Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 3.10.

Slovensko má za sebou prvé rozpočítavanie tepla podľa nových pravidiel

Zverejnené: 25. 8. 2024

Slovensko má za sebou prelomovú zmenu v podobe nového rozpočítavania nákladov za dodané teplo. V priebehu mája našli obyvatelia bytových jednotiek vo svojej poštovej schránke rozpočítavania nákladov na teplo, ktoré sa riadi novou vyhláškou ministerstva hospodárstva o rozpočítavaní nákladov na teplo. Ako slovenské domácnosti zvládli prijať legislatívnu novinku? Aké sú najčastejšie chyby, ktorých sa koncoví spotrebitelia dopúšťajú? A dokázal nový spôsob rozpočítavania zabezpečiť spravodlivejšie rozdelenie nákladov na teplo? Na to odpovedá vo svojom komentári Jana Majeríková Bullová, vedúca oddelenia rozpočítavania zo spoločnosti Enbra.

Zdroj: Andrey_Popov, shutterstock

Hlavným cieľom vyhlášky bolo zabezpečiť spravodlivejšie rozdelenie nákladov na vykurovanie a teplú vodu. Celkové náklady sa rozdeľujú do dvoch hlavných zložiek – základnej a spotrebnej. Predchádzajúca vyhláška odporúčala pre vykurovanie pomer 60 ku 40 v prospech základnej zložky. Vlastníci bytov sa však mohli dohodnúť inak a pomer týchto dvoch zložiek zmeniť. Veľmi často sa stávalo, že bol dohodnutý pomer 20 percent základnej zložky, čo spôsobovalo obrovské rozdiely v platbách pre jednotlivé byty. A to sa od tohto roka zmenilo.

Nové pravidlá pre rozpočítavanie tepla nastavili základnú zložku na minimálnu hodnotu 30 percent s následnou podmienkou, že rozdiel najvyššej a najnižšej platby na m2 bytu nebude viac ako 2,5 násobný. Tento nový princíp prepočtu vyvolal hlasitú nespokojnosť zo strany správcov objektov aj členov SVB. Tí neboli spočiatku stotožnení so zmenami a po prvom rozpočítavaní nás zahrnuli množstvom otázok aj samotní vlastníci. Nesmieme však zabúdať na to, že sa vďaka tomuto kroku v prvom rade znížili rozdiely v nákladoch na teplo medzi jednotlivými bytmi. Zmena významne pomohla širokému spektru obyvateľov, od starších ľudí cez dlhodobo chorých až po mladé rodiny – najmä oni pocítili tento problém významne viac než ich susedia. V predchádzajúcich rokoch totiž neboli dostatočne zohľadnené prechody tepla medzi samotnými bytmi ani jeho straty pri distribúcii. Bytový dom je vykurovaný ako celok, tak to treba vnímať.

Mnohí správcovia sa na nás obracali so žiadosťou o pomoc pri aplikovaní novej vyhlášky. Nie všetky situácie je možné jednoznačne legislatívne obsiahnuť. Napríklad v minulosti vznikali rôzne nevhodné zásahy do vykurovania objektov, ktoré neboli adekvátne vyhodnotené.

Najväčšie prekážky? Testovanie, nedostatočné podklady aj komplikovaná zmena softvéru

Počas prechodu na legislatívne novinky nastali tradične aj niektoré komplikácie. Bolo potrebné spracovať veľké množstvo rozpočítavaní po celom Slovensku, čo nebola jednoduchá záležitosť, keďže zmena vyhlášky bola prelomová. V prvom rade išlo o podstatné zmeny v softvéri, ktorý sa používa na výpočty jednotlivých postupov pre celkové rozpočítanie.

Jednou z hlavných výziev bolo zapracovať výpočty podielu špecifických nákladov, nové vzorce na výpočet náhradných spotrieb a vyhodnotiť kombinácie situácií, ktoré môžu nastať. Časovo náročné bolo nielen testovanie všetkých nových procesov a správnosť výpočtov, ale aj dopĺňanie databázy a vyhodnocovanie dát. Správcovia objektov navyše museli doplniť ďalšie informácie týkajúce sa napríklad evidencie bytov s individuálnym vykurovaním, kde sa tiež menil spôsob výpočtu, začali sa vo väčšej miere podieľať na rozpočítavaní nákladov. Pomerne častým stavom bola skutočnosť, že správcovia nedokázali včas dodať potrebné podklady a to celý proces výrazne spomaľovalo.

Súdiac podľa reakcií sa ukázalo, že veľa spotrebiteľov stále nevie, ako efektívne zaobchádzať s vykurovacou sústavou. Mnohí z nich si neuvedomujú, že aj v neobývaných bytoch treba teplotu v izbách temperovať správnym nastavením termostatických hlavíc. Na opätovné vyhriatie takto podchladenej miestnosti totiž treba viac energie a celý proces potom zákonite stojí viac peňazí. Ak majiteľ svoj neobývaný byt nevykuruje vôbec, podchladzujú sa okolité byty a susedia musia vynaložiť viac tepla na vyhriatie svojich priestorov, ako keby bol byt temperovaný.

Ak je vykurovanie v bytoch efektívne, teda každý sa na vykurovaní podieľa, aj rozpočítavanie nákladov medzi jednotlivé byty bude spravodlivejšie a nebude dochádzať k extrémnym rozdielom v platbách. I napriek počiatočným technickým či administratívnym komplikáciám sa podarilo urobiť všetko potrebné na to, aby každý dostal rozpočítavanie nákladov na teplo od našej spoločnosti včas. V kalendárnom roku 2024 sme sa dočkali prelomovej zmeny, ktorá prináša predovšetkým férové rozdelenie nákladov na teplo medzi jednotlivé bytové jednotky, čo môže prispieť k zlepšeniu životnej situácie tisícom obyvateľov.

Autorkou komentára je Jana Majeríková Bullová, vedúca oddelenia rozpočítavania zo spoločnosti Enbra. Jej fotografiu nájdete na tomto odkaze.

O spoločnosti ENBRA SLOVAKIA

Firma ENBRA bola založená roku 1991 a od svojich počiatkov až do dnes sa profiluje ako kľúčový hráč v oblasti technického zariadenia budov. Obchodné a zákazkové aktivity spoločnosti zahŕňajú oblasť merania spotreby vody a tepla, indikácie dodaného tepla v bytoch, rozpočítavanie nákladov na dodané teplo. Okrem iného aj dodávky kotlov, tepelných čerpadiel, a ďalších produktov, ktoré môžu pomôcť k úsporám energie. Spoločnosť ENBRA prevádzkuje tiež najrozsiahlejšiu sieť špičkovo vybavených autorizovaných metrologických stredísk v ČR a SR.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Renesancia pražského brownfieldu alebo príbeh Masaryčky s jedinečnou a úplne originálnou architektúrou

Renesancia pražského brownfieldu alebo príbeh Masaryčky s jedinečnou a úplne originálnou architektúrou

Zverejnené 3.10. „Masaryčka“ je zľudoveľý názov Masarykovej stanice, ktorá vznikla v 40. Rokoch 19. Storočia na okraji Nového Mesta Pražského. V tomto roku bola dokončená obnova okolitého brownfieldu. Autorom víťazného návrhu prvej fázy, ktorá zahŕňa výstavbu… ísť na článok

Chata v Českom raji

Chata v Českom raji

Zverejnené 2.10. Na malebnom okraji Hrubej Skaly vyrástol súčasný víkendový dom navrhnutý tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chránenej krajinnej oblasti Český raj. Návrh rešpektuje historicky bohaté prostredie aj prírodné krásy regiónu, zatiaľ čo poskytuje… ísť na článok

Moderné bývanie s dušou vidieka. Ako sa do pôvodnej stavby podarilo vdýchnuť vzdušnosť a svetlo

Moderné bývanie s dušou vidieka. Ako sa do pôvodnej stavby podarilo vdýchnuť vzdušnosť a svetlo

Zverejnené 1.10. Rozľahlá záhrada, susedia ďaleko, zato les blízko. Znie to takmer ako utópia, ale manželský pár, ktorý kúpil starú vidiecku stavbu v južných Čechách, ju dokázal premeniť v realitu vďaka dizajnovému štúdiu Miramari z Prahy spoločne s arch. Františkom… ísť na článok

reklama