THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 20.6.

Registrácia zariadení do Zelenej domácnostiam je otvorená

Zverejnené: 27. 8. 2023

Slovenská inovačná a energetická agentúra otvorila 17. augusta 2023 elektronickú registráciu zariadení, ktoré budú podporované v pripravovanom projekte Zelená domácnostiam. Zároveň zverejnila aktualizované podmienky registrácie zariadení.

Zdroj: NAPA, shutterstock

„Na zariadenia, ktorých inštaláciu je z európskych prostriedkov možné podporiť, sa zmenili technické požiadavky. Preto je potrebné vytvoriť nový zoznam, ktorý bude automaticky aktualizovaný. Doteraz si mohli domácnosti vyberať spomedzi 5 000 zariadení,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie je možné registrovať prostredníctvom formuláru, ktorý sa nachádza na webovej stránke projektu zelenadomacnostiam.sk. Keďže registrácia bude prebiehať výlučne elektronicky, SIEA pripravila praktický manuál pre registrovanie zariadení.

V podmienkach registrácie nastali dve významnejšie zmeny. Pri tepelných čerpadlách bolo vypustené kritérium, ktoré stanovovalo obmedzenie na používané chladivo. Pôvodná požiadavka, aby podporované tepelné čerpadlá používali chladivo šetrnejšie k životnému prostrediu, vychádza z delegovaného nariadenia EÚ, ktoré sa premietlo aj do metodického usmernenia platného pre celý Program Slovensko.

S cieľom neobmedzovať hospodársku súťaž a nelimitovať užívateľov pri výbere zariadenia bude po novom toto kritérium uplatňované až neskôr, čo je v súlade s platným znením nariadenia č. 517/2014 o fluórovaných skleníkových plynoch.

Pri všetkých podporovaných zariadeniach bol v podmienkach rozšírený spôsob preukázania predpokladanej minimálnej životnosti zariadenia. Okrem potvrdenia výrobcu o predpokladanej minimálnej životnosti je možné splnenie tejto podmienky preukázať aj doložením dokladu výrobcu o záruke.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa SIEA
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama