Xella.sk: výrobca stavebného materiálu Ytong
vyhľadávanie
Dnes je 30.4.

THERMO|SOLAR Žiar je viacnásobne ekologický

Zverejnené: 28. 12. 2021

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov firma THERMO|SOLAR Žiar je viacnásobne ekologickou firmou. Vyrába slnečné kolektory, ktoré sú bezodpadovým a jedným z najekologickejších spôsobov využitia Obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Zároveň pritom pri výrobe slnečných kolektorov používa výrobné technológie šetrné voči životnému prostrediu a ich likvidácia po uplynutí doby životnosti je tiež ekologická. Spoločnosť je zapojená aj do systému triedeného zberu odpadu a jeho financovania prostredníctvom oprávnenej organizácie výrobcov ENVI-PAK.

Tomáš Jančařík, vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU hovorí: ,,Naša spoločnosť je aj touto formou zodpovednosti výrobcov zapojená do systému triedeného zberu odpadu. Aj vďaka nám recyklačná spoločnosť v roku 2020 celkovo zabezpečovala triedený zber v 1 238 mestách a obciach na Slovensku. Účasťou v systéme triedeného zberu odpadu a jeho financovaním v roku 2020 sme zabezpečili úsporu CO2 vo výške 2848 kg, čo je napr. ekvivalent 6 jázd autom okolo celej SR. V roku 2020 bol vďaka nám zabezpečený prístup k bezplatnému triedenému zberu pre 110 obyvateľov. Naša spoločnosť v prepočte na 1100-litrové kontajnery uhradila vývoz 136 ks takýchto kontajnerov. Naším zberom sme v roku 2020 zabezpečili 6082 kg vyzbieraného triedeného komunálneho odpadu. Vďaka nám bolo recyklovaných 8164 kg komunálneho odpadu z obalov a neobalových výrobkov a priemyselného odpadu z obalov.“

Ekologická výroba a recyklovateľnosť

THERMO|SOLAR vyrába svoje produkty maximálne šetrným spôsobom vo vzťahu k životnému prostrediu, pri ich výrobe vzniká minimálny odpad, ktorý je z väčšej časti recyklovaný so spolupracujúcimi spoločnosťami. Vyrábané slnečné termické kolektory sú takmer úplne recyklovateľné. Životné prostredie principiálne chránia všetky firmou vyrábané výrobky a kompletované systémy na využitie energie Slnka (slnečné termické kolektory, tepelné čerpadlá i fotovoltické systémy).

,,Každý nami vyrobený a inštalovaný slnečný kolektor je schopný vyrobiť ročne aj viac ako 1 MWh tepla a znížiť emisie CO2 o 400 kg. Pritom typická realizácia na rodinnom dome na Slovensku predstavuje 3 kusy slnečných termických kolektorov slúžiacich na ohrev teplej vody a tak je ich ročný vplyv na zníženie emisií CO2 na úrovni 1 200 kg. To je pri 40 ročnej životnosti kolektorov celkové zníženie emisií CO2 o 48 000 kg na priemernom rodinnom dome,“ vysvetlil T. Jančařík.

Ekologické výhody slnečných kolektorov

Slnečné kolektory tvoria najmä hliník, sklo, meď, prípadne drevo (ako obalový materiál na prepravu) a to sú všetko materiály veľmi dobre recyklovateľné. Slnečný kolektor s plochou 2m2 vyrobí v závislosti od spôsobu využitia v slovenských podmienkach približne 1000 kWh tepelnej energie za rok.

Každých 1000 kWh zníži emisie škodlivých látok o nasledujúce hodnoty:

  • CO2 – 400kg
  • SO2 – 10kg
  • NOx – 0,07kg
  • CxHx – 1,2kg
  • Prach – 1,2kg
  • Energetická návratnosť

    Energetická návratnosť (EPBT - Energy Payback Time) solárneho termického systému s núteným obehom, počítaná z energetickej náročnosti výroby primárnych materiálov, je kratšia ako 2 roky. EPBT je obdobie, za ktoré solárny systém pri svojej činnosti ušetrí toľko energie, koľko sa spotrebovalo počas jeho celého životného cyklu. Všetky materiály použité v kolektoroch, okrem tesnení, sú 100% recyklovateľné.

    ,,Môžeme deklarovať, že 99,2% hmotnosti našich kolektorov je plne recyklovateľných. Zvyšných 0,8% ich hmotnosti tvorí EPDM tesnenie (druh kompaktnej gumy), ktoré nepredstavuje zásadnú ekologickú záťaž pre životné prostredie. S recykláciou kolektorov zákazníkom radi a zdarma pomôžeme, stačí ich k nám priniesť,“ povedal T. Jančařík.

    Energetickú návratnosť je možné výrazne znížiť použitím recyklovaných materiálov. Návratnosť solárnych systémov s použitím recyklovaných materiálov je približne 3 - 4 mesiace, samotných slnečných kolektorov iba 2 - 3 mesiace. Životnosť kvalitných slnečných kolektorov pritom dosahuje až 40 rokov.

    THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. je nielen najväčším slovenským výrobcom slnečných kolektorov, ale poskytuje aj ďalšie služby a produkty súvisiace s OZE. Počas viac ako 40 ročnej existencie vyrobil stovky tisíc solárnych systémov využívaných hlavne na prípravu teplej vody, ohrev vody v bazénoch, vykurovanie, výrobu priemyselného tepla a iné špeciálne účely. Spoločnosť je jediným priemyselným výrobcom plochých vákuových kolektorov, ktorých zásadnou prednosťou je veľmi dobrý pomer ceny a kvality. Energetický zisk z jedného vákuového kolektora (TS 400) je 800-1200 kWh ročne a zo štandardného kolektora (TS 300, TS 330, TS 350, TS500, TS530) je to 700-930 kWh ročne.

    Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: archív firmy THERMO/SOLAR

Tématické tagy

reklama

Nové

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Zverejnené 25.4. Postaviť dom je pre väčšinu z nás veľký životný krok, ktorý sa málokedy opakuje. Často počujeme „staviam raz v živote“, ale čo keď sa pri realizácii zabudne na kľúčové detaily? Alebo sa ušetrí na nevhodnom mieste? Presne na také situácie reaguje… ísť na článok

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Zverejnené 24.4. Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo sú obľúbené predovšetkým v bytovej výstavbe. Výrazne zjednodušiť hrubú stavbu však dokážu aj stavebníkovi amatérovi, o čom sa presvedčil aj pán Ján s rodinou, ktorý sa rozhodol postaviť svojpomocne… ísť na článok

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Zverejnené 30.4. Trendy sa netýkajú len nábytku alebo farieb stien, ale podliehajú ním aj schodiská, ktoré už dávno nie sú len obyčajným spojovacím prvkom medzi poschodiami. Dnes dokážu oživiť interiér, dodať mu jedinečný štýl a stať sa jeho výraznou dominantou. Aké… ísť na článok

reklama