HELUZ NA MAX: Stavajte s nami a užívajte si výhody od našich partnerov
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Registrácia zariadení do Zelenej domácnostiam je otvorená

Zverejnené: 27. 8. 2023

Slovenská inovačná a energetická agentúra otvorila 17. augusta 2023 elektronickú registráciu zariadení, ktoré budú podporované v pripravovanom projekte Zelená domácnostiam. Zároveň zverejnila aktualizované podmienky registrácie zariadení.

Zdroj: NAPA, shutterstock

„Na zariadenia, ktorých inštaláciu je z európskych prostriedkov možné podporiť, sa zmenili technické požiadavky. Preto je potrebné vytvoriť nový zoznam, ktorý bude automaticky aktualizovaný. Doteraz si mohli domácnosti vyberať spomedzi 5 000 zariadení,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie je možné registrovať prostredníctvom formuláru, ktorý sa nachádza na webovej stránke projektu zelenadomacnostiam.sk. Keďže registrácia bude prebiehať výlučne elektronicky, SIEA pripravila praktický manuál pre registrovanie zariadení.

V podmienkach registrácie nastali dve významnejšie zmeny. Pri tepelných čerpadlách bolo vypustené kritérium, ktoré stanovovalo obmedzenie na používané chladivo. Pôvodná požiadavka, aby podporované tepelné čerpadlá používali chladivo šetrnejšie k životnému prostrediu, vychádza z delegovaného nariadenia EÚ, ktoré sa premietlo aj do metodického usmernenia platného pre celý Program Slovensko.

S cieľom neobmedzovať hospodársku súťaž a nelimitovať užívateľov pri výbere zariadenia bude po novom toto kritérium uplatňované až neskôr, čo je v súlade s platným znením nariadenia č. 517/2014 o fluórovaných skleníkových plynoch.

Pri všetkých podporovaných zariadeniach bol v podmienkach rozšírený spôsob preukázania predpokladanej minimálnej životnosti zariadenia. Okrem potvrdenia výrobcu o predpokladanej minimálnej životnosti je možné splnenie tejto podmienky preukázať aj doložením dokladu výrobcu o záruke.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa SIEA
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama