlhodobú investíciu, preto sa odporúča, aby ste ich výber konzultovali s odborníkom. ísť na článok

reklama